Rafaello - białe, puszyste ciasto stało się znane dzięki słynnym małym, okrągłym, kokosowym cukierkom o tej samej nazwie. Ciasto można wykonać na wiele sposobów: na spodzie biszkoptowym, na herbatnikach czy krakersach. Spotykane na różnych imprezach, smakuje i wygląda doskonale.
Ciasto rafaello na biszkopcie
Ciasto rafaello na biszkopcie składa się z dwóch warstw przełożonych masą śmietankową z wiórkami kokosowymi. Wierzch również ozdobiony jest wiórkami. Wypiek zaczynamy od przygotowania biszkoptu. Potrzebujemy 5 jaj, ¾ szklanki mąki pszennej, ¼ mąki ziemniaczanej, ¾ szklanki cukru. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę z cukrem. Dodajemy żółtka i ucieramu już wolniej. Na koniec dodajemy obie mąki i mieszamy łyżką. Pieczemy około 40 minut w 180 stopniach. Wystudzony biszkopt kroimy na dwa blaty. Szykujemy nadzienie. Do jego przygotowania potrzebne nam będą:
· 660 ml śmietanki 30%,
· 2 szklanki wiórek kokosowych,
· 3 białe czekolady,
· 1 serek mascarpone,
· 2 łyżki żelatyny
· 1 szklanka herbaty
160 ml śmietanki podgrzewamy, dodając czekolady i szklankę wiórek. Podgrzewamy do momentu, kiedy czekolada się rozpuści i studzimy. Resztę śmietany ubijamy, dodajemy serek, ostudzoną śmietanę z czekoladą i resztę wiórek. Całość mieszamy. Rozpuszczamy żelatynę, kiedy ostygnie, łączymy ją z masą. Biszkopt nasączamy herbatą. Na pierwszy blat wykładamy ¾ masy, przykrywamy drugim blatem. Rozsmarowujemy resztę masy, posypujemy wiórkami i startą białą czekoladą. Ciasto schładzamy w lodówce.
Ciasto rafaello na krakersach - bez pieczenia
Jeśli chcemy przygotować pyszne ciasto na szybko, warto wypróbować przepis na ciasto rafaello na krakersach. Słone krakersy doskonale przełamują słodycz kokosowego ciasta, sprawiając, że zyskuje ono nowy, niepowtarzalny smak. Składniki na duża blachę:
· 3 paczki solonych krakersów,
· 1 litr mleka,
· 2 budynie waniliowe,
· 200 g margaryny,
· 400 g wiórek kokosowych,
· ¾ szklanki cukru.
Na początek gotujemy budynie i odstawiamy do wystygnięcia. Warto przykryć je folią lub talerzykiem, aby na wierzchu nie tworzył się kożuch. Do miski wrzucamy pokrojoną margarynę i stopniowo dodajemy budyń i wiórki, cały czas mieszając. Najlepiej użyć robota kuchennego. Masę można dosłodzić, jeśli okaże się za mało słodka. Na blaszce układamy warstwę krakersów, przekładamy masą i układamy kolejną warstwę słonych ciastek. Na wierzchu musi znaleźć się warstwa kremu, na którą wysypujemy wiórki kokosowe Ciasto okrywamy folią i wstawiamy na całą noc do lodówki. Pyszne ciasto rafaello bez pieczenia można zaserwować na każdym przyjęciu.
Przepis na ciasto rafaello na herbatnikach
Przepis na ciasto rafaello na herbatnikach przyda się każdemu miłośnikowi słodyczy. Deser można przygotować w pół godziny, wystarczą zwykłe herbatniki i kilka podstawowych produktów:
· 2½ szklanki mleka,
· 3 żółtka,
· 2 łyżki mąki,
· 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
· 1 szklanka cukru,
· 1 opakowanie cukru wanilinowego,
· 300 g masła,
· 200 g wiórków kokosowych,
· 4 paczki herbatników,
· odrobina spirytusu.
Odlewamy ½ szklanki mleka i roztrzepujemy w nim żółtka i mąki. 2 szklanki mleka gotujemy z cukrem, dodajemy przygotowany roztwór i przygotowujemy budyń. Do ostudzonego budyniu dodajemy po łyżce masła i ucieramy, pod koniec dodajemy wiórki i spirytus. Na blaszce układamy herbatniki i przekładamy je przygotowaną masą. Wierzch posypujemy wiórkami, a gotowe ciasto wstawiamy do lodówki. Ciasto rafaello na herbatnikach i ciasto rafaello na krakersach to ciekawe sposoby podania tego popularnego smakołyku.
Słodkości dietetyczne - rafaello inaczej
Rafaello można też podać w zupełnie innej formie, choć wciąż będzie to kokosowy przysmak. Dietetyczne rafaello jest proste i bardzo szybkie w wykonaniu. Do jego przygotowania potrzebne będzie:
· 125 g chudego twarożku,
· wiórki kokosowe,
· aromat migdałowy,
· 2 łyżeczki ksylitolu,
· 1 łyżeczka żelatyny,
· 4 łyżeczki wody,
· kilka orzechów ziemnych lub migdałów.
Twarożek mieszamy z ksylitolem i dobrze rozgniatamy na masę, dodajemy olejek migdałowy, a następnie rozpuszczoną żelatynę. Z przygotowanej masy lepimy kuleczki, wkładając w środek każdej z nich orzeszek. Kulki obtaczamy w wiórkach i wkładamy do lodówki na kilka godzin. Jeśli lubimy nowości, możemy spróbować przygotować ciasto rafaello z adwokatem . To dość nietypowy i rzadko spotykany przepis na ciasto rafaello. Najpierw pieczemy biszkopt (6 jaj, 6 łyżek mąki, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 6 łyżek cukru). Ciasto wkładamy do piekarnika na 25 minut (180 stopni). W tym czasie zajmujemy się kremem. Składniki na krem:
· 6 żółtek,
· 1 litr mleka,
· 4 łyżki mąki,
· cukier wanilinowy,
· 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
· ½ szklanki cukru,
· 1 kostka margaryny,
· 2 kieliszki adwokata.
Przygotowujemy budyń: większą część mleka gotujemy, w niewielkiej rozpuszczamy mąki, żółtka i cukier wanilinowy. Roztwór wlewamy do gotującego się mleka. Budyń studzimy. Margarynę z cukrem ucieramy na gładką masę i stopniowo dodajemy do niej budyń. Na koniec wlewamy adwokat i mieszamy mikserem. Na koniec szykujemy poncz do nasączenia biszkopta. Kieliszek przegotowanej wody łączymy z kieliszkiem spirytusu, dodajemy pół opakowania cukru wanilinowego. Biszkopt przekrawamy na dwa blaty, oba nasączamy ponczem. Dolny blat smarujemy dżemem (brzoskwiniowym lub pomarańczowym), wylewamy część masy i przykrywamy górnym blatem. Smarujemy resztą masy. Migdały (1 opakowanie) prażymy na patelni z łyżką margaryny i łyżką cukru. Kiedy wystygną, układamy je na wierzchu ciasta, które wkładamy do lodówki przynajmniej na dwie godziny.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN