2300 zł na szkolną wyprawkę? Rodzice i uczniowie zdradzają swoje patenty na oszczędzanie

GettyImages-1149119293
GettyImages-1149119293
Źródło: E+
Rodzice i uczniowie, każdego roku pod koniec wakacji walczą z tym samym problemem – wprawka szkolna. Choć moment wybierania najładniejszych zeszytów, piórników czy akcesoriów jest dla dzieci ekscytujący, dużo większy szok i zdziwienie pojawia się na twarzach rodziców, którzy za te zakupy muszą zapłacić. Ile w tym roku kosztuje wyprawka i co zrobić, aby zminimalizować wydatki?

Cena wyprawki szkolnej co roku szokuje

Cena wyprawki szkolnej niezmiennie szokuje każdego roku. Obecnie mamy jednak sytuacje, w której to inflacja, a także znacznie podwyżki cen papieru nie ominą nikogo. Drożeją zarówno książki, zeszyty, przybory szkolne, jak i ich opakowania. Czego możemy spodziewać się we wrześniu? Rodzice i starsi uczniowie już teraz skarżą się na kosmiczne pieniądze, które zostawiają w księgarniach i sklepach papierniczych. Obowiązkowe podręczniki sięgają powyżej tysiąca złotych.

- Koleżanki córka idzie teraz do pierwszej klasy liceum, komplet nowych książek to 1000-1200, takie wyceny dostała w kilku księgarniach - powiedziała Paulina.

- Moja koleżanka za sam angielski do pierwszej klasy liceum płaciła 300 zł, komplet nowych podręczników to 1000-1200 w jej przypadku - dodała kolejna internautka.

W jeszcze gorszej sytuacji są tegoroczni maturzyści, którzy oprócz obowiązkowych książek będą zaopatrywać się dodatkowo w repetytoria i ćwiczenia przygotowawcze.

Jestem mamą licealistki (IV klasa) i pierwszoklasistki. Starsza córka podręczniki i repetytoria do matury zamówiła sobie w lipcu, bo akurat była jakaś zniżka. Podręczniki plus repetytoria prawie 2300 zł. Mała podobno podręczniki dostanie w szkole
 - zdradziła Monika.

Do pieniędzy pozostawionych w księgarniach dochodzą jeszcze inne wydatki. Podstawowe przybory szkole tj. długopisy, ołówki, linijki, cyrkiel, kredki, bloki techniczne, korektor czy zakreślacze to koszt 100-200 zł. Co więcej, wielu rodziców podkreśla, że dzieci, szczególnie te w podstawówce, bardzo szybko rosną, a to oznacza, że ubrania i buty galowe z zeszłego roku mogą być już za małe. Zatem oprócz sklepów papierniczych, na uczniów powracających do szkół czeka jeszcze wycieczka do centrów handlowych.

Sposoby na oszczędności

W czasach kiedy wszystkie ceny idą w górę, warto szukać oszczędności. Jak z głową robić zakupy szkolne, aby pod koniec wakacji nie wydać fortuny? Po pierwsze, coraz więcej sklepów organizuje w połowie wakacji akcje promocyjne "back to school". Warto śledzić reklamy i wcześniej zainteresować się ofertami, by wybrać te, które są dla nas najkorzystniejsze. Co więcej, na promocje możemy liczyć także we wrześniu. Gdy opadnie szał na szkolną wyprawkę, ceny nieco spadają.

- Ja zawsze kupowałam 1 września i były fest wyprzedaże. Ale jako mama przedszkolaka powiem, że za wyprawkę, którą musiałam kupić teraz, bo mieliśmy określoną datę, wydałam 500 zł (bloki, zeszyty, kredki, farbki itd.) - zdradziła nam Małgorzata.

- Artykuły papiernicze kupuję dużo wcześniej, przed okresem letnim - zazwyczaj w internecie w zestawach, szukam również promocji i kupuję zapas różnych produktów, by nie mieć niespodzianki o 3 w nocy, gdy dziecko przypomina sobie, że trzeba coś przynieść - dodaje Honorata.

W poszukiwaniu oszczędności wprawę mają także uczniowie, którzy zarobione w wakacje pieniądze wolą przeznaczyć na marzenia i przyjemności, nie obowiązki szkolne. Jedna z uczennic zdradziła nam alternatywę zeszytów. Jej rozwiązanie okazało się korzystne nie tylko dla portfela, ale i kręgosłupa.

- Całą szkołę średnią nie kupowałam zeszytów, tylko miałam segregator na notatki podzielony na wszystkie przedmioty. Taniej, wygodniej, lżej, bo nie trzeba nosić praktycznie kilkuset pustych kartek w zeszytach, tylko np. 10 do notowania na ten dzień. Biorąc pod uwagę samą troskę o plecy, moje dzieci będą tak miały od początku szkoły - powiedziała Laura.

Wiele mam i uczniów podkreśla, że podręczniki pachnące nowością nie wpływają na jakość nauki, zatem jeśli tylko jest taka możliwość, warto odkupić książki od starszych roczników. Kwoty książek z drugiej ręki są nawet o połowę tańsze niż te proponowane w księgarniach. Ponadto nie zapominajmy także o naszych zbiorach z ubiegłego roku, te też możemy za mniejszą opłatą odsprzedać kolejnym rocznikom.

- Jak dobrze, że w liceum jest ta kultura odsprzedawania sobie książek w normalnych cenach, ja sprzedałam jednemu chłopakowi wszystkie, za jakieś 120, bo komu by się chciało tyle wydawać - wspomina Kasia.

Rocznik pierwszy - poszkodowany

Niestety kupowanie książek z drugiej ręki nie u wszystkich uczniów jest możliwe. Pierwszy rocznik, który obejmuje nowa podstawa programowa, zmuszony jest zaopatrzyć się w nowe wydania podręczników i ćwiczeń.

- Moja córka jest pierwszym rocznikiem liceum po podstawówce i ona podręczników odkupić nie może, bo nie ma od kogo. Same repetytoria przygotowujące do matury kosztowały nas 820 zł i to ze zniżką na kartę dużej rodziny - żali się Monika.

Szkoły oferują darmowe podręczniki - niestety nie dla wszystkich

W komfortowej sytuacji są rodzice uczniów klas I-VIII, bowiem dzieci te otrzymują obowiązkowe podręczniki i ćwiczenia od szkoły. Niestety z większymi wydatkami muszą liczyć się licealiści. Tych obejmuje tylko program "Dobry start", który przyznaje 300 zł na wyprawkę dla uczniów, mieszczących się w przedziale wiekowym 7-20 lat.

- Jestem mamą piątoklasisty. Podręczniki I ćwiczenia są darmowe do 8 klasy. Zeszyty, przybory szkolne udało nam się spokojnie zamknąć w 300 zł, które jest na każdego ucznia przyznawane. Plecak kupowałam w zeszłym roku, więc w tym roku ten wydatek odpadł - dodała Paulina.

Szkolna wyprawka 2022. Kto może otrzymać 300 złotych na dziecko?

Dodatkowe pieniądze na zakup szkolnych przyborów można uzyskać w ramach programu "Dobry start". Środki wypłaca ZUS i przysługują one na każde uczące się dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Pieniądze wypłacane są jednorazowo i może je otrzymać każdy, bez względu na dochody.

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy, muszą włożyć odpowiedni wniosek. Dokumenty przyjmowane są od 1 lipca do 30 listopada. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS. Po pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze przelewane są na konto podane we wniosku.

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej każdego roku z tych dodatkowych środków korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Enes Evren/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas