Sos do sałatki greckiej nie powinien być zbyt ciężki ani intensywny w smaku. Sama potrawa jest bowiem uwielbiana za jej lekkość i pyszne, świeże dodatki. Jak zrobić sos do sałatki greckiej, by spełniał te warunki?
Shakshuka to danie wywodzące się z rejonu północnej Afryki. Ta pyszna propozycja doskonale sprawdzi się jako pożywne śniadanie, które doda energii na długi czas. Jest dość szybka w przygotowaniu i można ją dowolnie modyfikować.
Najczęściej jemy spaghetti w połączeniu z sosem pomidorowym i ewentualnie mięsem, posypane serem – zwykle jest to parmezan. Tymczasem Włosi – a szczególnie Sycylijczycy – chętnie komponują spaghetti (oraz inne makarony) z rybami i owocami morza. Jak zrobić spaghetti z tuńczykiem?
Szpinak jest bogaty w wiele składników odżywczych. Warto wykorzystywać go w kuchni – można przyrządzić szpinak z makaronem na wiele różnych sposobów, w zależności od indywidualnych preferencji smakowych. Może to być szpinak z makaronem i czosnkiem, szpinak z makaronem i kurczakiem i w wielu innych kombinacjach.
Śledzie są znane w Polsce od wieków. Można przygotowywać je na setki sposobów. Jest to tania i niezwykle zdrowa ryba. W dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce niemal każda restauracja podawała przed posiłkiem śledzia z kieliszkiem zimnej wódki. Miało to za zadanie pobudzić apetyt. Bardzo ciekawą formą przygotowania tej ryby, są śledzie z suszonymi pomidorami.
Tagliatelle to klasyczny, włoski makaron pochodzący z rejonu Emilia-Romagna. Ma kształt długich, płaskich wstążek grubości ok. 2 mm i szerokości 1 cm. Ten typ makaronu podaje się zazwyczaj z różnymi sosami, czasem również wykorzystywany jest do zup. Porowata i szorstka struktura tego makaronu doskonale nadaje się do gęstych sosów z dodatkiem mięsa. Tagliatelle z warzywami, kurczakiem, wołowiną lub wieprzowiną jest świetnym pomysłem na szybki obiad.
Tiramisu mascarpone to deser pochodzący z Włoch. Jego nazwa po włosku oznacza “przebudzić się” lub pisane oddzielnie – “tirami su” oznacza “popraw mi humor”. Deser ten rzeczywiście poprawia humor poprzez słodki krem, czekoladę i biszkopty. Przebudza, dzięki zawartej w nim kawie, którą moczone są biszkopty. Jeśli chcemy zrobić wrażenie na gościach, nie ma nic lepszego niż przygotowanie tiramisu.
Tortellini to włoskie pierożki zawierające farsz. W zależności od rodzaju tortellini można spotkać nadzienie grzybowe, mięsne lub serowe. Tortellini podaje się głównie z sosem pomidorowym i tartym parmezanem. Można je wykorzystać również na wiele innych sposobów. Świetnie sprawdzą się np. w zupie. Pyszna będzie również sałatka z tortellini.
Sos tzatziki to rodzaj greckiego dipu, który podawany jest do dań grillowanych, pieczonych lub smażonych. Tzatziki świetnie smakuje z ciepłym pieczywem, nachosami czy na zapiekankach. Sos ma lekki i orzeźwiający smak. W jego składzie znajdują się jogurt, czosnek, zielony ogórek oraz pieprz. Tzatziki można dodawać także do sałatek.
Dorsz po angielsku to bardzo proste i szybkie danie. Jest niezwykle popularne w Wielkiej Brytanii, gdzie można zamówić je w niemal każdym barze szybkiej obsługi. Najlepszych odmian tego dania można spróbować na wybrzeżach Anglii i Szkocji. Danie to nie składa się jednak wyłącznie z ryby i frytek. Serwuje się je z surówkami, maślanką lub gotowanymi warzywami.
Farinata jest daniem żołnierskim. Powstało w czasach Imperium Rzymskiego. Żołnierze przebywający w pobliżu Genui przygotowywali proste placki z mąki z ciecierzycy i wody. Placki piekli na nagrzanych słońcem kamieniach lub nawet na własnych tarczach.
Co powinna mieć potrawa, by była jednocześnie pyszna, zdrowa i sycąca? Według niektórych, nieodzownym składnikiem zdrowego obiadu jest mięso – i zielone warzywa – a do nich węglowodanowa bomba, która nasyci nawet największego głodomora. Makaron penne z kurczakiem – i szpinakiem lub brokułami – spełnia wszystkie te warunki.
Połączenie mięsa, makaronu i warzyw to niemal gwarancja kulinarnego sukcesu. Sycące, efektowne, pełne smaków nadziewane muszle we włoskim stylu to pomysł na obiad, kolację, czy przekąskę na imprezę z przyjaciółmi.
Makaron nie musi być nudny! Wystarczy do ulubionego spaghetti, penne albo świderków dodać rozmaite warzywa i przyprawić danie aromatycznymi ziołami, żeby uzyskać pyszny i zdrowy obiad. Dania wegetariańskie z makaronem stwarzają wiele możliwości, by zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta. Prezentujemy kilka prostych przepisów na makaron wegetariański.
