Jak rodzice okłamują swoje dzieci? "Nie jestem z siebie dumna"

Jak rodzice okłamują dzieci?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? - poprawione
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko? - poprawione
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Rozmowa z dzieckiem na trudne tematy sprawia rodzicom sporo kłopotów. Dlatego wielu z nich, zamiast jasno przedstawić dziecku sytuację, ucieka się do wymówek. Jakich? Kiedy rodzice najczęściej okłamują swoje dzieci? O to zapytał ich serwis edziecko.pl.

Jak rodzice okłamują swoje dzieci?

Ewa Rąbek z serwisu edziecko.pl zapytała pięcioro rodziców o to, czy zdarzyło im się oszukać, okłamać swoje dziecko. Anna w rozmowie z dziennikarką portalu przyznała, że nie powiedziała swoim dzieciom o śmierci psa. Dodała, że chciała oszczędzić im bólu i cierpienia. - Powiedzieliśmy im wtedy, że zawieźliśmy psa na wieś, do rodziny, bo potrzebował więcej przestrzeni, żeby się wyszaleć. Z czasem dzieci coraz mniej pytały o psa, trochę zapominały. Powiedzieliśmy im rok po fakcie. Były smutek i rozpacz oczywiście, ale na pewno dużo mniejsze, gdybyśmy im od razu powiedzieli prawdę - powiedziała Anna. Kobieta przyznała, że gdyby sytuacja miała się powtórzyć, to nie postąpiłaby inaczej.

Dorota, mama 7-letnich bliźniaków w rozmowie z portalem edziecko.pl powiedziała, że robi wszystko, aby nie okłamywać swoich dzieci, ale zdarzało jej się łamać tę zasadę. - Kiedyś mówiliśmy dzieciom, że mamy w domu kamery i jak się nie chcieli przyznać, że coś nabroili, to zawsze mówiliśmy, że pójdziemy sprawdzić na kamerach, więc lepiej, żeby sami się przyznali, jak było. I się wtedy przyznawali. Wiem, że nie powinniśmy tak robić, ale zdarzało nam się to w naprawdę kryzysowych sytuacjach - czytamy w artykule Ewy Rąbek.

Do okłamywania swojego dziecka przyznał się również Krzysiek, tata Tymona. Mężczyzna robi to zwłaszcza wtedy, gdy 10-latek nie chce się uczyć. Mówi dziecku, że był dobrym uczniem. - Najgorsze jest to, że takie samo zdanie słyszałem od rodziców i jak byłem starszy, to sobie przysięgałem, że nigdy tak nie będę mówił do swoich dzieci. A tu nagle, takie samo stwierdzenie zaczęło padać z moich ust. Najgorsze jest to, że to wierutne kłamstwo, bo nigdy nie byłem orłem, czasami ledwo zdawałem z klasy do klasy. Moi rodzice podobnie - powiedział dziennikarce serwisu edziecko.pl.   Aneta, mama dwóch przedszkolaków przyznała, że oszukuje swoje dzieci tylko w jednej sytuacji. - Kiedy widzą automaty z kulkami, wpadają w amok. Mamy umowę, że każdemu daję wtedy po dwie monety i mogą sobie wrzucać. Ale jak nie trudno się domyślić, to zawsze okazuje się za mało - tłumaczyła serwisowi edziekco.pl. Kobieta wyznała, że żadne tłumaczenia nie pomagają, bo w oczach jej dzieci widzi tylko obłęd. - Kiedy nie mam siły lub czasu na takie ekscesy, a mijamy właśnie jeden z tych znienawidzonych przeze mnie automatów, mówię, że nie wzięłam portfela, nawet kiedy to nieprawda - tłumaczyła w rozmowie z serwisem edziecko.pl.

Kłamstwa na sumieniu ma także Ania. Kobieta w rozmowie z dziennikarką portalu wyznała, że oszukuje swoje dzieci w kwestii basenu. - Czasami, kiedy naprawdę nie chce mi się wstać rano, kiedy jest zimno etc., mówię dzieciom, że dziś nie idziemy na basen, bo jest awaria, co oczywiście nie ma nic wspólnego z prawdą. Nie jestem z siebie dumna, bo za to i tak płacę, a dzieci kochają się pluskać, więc są bardzo rozczarowane, ale czasami po całym tygodniu po prostu nie mam na to siły. Kłamię, żeby dzieci nie czuły, że je zawiodłam - wyznała.

Czy dobrze jest okłamywać dziecko?

Magdalena Wancerz, pedagożka, terapeutka integracji sensorycznej z warszawskiej poradni Kluczyk jest zdania, że lepiej unikać oszukiwania dzieci i po prostu powiedzieć im prawdę. - Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy iść z dzieckiem do kina, to lepiej być szczerym i powiedzieć, że dzisiaj mamy gorszy dzień i odłożymy to na kiedy indziej, niż oszukiwać, że kino zamknięte. Dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje i szybko łapią nas na kłamstwach, a wtedy same zaczynają kłamać - powiedziała w rozmowie z serwisem edziecko.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koszty w firmie - co można odliczyć? 
Materiał promocyjny

Koszty w firmie - co można odliczyć?