Eksperci z Centrum im. Adama Smitha przeprowadzili analizę kosztów wychowania dziecka w 2022 roku. Wynika z niej, że nakłady na dziecko do 18. roku życia wynoszą 265 tysięcy złotych. Największy wzrost cen odnotowano w kategoriach związanych z transportem, żywnością i mieszkaniem.
Koszty wychowania dziecka w 2022 roku
Koszty wychowania pociechy są coraz wyższe. Eksperci zauważają, że wzrastają one z roku na rok. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania dziecka w 2022 roku (do 18. roku życia oraz według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 265 tysięcy złotych.
Dzieci
Dzieci
Porównując wyniki raportu z 2021 roku, nakłady wzrosły aż o 4,3%. Instytut naukowo-badawczy wykazał w analizie, że rzeczywisty poziom kosztów wychowania dziecka pokazał ograniczenie konsumpcji będące skutkiem podwyżki cen. Wzrost procentowy wiązał się z cięciem kosztów w stosunku do 2020 roku o 5,4%, z powodu wzrostu cen aż o 10,3%.
Wydatki na dziecko
Przy utrzymaniu ilościowego poziomu konsumpcji z 2020 roku koszt utrzymania jednego dziecka wzrósłby do 280 tysięcy. Według analizy Centrum im. Adama Smitha rodzice płacą najwięcej za "transport i łączność" (28%), "żywność" (26%) oraz "mieszkanie" (21%).
Ekspertka Centrum im. Adama Smitha Anna Gołębicka podkreśliła, że czynniki takie jak aktualna, niestabilna sytuacja społeczno-polityczna i proces inflacyjny wpłyną negatywnie na demografię w Polsce.
Specjalistka zaznaczyła również, że należy liczyć się z ograniczeniem wydatków np. na dodatkową edukację dla dzieci, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do obniżenia poziomu wykształcenia społeczeństwa.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci potrzebują edukacji seksualnej. "To powinien być taki sam przedmiot jak język polski czy matematyka"
- Niewinna zabawka mogła doprowadzić do tragedii. 3-latek był o krok od śmierci
- Co psuje dzieciom wzrok? "Nasze oko nie jest stworzone do pracy z bliska"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Money.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mikael Vaisanen / Getty Images