Jesień to czas, kiedy na naszych stołach króluje dynia. Można z niej przyrządzić puree, dżem, a także dodać ją do wypieków. Z dyni można także przygotować frytki, które w smaku będą nieco podobne do tych zrobionych z batata. Sprawdź, jak łatwo je przyrządzić!
Opuncja, a właściwie opuncja figowa to owoc kaktusa. Roślina ta w naturze jest wysoka na kilka metrów i wydaje od 100 do 200 owoców rocznie. Popularna jest przede wszystkim w Ameryce Południowej, gdzie jej owoce są często jedzone. W Europie kojarzy się głównie z sokami i napojami. Sprawdź przepis na dżem z opuncji.
Kuchnia Hiszpańska jest sezonowa. Jesienią staje się bardziej treściwa. Najlepsze przepisy na tę porę roku znaleźć można w Galicji, skąd inspirację czerpał Adrian Stojewski. Musicie wypróbować jego przepisy z kasztanami i grzybami w roli głównej.
Jabłka do słoików można przygotować na różne sposoby. Nie jest to trudnym zadaniem i poradzi sobie z nim nawet osoba bez doświadczenia w gotowaniu, a satysfakcja z własnoręcznie przygotowanych przetworów jest ogromna. Poznaj sprawdzony przepis na jabłka smażone i prażone, a także na smaczny mus, który może być zdrową przekąską w ciągu dnia lub dodatkiem do innych potraw. Jak zrobić jabłka do słoików na zimę?
Ciasteczka serowe z masy twarogowej to idealna przekąska i alternatywa dla ciast. Mają dużo białka, a przy tym nie mają aż tak wielu kalorycznych dodatków. Do tego są niezwykle proste w przygotowaniu - sprawdź, jak je zrobić!
Zupy kremy to idealny posiłek na zimne dni, zwłaszcza, jeśli doda się do nich odrobinę rozgrzewających przypraw. Idealnie komponują się z imbirem, pieprzem cayenne, chili czy nawet cynamonem. Sprawdź nasz przepis na pietruszkową zupę krem z imbirem.
Proste dania też mogą być pełne zmysłów. Przekonuje o tym Maia Sobczak, blogerka i autorka książek kulinarnych. W naszej kuchni przygotowuje tosty z kaszą gryczaną, fetę zapiekaną z owocami i marynowanym pieprzem, leniwe z łyżki z tartą chałką i lawendą oraz herbatę z koniczyny. Poznaj jej niezwykłe przepisy.
Ten wypiek zaskoczy wszystkich domowników.
Kurczak w kuchni może być nie tylko podawany na niezliczone sposoby, ale i wykorzystywany do wielu niepozornych dań, wymagających bulionu. Najlepiej jednak smakuje, kiedy na talerzu odgrywa główną rolę. Doskonale wie o tym Piotr Kucharski, którego przepisy na kurczaka pieczonego i podane w kebabie, musicie wypróbować.
Jesienne przyprawy kojarzą się przede wszystkim z korzennymi aromatami. Pogłębiają smak potraw i powodują, że po ich zjedzeniu często robi się cieplej. Na jakie naturalne wzmacniacze smaku szczególnie warto postawić właśnie o tej porze roku?
Przed wiekami uważana za antidotum na jad żmii, obecnie wraca do łask dzięki bogactwu witamin i minerałów, które w sobie skrywa. Naszym dzisiejszym bohaterem jest skorzonera, nazywana także wężymordem czarnym. To nieco zapomniane warzywo, którego nazwa brzmi niezwykle enigmatycznie.
Sebastian Olma serwuje pyszne i proste w wykonaniu potrawy. Zobacz, jak przygotować klasyczny makaron Lubella z kolorową papryką, brokułami czy krewetkami.
Poznaj przepisy Jagody Łaganowskiej - zwyciężczyni 6. edycji MasterChef Junior i Leny Góry – półfinalistki programu. Zobacz, jak przygotować wyśmienitą sałatkę z gruszką i serem gorgonzola, zupę z pieczonych warzyw z dynią oraz cynamonki.
Niegdyś robienie tzw. „słoików” na zimę było domeną babć. Dzisiaj coraz chętnie robią je także młodsze osoby. Wszyscy jednak korzystamy ze znanych i sprawdzonych przepisów na kompoty i sałatki, które jesienią przypominają nam o zapachu i smaku lata.
Niedawno do sprzedaży w popularnej sieciówce fastfoodowej pojawił się specjalny zestaw rapera Michała "Maty" Matczaka. Jednym z jego elementów jest Matchak Latte czyli waniliowa matcha latte. Przedstawiamy przepis na to, jak przygotować ją w domu.
Jesienna aura sprzyja wszelkiego rodzaju rozgrzewającym napojom. Herbaty z cytryną, miodem, imbirem czy goździkami przez najbliższe miesiące będą gościły w każdej kawiarni i restauracji. Wiele osób decyduje się na robienie podobnych naparów w domowym zaciszu, jednak nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie składników.
Dynia to warzywo, którego produkcja w naszym kraju rośnie z roku na rok. Jest bowiem coraz częściej kupowana przez polskich konsumentów. Największy popyt jest na nią w okolicach Halloween, czyli właśnie teraz. Chętnie robimy z niej dekoracyjne lampiony zapominając, że dynie to przede wszystkim jedzenie. Co można zrobić, żeby go nie marnować? Jak ograniczyć degradację środowiska? Jaką dynię wybrać?
Tort szwarcwaldzki to jeden z najpopularniejszych deserów świata. Wywodzi się z Niemiec, gdzie był serwowany już w XIX wieku, choć w nieco innej formie. Dziś to klasyka cukierniczych wyborów. Pierwszy oryginalny przepis na tort szwarcwaldzki pochodzi od Josefa Kellera, który stworzył go w latach 20. XX wieku. Niemniej jednak za wynalazcę ciasta uznaje się Erwina Hildenbranda.
Przepis na pyszny tort śmietanowy jest niezwykle prosty, choć należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Podstawą naszego wypieku jest biszkopt i to od niego w dużej mierze zależy lekkość tortu. Biała kolorystyka sprawia, że deser coraz częściej wybierany jest jako tort weselny.
Ciastka dla psa z przepisu Magdy Wójcik są banalnie proste w przygotowaniu. Nieduży wysiłek, który włożycie w ich upichcenie na pewno zaowocuje radością i wdzięcznością waszego pupila. A ta jest w końcu bezcenna!
Ramen jest jednym z najpopularniejszych, japońskich dań "eksportowych". Sprawdzi się idealnie jako zamiennik naszego rosołu, czy nawet, ze względu na jego obfitość, dwudaniowego obiadu. Dla łakomczuchów Magda Wójcik przygotowała jeszcze przepis na pieczoną rybę i wyjątkowy deser. Koniecznie je przetestujcie!
Zapiekanka warzywna to doskonały pomysł na proste, a przy tym smaczne danie. Występuje w wersji zarówno wegetariańskiej jak i mięsnej, w związku z czym spodoba się każdemu. W jaki sposób można przygotować ją samodzielnie w domu?
Doceniana przez krytyków kulinarnych lodziarnia rodziny Mitri zdradziła sekret swoich lodów. Jaka jest historia legendarnego miejsca w Bejrucie? Czym różnią się mrożone desery od polskich odpowiedników? Zobaczcie.
Marynowanie pozwala nie tylko przedłużyć przydatność produktu do spożycia. W wielu przypadkach zapewnia wyrazisty smak i umożliwia stworzenie świetnej przekąski czy dodatku do obiadu. Jako że jesteśmy zwolennikami kiszenia i marynowania wszystkiego, co się da, tym razem dzielimy się przepisem na marynowane winogrona.
Często szukamy pomysłów na szybkie i smaczne jedzenie, które można przygotować zaledwie z kilku produktów. Czymś, co zasmakuje wszystkim i nie wymaga dużo pracy jest makaron z kurczakiem. Zestaw ten pasuje do różnych dodatków, więc możemy przyrządzić na przykład makaron z kurczakiem w sosie śmietanowym lub makaron z kurczakiem i szpinakiem.
Kolejny dzień chodzi ci po głowie domowy obiad z pysznym ziemniaczanym purée, jakie dawniej robiła babcia? Mimo wielu prób ziemniaki wciąż są suche i mało kremowe? Ten trik z TikToka sprawi, że przygotowanie posiłku będzie nie tylko proste, ale także i smaczne. Przekonało się o tym już tysiące internautów.
Przepis na makaron domowy Mateo Zielonki może na dobre odmienić waszą kuchnię. W komplecie z zestawem porad, dotyczących jego gotowania i podawania może sprawić, że zrezygnujecie z wizyt we włoskich restauracjach, na rzecz kolacji w domowym zaciszu.
Ogórki po kozacku mają specyficzny smak – są słodko-kwaśne z charakterystyczną nutą musztardy. Idealnie komponują się z kanapkami i daniami z grilla. Stanowią także świetną, oryginalną przekąskę do podania na imprezie. Warto zrobić je latem, aby móc przez cały rok cieszyć się ich wyśmienitym smakiem i chrupkością.
Sezon grzybowy w pełni. Przygotuj pyszne dania według sprawdzonych przepisów Sebastiana Olmy. Zobacz, jak zrobić zupę grzybową z podgrzybków z jarmużem, pieczoną jagnięcinę z warzywami i chrupiącą polentą oraz podgrzybki zapiekane ze szpinakiem i serem Gryoeer. Tymi niebanalnymi potrawami zaskoczysz domowników.