Dziecko

Pokolenie pandemii - najmłodsi spędzają przed komputerami nawet 10 godzin dziennie. "Ryzyko chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży wzrosło"

Dziecko

Pokolenie pandemii - najmłodsi spędzają przed komputerami nawet 10 godzin dziennie. "Ryzyko chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży wzrosło"

Dzieci, które uczą się zdalnie, spędzają coraz więcej czas przed komputerem. To może poważnie odbić się na ich zdrowiu. O wpływie pandemii na najmłodszych Agata Młynarska rozmawiała z psycholożką kliniczną Ewą Narkiewicz-Nejno.

Pandemia koronawirusa zmieniła naszą codzienność. Cześć uczniów od wielu miesięcy ma lekcje zdalne. Wielu z nich marzy już o tym, żeby wrócić do szkół, by móc znowu spotykać się z kolegami i koleżankami z klasy. Przez wirtualne lekcje dzieci i młodzież są nie tylko odosobnieni, ale też spędzają coraz więcej czasu w Internecie. Już teraz mówi się o nich, że są "pokoleniem pandemii".

"Zrób coś z tym dzieckiem" - nowy program TVN Style

Odpowiedzią na potrzeby rodziców, którzy mają problem z pociechami dorastającymi w tych trudnych czasach, jest nowy program na antenie TVN Style - "Zrób cos z tym dzieckiem". Psycholożka kliniczna Ewa Narkiewicz-Nejno potwierdza, że ostatnie miesiące wyraźnie odbiły się na samopoczuciu najmłodszych.

- W trakcie pandemii ryzyko chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży wzrosło z 18% do 31% - mówi w rozmowie z Agatą Młynarską.

Wirtualna pandemia

Jeszcze rok temu dzieci spędzały przed komputerami średnio 3-4 godziny dziennie. Po wybuchu pandemii czas ten zwiększył się do 7-10 godzin. Do tego trzeba też dodać smartfony, tablety, telewizor i inne gadżety, które towarzyszą najmłodszym na co dzień. Ekspozycja na emitowane przez nie niebieskie światło może spowodować problemy z zasypianiem.

- Mózg myli dzień z nocą i kiedy światło świeci nam prosto w twarz, to nie wydziela się melatonina, czyli hormon, który odpowiada za sen. To w konsekwencji wpływa na samopoczucie i zmęczenie dzieci - tłumaczy Narkiewicz-Nejno.

Do tego mogą dochodzić bóle pleców i kręgosłupa - w końcu długie siedzenie przed komputerem nie jest naturalną pozycją dla naszego ciała.

S.O.S dla "pokolenia pandemii"

Jak pomóc dzieciom w wyjściu z wirtualnej matni? Psycholożka przyznaje, że niestety nie ma na to złotego środka. Ważne jest, żeby w miarę możliwości towarzyszyć pociechom podczas internetowych rozrywek. Można przykładowo obejrzeć razem film. Takie aktywności podtrzymują rodzinne więzy. Inny sposób na aktywizację młodzieży to planowanie dodatkowych atrakcji z wyprzedzeniem i nadawanie dziennej rutyny. Ta z kolei pomaga w utrzymaniu poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.

Dzieci w świecie ekranów. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
74
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0