Stworzenie patchworkowej rodziny wymaga pracy nad sobą i zrozumienia względem innych. Wprowadzenie dzieci w nowe relacje może okazać się niełatwym wyzwaniem. Jak to zrobić? O czym należy pamiętać, a czego się wystrzegać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz, bloger Piotr Skrzypczak oraz aktorka Hanna Konarowska-Nowińska.
Jak pozszywać patchwork?
Patchwork to rodzinna układanka, którą nie zawsze łatwo poskładać w całość. W studiu Dzień Dobry TVN psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz, bloger Piotr Skrzypczak oraz aktorka Hanna Konarowska-Nowińska opowiedzieli widzom, jak dużym wyzwaniem jest wprowadzenie dzieci w nowe, czasem skomplikowane sytuacje rodzinne.
- Myślę, że w ogóle rodzina jest wyzwaniem, a rodzina patchworkowa w Polsce jest wyzwaniem jeszcze większym. Trzeba bardzo pracować nad sobą, bo jeśli się nie przepracuje pewnych spraw, to wtedy będzie trudno zbudować dobrą rodzinę patchworkową, bo sytuacje są nieprzewidywalne - tłumaczyła Hanna Konarowska-Nowińska.
- Kiedyś napisałem, że rodzina patchworkowa to w zasadzie najgorsze rozwiązanie na świecie, ale niestety jedyne, jeśli po rozstaniu mając dzieci nie chce się zostać samemu i jest w tym dużo prawdy. My mamy tendencję do idealizowania rodzin, jakie to są fantastyczne, ale ani taka nuklearna rodzina nie jest idealna, [...] tym bardziej patchworkowa, bo wszyscy w nią wchodzą jednak po katastrofie - zaznaczył Piotr Skrzypczak.
Sposób na wprowadzenie partnera
Jednym z wyzwań stojących przed rodzicem pragnącym stworzyć rodzinę patchworkową jest wprowadzenie partnera w życie dzieci. - Najlepiej nie próbować tego kleić, układać puzzli. Tempo dostosowania się narzuca ta osoba, która jest najmniej gotowa do tego. Do niej trzeba wszystko dostosować, czyli nie ja mam wizję, tylko obserwuję co się dzieje z dziećmi, czy to już jest ten moment - powiedziała psychoterapeutka, Tatiana Mindewicz-Puacz.
- W każdej rodzinie dzieją się różne rzeczy, a w patchworkowej, z tego powodu, że tam są zdarzenia traumatyczne dla dzieci, że każdy potrzebuje czasu i przestrzeni, że często próbujemy jako partnerzy wchodzi w rolę mamy i taty tych dzieci, a to nie pomaga. Czas, dystans, obserwowanie i budowanie relacji - dodała.
Hanna Konarowska-Nowińska zaznaczyła, że patchwork to też tzw. wartość dodana. - Każda osoba, która się pojawia, może dać dziecku uwagę, miłość, opiekę, dlatego jest wartością dodaną dla dziecka, wnosi nową jakość. Partnerka mojego byłego partnera wnosi bardzo nową jakość, zupełnie inną niż moja w życie mojej córki, ja niezwykle się z tego powodu cieszę - podsumowała.
Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Radosław Majdan o swojej przemianie. "Kiedyś 'łycha' na stole, impreza, a teraz chłopiec z grzywką"
- Jaką macochą jest Katarzyna Pakosińska? Gwiazda bała się tej roli i uciekła z własnych zaręczyn
- Ja, Ty i Twoje dzieci, czyli zazdrość w patchworkowej rodzinie. "To krąg uczuć, których się wstydzimy"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews