Zdjęcie: Jan Kucharzyk/ East News
Czekoladki kokosowe
Składniki:
1 szklanka startego na drobnej tarce świeżego kokosa
½ szklanki daktyli
200 g gorzkiej czekolady
Przygotowanie:
Świeży kokos po rozbiciu twardej łupiny musimy obrać z brązowej skórki i dopiero zetrzeć na tarce. Czekoladę topimy w metalowej misce postawionej na garnku z gotującą się wodą. Daktyle miksujemy w małym blenderze na jednolita masę. Wszystkie składniki mieszamy razem i formujemy okrągłe kulki.
Ciasto kokosowe z galaretką wiśniową
Składniki:
Ciasto:
½ szklanki wiórków kokosowych
1 szklanka mąki
5 łyżek oleju
½ szklanki cukru trzcinowego
1 cukier waniliowy z prawdziwą wanilią
1 płaska łyżeczka sody
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka octu
¾ szklanki wody
galaretka:
2 szklanki mrożonych wiśni
1 łyżka cukru trzcinowego
1 ½ szklanki wody
2 łyżeczki agaru w proszku( można kupić w sklepach ze zdrową żywnością)
ciasto:
Wiórki kokosowe mielimy w młynku do kawy na drobny proszek. Przesypujemy do dużej miski i dodajemy pozostałe składniki. Całość mieszamy trzepaczką na jednolite ciasto i przekładamy do okrągłej formy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą. Pieczemy w temperaturze 200 stopni około 40 minut na złocisty kolor i studzimy. Galaretka: wiśnie, cukier i wodę gotujemy około 10 minut z agarem rozpuszczonym wcześniej w małej ilości wody. Galaretkę wylewamy na ciasto i wstawiamy do lodówki na około 2-3 godziny.
Pieczone warzywa w sosie jogurtowo – kokosowym
Warzywa:
2 czerwone papryki
1 cukinia
1 bakłażan
1-2 zielone ostre chili
3 ząbki czosnku
sól
1/4 szklanki oleju ryżowego
sos:
100 g wiórków kokosowych
4 łyżki oleju ryżowego
1 czubata łyżeczka kminu rzymskiego
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka kurkumy
1 łyżeczka mielonej kolendry
½ łyżeczki suszonego imbiru
400 g jogurtu (jedno opakowanie)
sok z połowy cytryny
sól do smaku
doniczka kolendry
Przygotowanie:
Paprykę, cukinię i bakłażana kroimy na duże kawałki, chili drobno szatkujemy, a czosnek obieramy ze skórki. Całość posypujemy odrobiną soli, mieszamy z olejem ryżowym i przekładamy do żaroodpornego naczynia z pokrywką. Pieczemy w temperaturze 230 stopni aż warzywa będą miękkie. (około 20-30 minut). Wiórki kokosowe prażymy na patelni cały czas mieszając. Musimy uważać bo bardzo łatwo można je przypalić. Kiedy wiórki staną się złociste, przesypujemy je do młynka do kawy i mielimy je na drobny proszek. Powstałą "mąkę kokosową" wsypujemy do jogurtu. Na rozgrzany olej wsypujemy kmin rzymski. Jak zacznie strzelać, dodajemy pozostałe przyprawy w proszku. Po chwili całość przelewamy do jogurtu solimy do smaku i dodajemy sok z cytryny. Upieczone warzywa mieszamy z sosem jogurtowym i posypujemy poszatkowaną natką kolendry.
Ryż z mlekiem kokosowym
Składniki:
2 łyżki tłuszczu kokosowego lub oleju ryżowego
1 szklanka ryżu jaśminowego
1 ½ szklanki wody
½ szklanki mleczka kokosowego
1/3 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Na rozgrzanym tłuszczu lub oleju prażymy ryż mieszając, by się nie przypalił. Po około 5 minutach wlewamy wodę, mleczko kokosowe i dodajemy sól. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy gaz do minimum i przykrywamy pokrywką. Po 15 minutach sprawdzamy czy ryż jest miękki, a cała woda odparowała. Jeśli jest twardy i nie ma wody to dolewamy odrobinę wrzątku. Przykrywamy i gotujemy dalej. Ryżu nie mieszamy. Po ugotowaniu powinien być sypki, lekko kleisty i miękki.
Dosza kokosowa (cienkie bezglutenowe indyjskie naleśniki)
Na południu Indii używa się bardzo dużo kokosa. Jednym z jego zastosowań są lekko chrupkie naleśniki o pięknym zapachu, które jada się tam głównie na śniadanie z warzywami typu curry.
ciasto:
½ szklanki ryżu do sushi
½ szklanki wiórek kokosowych
2 szczypty soli
woda
dodatki:
plasterki banana
masło sklarowane, lub tłuszcz kokosowy
mango
kardamon w proszku
mleczko kokosowe
Przygotowanie:
Ryż do sushi jest bardzo kleisty, więc najlepiej nadaje się do zrobienia ciasta. Dzięki temu naleśniki nie będą się rozpadać. Ryż zalewamy szklanką wody i moczymy minimum 2 godziny. Wiórki kokosowe mielimy w młynku do kawy na drobny proszek. Ryż po namoczeniu odsączamy i mielimy w blenderze z taką ilością wody, by powstało nam rzadkie ciasto naleśnikowe. Dodajemy zmielone wiórki i dodajemy odpowiednią ilość wody, tak by ciasto nie było za gęste. Smażymy na lekko nasmarowanej tłuszczem patelni, nakładając porcję ciasta, którą trzeba szybko rozprowadzić np. łyżką po całej patelni. Doszę smarujemy od góry masłem sklarowanym lub tłuszczem kokosowym i pieczemy około 3 minuty na średnim gazie. Pieczemy tylko z jednej strony. Rozkładamy np. plasterki banana i składamy. Gotowy naleśnik polewamy odrobiną mleczka kokosowego. Możemy posypać odrobiną zmielonego kardamonu.
Tajska zupa z grzybami i tofu
Składniki:
5 łyżek oleju ryżowego
1 włoszczyzna
2 kawałki suszonego galangalu, lub 4 świeżego imbiru
1 łyżka suszonej trawy cytrynowej
5 liści limonki kaffir
2 łyżeczki zmielonych nasion kolendry
4 łyżki oleju ryżowego
200 g tofu
300 g pieczarek
100 g boczniaka
1 mały por
3 szklanki mleka kokosowego
sok z 1 limonki
2 łyżeczki cukru trzcinowego
3 łyżki sosu sojowego
sól do smaku
garstka liści kolendry
2 małe czerwone chilli
1/2 szklanki kiełów fasoli mung
Przygotowanie:
Wywar warzywny przygotowujemy z drobno poszatkowanej włoszczyzny, galangalu, trawy cytrynowej, liści limonki i nasion kolendry. Całość dusimy na oleju ryżowym 15 minut, pod pokrywką na małym ogniu. Zalewamy 1 ½ litra wody i gotujemy pod pokrywką ok. 30 minut. Odstawiamy do ostygnięcia i przelewamy przez sitko. Tofu kroimy w kostkę i podsmażamy na 4 łyżkach oleju ryżowego około 5 minut, a następnie dodajemy pokrojonego w paski boczniaka, pieczarki i pora pokrojonego w plasterki. Całość smażymy następne 5 minut. Do wywaru dodajemy tofu z grzybami i gotujemy pod pokrywką 5 minut. Dodajemy mleko kokosowe, sok z limonki, cukier, sos sojowy, sól do smaku i zdejmujemy z gazu. Dodajemy świeże liście kolendry, cienkie plasterki chilli i kiełki fasolki mung.
Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł
Źródło: Dzień Dobry TVN