Parenting

Uczniowskie tornistry ważą za dużo. Najcięższe noszą dziewczynki. Dlaczego?

Parenting

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Plecak - problem wagi ciężkiej

Co czwarty uczeń nosi tornister cięższy niż 15 proc. masy jego ciała - tak wynika z badań przeprowadzonych w szkołach podstawowych w województwie śląskim. O problemie w Dzień Dobry TVN odpowiedziały dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska i Aleksandra Widera, nauczycielka. 

Co czwarty plecak jest dla dziecka za ciężki

Choć w Polsce ustalono normy dźwigania dla pracowników czy pracujących kobiet w ciąży, to tej definiującej bezpieczny dla dziecka ciężar tornistra wciąż brakuje. Istnieje tylko zalecenie Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z którym ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10–15 proc. masy ciała dziecka. Nie jest to jednak precyzyjne rozwiązanie, dlatego m.in. dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska postanowiła sprawdzić, ile ważą tornistry uczniów w szkołach podstawowych w województwie śląskim.

Pod lupę wzięto ponad 300 tornistrów. Okazało się, że co czwarty jest dla dziecka za ciężki.

- Dzieci noszą dużo niepotrzebnych przedmiotów. Mimo że z rozporządzenia wynika, że w szkole jest miejsce do przechowywania, to dzieci nie bardzo wiedzą, co mogą zostawić. Zabierają więc wszystko ze sobą – tłumaczyła dr Malinowska-Borowska.

Z badań wynika też, że dziewczynki mają cięższe plecaki niż chłopcy. – Prawdopodobnie dlatego, że potrzebują więcej zabawek, mają bardziej rozbudowane piórniki - oceniła badaczka.

Jak zmniejszyć wagę uczniowskiego tornistra?

Problem ten nie dotyczy natomiast uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej. Dba o to m.in. Aleksandra Widera, nauczycielka WF-u, która co roku przeprowadza specjalne lekcje.

- Podczas nich uczymy przede wszystkim dzieci, co powinny mieć w plecakach, by nie przynosiły zbytecznych rzeczy do szkoły. Bidony czy butelki na wodę mogą mieć puste, dlatego że w szkole mają poidełko. Natomiast podręczniki, których nie potrzebują na co dzień, mogą zostawiać w szafkach - podkreśliła dydaktyczka.

Zobacz też:

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Autor:Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości