Przeprowadzka a emocje u najmłodszych
Jak zmiana otoczenia wpływa na dziecko? To pytanie często budzi niepokój wśród rodziców. Przeprowadzka lub nawet drobniejsza zmiana środowiska może wywołać u dziecka szeroką gamę emocji - od zaciekawienia, po lęk i poczucie osamotnienia.
W studiu Dzień Dobry TVN nasze gościnie: Karolina Rybarczyk, blogerka parentingowa, mama 10-letniej Tosi, Monika Pięta-Leśniak, dyrektorka Polskiego Związku Piłkarzy, córka Marka Pięty, piłkarza Widzewa Łódź oraz Anna Karcz, psycholożka dziecięca, terapeuta pedagogiczny, opowiedziały, jak wygląda zmiana otoczenia z różnych perspektyw: matki, córki oraz psycholożki.
Jak przeprowadzkę zniosła Tosia, mając zaledwie 3-latka? - Po tej pierwszej wielkiej ekscytacji nowym mieszkaniem, dużym placem zabaw i swoim pokoikiem, pojawiły się momenty, kiedy trochę tęskniła za ulubioną panią w żłobku, starym mieszkaniem, koleżanką, wtedy staraliśmy się umówić ją z koleżanką w weekend, pojechać na stare, ulubione miejscówki. Staraliśmy się zrobić to powoli w trosce o jej emocje - tłumaczyła Karolina Rybarczyk.
Zmiany otoczenia wpływają na dziecko?
Monika Pięta-Leśniak przeprowadziła się z rodzicami do Niemiec, gdy miała zaledwie 7 lat. - Więc Niemcy to był w ogóle taki raj na ziemi troszeczkę po tej naszej szarej Polsce. To były lata 80., wczesne lata 80. To było dla nas też bardzo ekscytujące, zmiana w ogóle miejsca zamieszkania. No i szok oczywiście, tak, z racji nieznajomości, chociażby języka niemieckiego - zaznaczyła córka legendarnego piłkarza Marka Pięty.
Co na ten temat uważa psycholog? Czy jest złota metoda na to, by w łatwy sposób przygotować dziecko na zmianę otoczenia?
- Na pewno trzeba to zrobić w kontakcie z tym dzieckiem. To, do czego ja bym zapraszała, to do tego, żeby rozmawiać z dzieckiem, żeby wysłuchać jego wszystkich emocji, tego, co czuje, bo te emocje mogą być różne w tej sytuacji. To może być zarówno radość, jak i ekscytacja, ale też sporo lęku, sporo niepewności, także sporo smutku, bo to przecież jest strata - tłumaczyła Anna Karcz.
- Natomiast tym, co mogłoby być pomocne i wspierające, to na pewno są dobre relacje. Kiedy mamy tego dorosłego, kiedy mamy bezpiecznego dorosłego, z którym możemy pogadać, porozmawiać, wyżalić się trochę z tego, co czujemy, to zawsze będzie nam łatwiej w tej sytuacji - dodała ekspertka. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
- Nesting, czyli skandynawska metoda na rozwód. Z kim powinno zamieszkać dziecko?
- Czy 18-letniej Roksanie uda się odzyskać synka? "Trzeba było dać jej kuratora, a nie odbierać dziecko"
- Analiza rysunku dziecka. Nie uwierzysz, co mogą oznaczać "bazgroły"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News