Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Młodzież ma tendencje do tego, żeby się buntować oraz... spać do południa, co często frustruje rodziców. Czy słusznie? O tym nasze prowadzące, Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak, rozmawiały z dr. n. med. Michałem Skalskim, psychiatrą i specjalistą od zaburzeń snu.
Zaburzenia snu u młodzieży
Jak na wstępie zaznaczył specjalista, nastolatkom powinno dać się wysypiać, ponieważ wtedy lepiej się rozwijają.
- Dobra jakość snu ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, fizyczne i odporność - dodał nasz gość. Rodzi się więc pytanie, czy polski system edukacji sprzyja poprawnemu rozwojowi uczniów, w tym także nastolatków? W końcu lekcje bardzo często rozpoczynają się o godzinie 8 rano, a w niektórych szkołach nawet wcześniej. Problem leży jednak bardziej po stronie współczesnego świata i zmianie stylu życia. Obecnie mało kto chadza spać przed północą, co wynika między innymi z powszechności takich rozrywek, jak telewizja czy Internet.
- Następstwem niedospania u dzieci może być przykładowo ADHD - podkreślał dr Skalski.
Czy nastolatek może spać do południa?
Z sondy przeprowadzonej wśród naszych widzów wynika, że aż 79 proc. rodziców ma nastoletnie dzieci, które śpią do południa. Tak powstaje błędne koło, ponieważ najpierw młodzież trudno "zagonić" do snu wieczorem, a następnie rano niełatwo jest ich obudzić. Jak sobie z tym poradzić? Specjalista od zaburzeń snu poleca zmianę trybu życia.
- O ile nie jestem zwolennikiem wstawania o 5 czy 6 rano, o tyle uważam, że ta godzina 7-8 to powinna być granica, powyżej której większość młodzieży powinna wstawać - mówił.
Pobudka nie jest oczywiście jednoznaczna z gotowością do pracy czy nauki, dlatego też nauczyciele z Wielkiej Brytanii i USA od lat domagają się, aby lekcje w szkołach średnich zaczynały się około godz. 10 lub nawet później. Zwolennikiem tych zmian jest również dr Michał Skalski. Czy doczekamy się ich Polsce? O tym na razie nic nie wiadomo.
Zobacz też:
Anna Lewandowska poruszyła kontrowersyjny temat spania z dzieckiem. Jakie jest stanowisko trenerki?
Podczas snu też spalamy kalorie. I to zaskakująco dużo
Drzemka – ile powinna trwać, kiedy warto ją zrobić i czy na pewno jest zdrowa?
Autor: Mateusz Łysiak