Wszyscy, którzy kochają makaron, ale mają już dość spaghetti bolognese i penne w kremowym, serowym sosie, zastanawiają się zapewne, jak powiedzieć “dość” monotonii w kuchni. Rozwiązaniem ich dylematów mogą być sprawdzone przepisy na makaron z bobem. Makaron z bobem i boczkiem, suszonymi pomidorami, kurczakiem lub tuńczykiem – to tylko niektóre dania, dzięki którym przekonamy się, ile smaku dodaje potrawom ta niepozorna roślina strączkowa.
Pyszne, słodkie pomidory, delikatna, rozpływająca się w ustach cukinia, sycący makaron – wszystko to, podane na gorąco, ociekające od ostrych przypraw i wzmacniającej smak cebulki będzie doskonałym daniem na chłodne jesienno-zimowe dni. Przedstawiamy makaron z cukinią i pomidorami!
Makaron to podstawa kuchni włoskiej, podobnie jak szynka parmeńska. Jej ciekawy smak doskonale komponuje się z różnymi rodzajami makaronów. Sam makaron z szynką parmeńską nie wystarczy jednak do przygotowania pysznego obiadu. Potrzebny będzie jeszcze sos oraz inne dodatki. W ten sposób uda się wyczarować pyszne włoskie danie!
Dania z makaronu to doskonały pomysł na szybki i smaczny posiłek. Lubisz kuchnię włoską, ale nie masz czasu na przygotowanie skomplikowanych potraw? Mamy dla Ciebie trzy proste przepisy na makaron z mascarpone - idealny na szybki obiad!
Pita to placki chętnie spożywane na Bliskim Wschodzie, najczęściej z pikantnymi sosami. Podstawowe składniki potrzebne do przygotowania pity to: mąka, woda i drożdże. Placki pęcznieją podczas pieczenia, dzięki czemu tworzy się kieszonka na farsz. Placki można piec na patelni lub w piekarniku.
Każde menu w pizzerii otwiera pizza Margarita, najpopularniejsza i najbardziej znana. Choć jest niezwykle uboga w składniki, swą nazwę zawdzięcza królowej. Nazwano ją bowiem na cześć Małgorzaty Sabaudzkiej, którą zachwycił smak skromnego placka.
Piadina to potrawa wywodząca się z północnych Włoch. Jest to cienki pszenny placek, który można wypełnić dowolnym farszem, najczęściej serem, sosem pomidorowym i mięsem mielonym. Innymi dodatkami są np. rukola, szpinak, grzyby. Piadina występuje też w wersji na słodko z czekoladą bądź konfiturą.
Pierożki ravioli podawane są z różnym nadzieniem. Najczęściej są to ser ricotta, mięso lub warzywa. Ravioli to jedna z najbardziej lubianych i znanych potraw kuchni włoskiej.
Ragu to sos mięsny, podawany najczęściej z makaronem. Do jego wykonania potrzebujemy rozdrobnionego mięsa, mleka, wina, bulionu, koncentratu pomidorowego i specjalnej mieszanki warzyw.
Ricotta jest składnikiem wielu dań, szczególnie kuchni włoskiej, bowiem z tego właśnie kraju pochodzi. Choć formalnie powinien on być nazywany produktem mlecznym, nazwa ser ricotta przylgnęła do niego na stałe.
Naleśniki są daniem, które kocha niemal każdy. Można je przyrządzić na miliony sposobów. Są tak uniwersalnym daniem, że wiele restauracji wręcz wyspecjalizowało się w przyrządzaniu naleśników. Do niektórych lokali ustawiają się nawet kolejki (np. warszawski Manekin). Naleśniki zapiekane ze szpinakiem to jedna z wersji naleśników, która zrobi wrażenie na rodzinie lub gościach.
Wraz z odejściem lata musimy pożegnać się także ze smakiem sezonowych warzyw i owoców. Przetwory to świetny sposób na to, żeby zachować aromat lata na dłużej! Prezentujemy prosty przepis na pyszne ogórki po cygańsku.
Choć dania z ryb są smaczne i stanowią cenne źródło składników odżywczych, na polskich stołach pojawiają się dość rzadko. Warto docenić ich walory zdrowotne, bo regularne jedzenie ryb zapobiega wielu dolegliwościom. Prezentujemy Wam przepis na uchę. To tradycyjna rosyjska zupa rybna. Jej wyrazisty smak przekona nawet najbardziej wybrednego smakosza.
Panna cotta, czyli idealne połączenie pełnego smaku śmietanki, lekkości galaretki i cudownego waniliowego aromatu, to obowiązkowa pozycja w menu każdej szanującej się włoskiej restauracji. Przekonaj się, że można ją łatwo przygotować w domowej kuchni.
Sałatka z brokułem i sosem czosnkowym jest popularnym daniem na wszelkiego rodzaju imprezach, czy to rodzinnych czy biznesowo-towarzyskich. Występuje w co najmniej kilku wersjach, aczkolwiek każdy z gotujących z pewnością nieco modyfikuje podstawowy przepis. Wątpliwości natomiast nie ulega, że głównym składnikiem sałatki są brokuły i w każdej, nawet bardzo oryginalnej wersji tej sałatki, to właśnie one stanowią podstawę dania.
Sałatka z rukolą i kurczakiem nie tworzy co prawda zaskakującego połączenia, natomiast odpowiednie urozmaicenie tego duetu za pomocą miodu, suszonych pomidorów, słonecznika albo mozzarelli może przynieść zaskakująco ciekawe efekty. Połączenie ostrej rukoli i delikatnego mięsa z kurczaka wystarczy bowiem tylko odrobinę doszlifować i na stole zjawia się prawdziwy kulinarny hit.