Jak sobie poradzić z trudnym połogiem? "Baby blues to coś innego niż depresja poporodowa"

Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam
Źródło: Dzień Dobry TVN
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam
Plan porodu – dlaczego jest ważny?
Plan porodu – dlaczego jest ważny?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Narodziny dziecka to dla części kobiet wyjątkowy czas. Czasami jednak zdarza się tak, że obok radości pojawiają się trudne emocje, strach o to, co będzie dalej. Jak sobie z tym poradzić? Gdzie poszukać pomocy? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z mami i specjalistkami.

Połóg - jak wygląda?

Sandra Wądołowska i Natalia Grozalska to dwie szczęśliwe mamy, których droga do macierzyństwa nie była łatwa, ponieważ musiały zmierzyć się z bardzo trudnym połogiem.

- Połóg jest to czas po porodzie. Dzielimy go na trzy etapy. Pierwszy etap, taki bezpośredni, to jest pierwsza doba po porodzie. Kolejny etap, tzw. wczesny połóg, to jest pierwszy tydzień. Późny połóg określa się od 2 do 6 tygodni. W tym czasie zachodzą zmiany w organizmie kobiety, ale one nie dotyczą tylko jej fizyczności, jej ciała, ale też są zmiany emocjonalne, które bardzo często zaskakują kobietę - tłumaczyła Anna Stachulska, położna.

Natalia Grozalska wyznała, że po narodzinach dzieci poczuła ogromny lęk. - Że jestem za nie odpowiedzialna, że świat nie jest idealny, a ja mam idealne dzieci. Nie chcę, żeby to zło świata je spotkało. Teraz z perspektywy czasu, to nie jest takie straszne, nie ma się takich przytłaczających myśli, a wtedy one mnie tak nawiedzały, [...], tego było na tyle dużo, że ja czułam, że nie mogę do końca cieszyć się tym wszystkim - wyjaśniła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Z kolei Sandra Wądołowska mierzyła się z ciągłym zmęczeniem. - Był krytyczny moment. Byłam wtedy u siostry, obudziłam się w środku nocy, 3.00-4.00, razem z moim dzieckiem, które też nie spało, [...]. Znalazłam sobie psychologa i zapisałam się do niego - podkreśliła.

- Baby blues to jest zupełnie coś innego niż depresja poporodowa. Baby blues trwa krótko, natomiast depresja poporodowa może trwać nawet pół roku albo i dłużej. Baby blues jest zwyczajnym stanem i tak naprawdę większość kobiet - 80 proc. kobiet - przeżywa ten baby blues. Natomiast depresję poporodową 10-20 proc. - wyjaśniła Aneta Pisz, położna, psychoterapeutka.

Jak wesprzeć kobiety w tym czasie? Jak i pomoc? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Co to jest plan porodu?

- Plan porodu to jest taki ważny dokument, który przygotowuje się najlepiej jeszcze w trakcie ciąży, w którym kobieta może zapisać wszystkie ważne informacje, swoje oczekiwania, potrzeby na czas opieki porodowej, w trakcie porodu. I to, co ważne, [...] rodzice mogą zapisać, jak chcieliby, żeby tym małym człowiekiem, który właśnie się urodził, zajmowano się po porodzie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Julita Księżycka, certyfikowana doula, Stowarzyszenie doula w Polsce, edukatorka okołoporodowa, instruktorka szkoły rodzenia.

Pary, które oczekują pierwszego dziecka i nie wiedzą, czego mogą oczekiwać i o co prosić mogą porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną środowiskową.

Nasza rozmówczyni dodała, że taki dokument nie ma jednej formy. - Szpitale mają swoje plany porodu. Możemy skorzystać z kreatora planu porodu, który jest na stronie gdzierodzic.info, ale może to być kartka papieru, na której zapisujemy cztery najważniejsze rzeczy, 4-5, które chcemy przekazać położnej, która będzie się nami opiekowała albo zespołowi sali operacyjnej - dodała.

Co zawiera plan porodu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy:

Jak przygotować plan porodu?
Plan porodu – dlaczego jest ważny?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości