Sensoryka odgrywa w rozwoju dziecka bardzo istotną rolę. Do tej pory była wykorzystywana głównie w różnego rodzaju zabawkach i gadżetach dla maluchów, teraz jednak bywa poszerzana na większą skalę i występuje w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach mieszkalnych. W Sopocie istnieje lokum, które jest prawdziwym rajem dla pociech. Jak się prezentuje i jakie niesie za sobą korzyści?
Mieszkanie sensoryczne. Jak wyglądają takie wnętrza?
Alicja Safarzyńska-Płatos jest właścicielką zlokalizowanego w Sopocie mieszkania sensorycznego, które zostało stworzone z myślą o zaspokojeniu potrzeb najmłodszych członków rodziny. Czym różni się ono od standardowego lokum?
- Jest to mieszkanie stricte dla rodzin z dziećmi. To połączenie sali zabaw z taką przestrzenią, gdzie wszystkiego można dotykać, są różne faktury, różne wzory. Dzieciaki mogą tutaj naciskać kafelki, które się przelewają albo miziać różne faktury materiałów. No i plac zabaw, bo tutaj przede wszystkim są zjeżdżalnie, wspinaczki, antresole i dużo zabawek - tłumaczy pani Alicja.
W rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN Katarzyną Jaroszyńską właścicielka sopockiego mieszkania wyjaśniła, skąd wziął się pomysł na tak oryginalną i niespotykaną aranżację nieruchomości. - Wymyśliliśmy z mężem takie miejsce, ponieważ bardzo nam takiego miejsca brakowało - takiego mieszkania, do którego można przyjechać i jest to samograj. Dzieci się bawią, a my możemy się napić kawy - zaznacza bohaterka naszego materiału.
Dlaczego zabawki sensoryczne mają tak dobry wpływ na rozwój dziecka?
Mieszkanie sensoryczne jest istną nowością na polskim rynku nieruchomości. Nieco bardziej zaznajomieni bywamy natomiast z sensoryką wykorzystywaną w zabawkach (m.in. w panelach dotykowych, klockach manipulacyjnych czy specjalnych ścieżkach sensorycznych), która przemycana w codzienności malucha pozytywnie wpływa na jego dorastanie.
- Zabawki sensoryczne potrafią stymulować np. rozwój mowy przez to, że ośrodek rozwoju motoryki znajduje się w mózgu obok tego ośrodka, który stymuluje rozwój mowy. (...) Taki zintegrowany wpływ na wszystkie nasze zmysły powoduje, że w mózgu kreują się i powstają nowe połączenia nerwowe, co powoduje, że w przyszłości będziemy mieli lepsze zdolności edukacyjne i poznawcze - uświadamia w studiu Dzień Dobry TVN ekspertka rozwoju dziecka Anna Nowak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziecięce książki i zabawki do nauki o ciele człowieka. "Można zrobić samemu sekcję"
- Wróżki w słoiku, pies-robot i zestaw małego elektronika. Jakie zabawki interaktywne wybrać?
- Tworzy "brzydkie zabawki". Każda maskotka ma charakter edukacyjny
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Łukasz Zagórski, Katarzyna Jaroszyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN