37. tydzień ciąży i ból podbrzusza. Czy to objawy porodu?

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, która jest w ciąży

Jesteś trzy tygodnie przed przewidywanym terminem rozwiązania. Twój maluszek jest już w pełni rozwinięty – w 37. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 2600-2800 gramów. Ruchy dziecka są więc już bardzo mocno ograniczone przez jego rozmiary. Prawdopodobnie jest już odwrócony główką w dół i przygotowany do przyjścia na świat.

Mimo że zapewne nie możesz się już doczekać spotkania ze swoim dzieckiem, niecierpliwe oczekiwanie na poród w 37. tygodniu ciąży związane jest przede wszystkim z dolegliwościami, które towarzyszą przyszłej mamie na tym etapie. Nie martw się – to już końcówka. Torba z rzeczami dla dziecka i mamy – niezbędnymi w pierwszych dniach życia dziecka, zapewne czeka już spakowana i gotowa do zabrania do szpitala. Czego możesz spodziewać się w najbliższych dniach?

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

37. tydzień – który to miesiąc?

To już dziewiąty, ostatni miesiąc ciąży. Bez względu na to, czy masz przed sobą poród siłami natury, czy cesarskie cięcie, czeka cię hormonalna burza związana z przygotowaniem się ciała do porodu i laktacji. Warto wiedzieć, że czas okołoporodowy może wiązać się z częstymi zmianami nastroju - od euforii po pozornie nieuzasadniony smutek - i wieloma dolegliwościami, wynikającymi z coraz większego ucisku brzucha na organy wewnętrzne i kręgosłup.

W tym czasie trudne jest też codzienne funkcjonowanie, problem może stanowić nawet samodzielne zawiązanie butów czy schylanie się po upuszczony przedmiot. Na szczęście do rozwiązania już blisko – więc pozostaje zapełnić sobie czas tymi czynnościami, które nie wymagają dużej sprawności, a będą dla nas przyjemnym odprężeniem. Warto również pamiętać, że to też nasze ostatnie dni "wolności" (o ile czekamy na pierwsze dziecko!), a więc okres, w którym mamy jeszcze dużo czasu na zwykłe leniuchowanie. Jeśli więc masz zaległości filmowe czy książkowe, teraz jest ostatni dzwonek by je nadrobić. Pamiętaj jednak, że dobrze jest do ostatnich momentów ciąży być w dobrej formie i część wolnego czasu przeznaczyć na spacery czy niewymagające ćwiczenia dla ciężarnych. Aktywność fizyczna do ostatniego dnia ciąży jest bardzo ważnym czynnikiem, zwiększającym szanse na fizjologiczny poród siłami natury.

37. tydzień a twardy brzuch

37. tydzień ciąży to czas, gdy twoje ciało intensywnie przygotowuje się do wydania na świat dziecka. Odczucie twardego brzucha, sprawiającego wrażenie napiętego czy "stawiającego się", jest jednym z charakterystycznych objawów tego okresu. Jeśli jest to zjawisko przemijające, szczególnie po ciepłej kąpieli czy zmianie pozycji – nie ma powodów do niepokoju. Jednak w przypadku, gdy twardy brzuch dokucza nam przez dłuższy czas, odczucie to nasila się, a zwłaszcza, gdy towarzyszy mu złe ogólne samopoczucie, skoki ciśnienia – a nawet odejście czopu śluzowego, wód płodowych czy silny ból podbrzusza – koniecznie musimy jechać do szpitala.

Czy to już poród? – objawy

Przyszłe mamy często zastanawiają się też, jak odróżnić skurcze sygnalizujące zbliżający się poród od tych będących zupełnie normalnym zjawiskiem skurczy Braxtona Hicksa, występujących mniej więcej od połowy ciąży. Najprostszym sposobem będzie obserwacja ich częstotliwości – skurcze porodowe stają się z czasem coraz bardziej regularne i przybierają na sile, nie ustępują też przy zmianie położenia ciała czy kąpieli. Stuprocentowe objawy porodu to też wcześniej wspomniane sączenie się wód płodowych czy odejście czopa śluzowego. Jednak nawet jeśli urodzimy już za chwilę - nie ma powodów, by się tym martwić – 37. tydzień ciąży to granica, od której uznajemy ją za donoszoną. Rzadko więc zdarza się, by dziecko w 37. tygodniu ciąży miało objawy charakterystyczne dla wcześniaków. Najczęstszym jest jedynie lekka hipotrofia, czyli niewysoka waga urodzeniowa dziecka.

Skurcze porodowe bywają też opisywane jako ból brzucha "jak na miesiączkę" - różnią się jednak od miesiączkowych swoją intensywnością oraz regularnym pojawianiem się i ustępowaniem.

37. ciąży – jak wygląda dziecko?

Na tym etapie, jakim jest 37. tydzień ciąży, badanie USG nie jest już rutynowo wykonywane, więc tego, jak wygląda dziecko, możemy się tylko domyślać. Nie jest to jednak trudne – dziecko w 37. tygodniu ciąży przypomina wyglądem terminowo urodzonego noworodka. Jedyna różnica może polegać na nieco mniejszej ilości tkanki tłuszczowej – dzieci urodzone w okolicach 40. tygodnia ciąży mają jej tylko trochę więcej. Po 38. tygodniu maluch już prawie nie przybiera bowiem na wadze, zaś w okolicy 40. tygodnia łożysko wkracza w ostatni – trzeci – poziom jego dojrzałości. Oznacza to, że będzie ono już w stanie efektywnie odżywiać maluszka. Jeśli więc do tego czasu nie zaczął się poród, należy regularnie kontrolować tętno dziecka i przygotować się na konieczność ewentualnego wywołania porodu czy wykonania cesarskiego cięcia w ciągu najbliższych kilku dni. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: kjekol/Getty Images

Pozostałe wiadomości