Wieczorna rutyna i usypianie dzieci w 13-osobowej rodzinie. "Zajmuje nam to około godziny do dwóch"

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
S. Brózda, A. Reczek-Bogacka
Noc w pełnej chacie rodziny Clarke
Noc w pełnej chacie rodziny Clarke Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

W cyklu Dzień Dobry TVN "Pełna chata" towarzyszymy 13-osobowej rodzinie Clarke w wieczornej rutynie i przygotowaniach do snu. Nasze kamery zostały z nimi także na noc. Czy jest to trudny czas dla rodziców i jak dzielą się obowiązkami? W programie Dzień Dobry TVN o efektywnym usypianiu dzieci mówiła także konsultantka ds. snu dziecka Małgorzata Makowska.

Wieczorna rutyna 13-osobowej rodziny

Dominika i Vincent są polsko-angielskim małżeństwem. Pół roku temu na świecie pojawiły się pięcioraczki, z których jeden nadal przebywa w szpitalu. Byliśmy w domu rodziny Clarke, aby spędzić z nimi wieczór i noc. Wieczorna rutyna rozpoczyna się o godzinie 19. - Kolacje jemy zawsze w komplecie, o ile jesteśmy w domu - powiedziała Dominika Clarke.

Po kolacji rozpoczynają się przygotowania do snu. Vincent zajmuje się 1,5-roczną Grace, a Dominika półrocznymi dziewczynkami. - Może się wydawać, że wieczór, przygotowanie do spania, czy nawet sama noc w tak licznej rodzinie jest czymś trudnym. Natomiast u nas jest to już tak naturalne, tak powszedni chleb, że tak powiem, że zajmuje nam to około godziny do dwóch - podkreśliła Dominika.

Vince przygotowuje też wieczorem zapasy mleka dla Grace, jak mówi, wystarczą trzy butelki, czwarta jest zapasowa. Najmłodsze dziewczynki budzą się co około trzy godziny. Starsze dzieci pomagają w przygotowaniu maluszków do spania, podają pieluszki i inne akcesoria. Kiedy dzieci zasną, Dominika zajmuje się własną firmą - wysyła maile, opłaca rachunki. Noc minęła dość spokojnie, a kolejny dzień bez pośpiechu rozpoczął się po godzinie 9.

Jak przebiegał proces usypiania wszystkich dzieci w tej wielodzietnej rodzinie? Koniecznie zobacz materiał wideo.

Co jest ważne przy usypianiu dzieci?

Odnośnie usypiania dzieci jest bardzo dużo faktów i mitów. W studiu Dzień Dobry TVN pojawiła się Małgorzata Makowska, która jest konsultantką do spraw snu dziecka, aby opowiedzieć, które z krążących opinii na ten temat są prawdziwe. Wiele osób mówi o tym, żeby bardzo zmęczyć dziecko aktywnością fizyczną, wtedy łatwiej przebiegnie usypianie. Ekspertka podkreśla, że nie jest to najzdrowsza metoda.

- To jest raczej sytuacja, kiedy nasz maluch jest przemęczony i nie będzie spał dobrze. Im bardziej przemęczone dziecko, tym więcej adrenaliny i kortyzolu może funkcjonować w jego organizmie, co powoduje więcej pobudek w nocy albo wcześniejsze wstanie - wyjaśniła Małgorzata Makowska.

Potrzebny jest czas na wyciszenie malucha przed pójściem spać, dlatego nie warto wracać do domu z placu zabaw tuż przed nocą. Ważne jest też to, żeby dzieci nie zasypiały z butelką ciepłego mleka, powinno to być oddzielone od momentu zasypiania. Można też puszczać dziecku różne dźwięki. - Higiena snu, którą zajmujemy się jako konsultantki, to jest taka bardzo duża układanka, to jest bardzo dużo elementów - wyjaśniła ekspertka. - Niektórzy reagują na bodźce i śpią w każdych warunkach, nawet w centrum handlowym, a niektórzy potrzebują specyficznych warunków i warto im je zapewnić, nie bojąc się, że nie będą później spały w nocy - dodała.

Poznaj inne cenne rady konsultantki snu, oglądając całą rozmowę.

Wieczorna rutyna dla najmłodszych
Wieczorna rutyna dla najmłodszych Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: S. Brózda, A. Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości