Zasada: jeden rodzic zawsze trzeźwy. "Kiedy się napijemy, to wkracza prawo"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Dziękuję, nie piję - opiekuję się dzieckiem
Dziękuję, nie piję - opiekuję się dzieckiem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Zbliża się majówka. Często rodzice nieco sobie wtedy luzują i np. na działce pozwalają sobie wypić trochę piwa czy wina, mając pod opieką dzieci. Jakie grożą im za to konsekwencje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prawnikiem Marcinem Kruszewskim, twarzą kampanii "Nie daj się nabić w butelkę. Z alkoholem nie wygrasz".

Dziękuję, nie piję - opiekuję się dzieckiem

Jak zauważył na początku rozmowy nasz gość, zwyciężyć powinien zdrowy rozsądek. - Zawsze przynajmniej jedna osoba, która opiekuje się dzieckiem, jeżeli mamy dwójkę rodziców, powinna nie pić alkoholu i od tych napojów wstrzymać. Ale oczywiście, kiedy już się napijemy, wkracza prawo - ostrzegł Marcin Kuszewski.

Np. gdyby dziecko w trakcie grilla zakrapianego alkoholem zaczęło gorączkować i rodzice nie mogli pojechać do apteki po paracetamol, to taki stan malucha może doprowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia. To wystarczy, żeby rodzice trafili przed sąd.

Picie alkoholu a opieka nad dzieckiem

Co za to grozi? Wszystko zależy od tego, jaka była ilość spożytego alkoholu. Penalizowane nie jest samo "picie lampki wina", gdy opiekujemy się dzieckiem. Jednak jeżeli znajdowałoby się w sytuacji, gdy pijaństwo rodziców naraziłoby go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to matce czy ojcu, jako osobom, na których ciąży obowiązek opieki, może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności (art. 160 § 2. Kodeksu Karnego). - Liczy się zawiązek przyczynowo - skutkowy. Wystarczy samo narażenie dziecka na ryzyko - podkreślił prawnik.

W niektórych sytuacjach jest możliwa odpowiedzialność z art. 106 KW, kiedy rodzic dopuszcza dziecko do przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia. - W takich sytuacjach nie ma żartów. Jeżeli opiekujemy się małoletnim do 7. roku życia, to nie możemy dopuścić, żeby znajdował się w okolicznościach, które będą narażały go na niebezpieczeństwo. Każda sytuacja jest oceniana indywidualnie - zaznaczył gość dzień Dobry TVN.

Należy również pamiętać o przepisach Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. W skrajnych przypadkach, kiedy rodzice nie dbają o swoje obowiązki rodzicielskie, sąd może zdecydować się na pozbawienie ich im praw rodzicielskich (Art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), jednak jest to środek stosowany w ostateczności.

Zasada jednego trzeźwego rodzica

Czy można w stanie wyższej konieczności pod wpływem alkoholu jechać do lekarza? Nie. Opieka nad dzieckiem zobowiązuje nas do dbania o nie i jego bezpieczeństwo 24 h na dobę. Kto powinien zawieźć dziecko do szpitala w razie, gdy ulegnie wypadkowi? Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, w zależności od jego stężenia we krwi, jest wykroczeniem (art. 87 Kodeksu Wykroczeń - stan po użyciu alkoholu) albo przestępstwem (art. 178a Kodeksu Karnego - stan nietrzeźwości). Rodzic więc zmuszony jest poprosić o pomoc trzeźwego kierowcę albo zadzwonić na telefon alarmowy po karetkę pogotowia.

Sąd "libacją" może nazwać sytuację, kiedy rodzice są pod wpływem alkoholu i to uniemożliwia im realizowania obowiązku opieki (choć jest inne podejście w prawie w przypadku dziecka a nastolatka, który może już sam o siebie w dużej mierze zadbać). Nikt nigdy nie został skazany za samo bycie pod wpływem alkoholu, jeśli dziecku nic się nie stało.

Co grozi rodzicowi za poczęstowanie dziecko alkoholem? Jeśli jest to wielokrotnie powtarzana czynność, to jest to przestępstwo. Czy można pić piwo 0 %? Można, nie powoduje ono upojenia alkoholowego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: rollover/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości