Parenting

Czy pieniądze z komunii należą do dziecka czy rodziców? Wiele osób może być zaskoczonych

Parenting

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
Business Insider
ASphotowed/Getty ImagesCzy pieniądze z komunii należą do dziecka czy rodziców?

Z okazji komunii wiele dzieci otrzymuje gotówkę, która najczęściej trafia potem do rodziców i ślad po niej ginie. Pojawia się więc pytanie - do kogo należą te pieniądze - mamy i taty czy ich pociechy? Na pytanie odpowiedzieli prawnicy.

Pieniądze z komunii - czy dzieci mogą je wydawać samodzielnie?

Dzieci przystępujący do komunii otrzymują od najbliższych prezenty. Kiedyś były to zegarki lub rowery, a teraz - quady czy drony. Od zawsze jednak najpopularniejszym podarkiem z okazji tego sakramentu były pieniądze.

Pierwsza Komunia

Ile kosztuje organizacja komunii?
Ile kosztuje organizacja komunii? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W przypadków tych ostatnich pojawia się pytanie, czy należą one do rodziców czy dziecka. Postanowił to sprawdzić redaktorzy portalu Business Insider. Czytamy w nim: "Większość dzieci przystępuje do sakramentu komunii w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej [mają wtedy 8, 9 lat - przyp. red. serwisu Dzień Dobry TVN], co oznacza, że nie ma zdolności do czynności prawnych. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dziecko poniżej 13. roku życia nie może rozporządzać własnym majątkiem, co w praktyce oznacza, że nie może samodzielnie kupić konsoli do gier, drona, czy roweru". Wyjątkiem jest jednak rozporządzenie gotówką w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, jak np. zakup słodyczy lub napoju.

Pieniądze z komunii - do kogo należą - dziecka czy rodziców?

Jak wyjaśnili adwokat Szymon Suchcicki i aplikant adwokacki Vladyslav Humeniuk z kancelarii Orlik & Partners, "brak posiadania zdolności do czynności prawnych przez dziecko nie oznacza jednak, że pieniądze z komunii stają się własnością rodziców". Co prawda mama i tata są zobowiązani do sprawowania zarządu majątkiem pociechy pozostającej pod ich władzą rodzicielską, jednak powinni spożytkować zebraną gotówkę, uwzględniając jej potrzeby.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: ASphotowed/Getty Images

Pozostałe wiadomości