Bajki to doskonały sposób, żeby przybliżyć dzieciom między innymi konsekwencje pewnych działań. Mogą jednak też przestraszyć maluchy i wywołać u nich traumę. W Dzień Dobry TVN dziecięcy psycholog kliniczny Marta Bąkowska wyjaśniła, jakie bajki najlepiej puszczać naszym pociechom.
Przerażające bajki
Wiele bajek, na których się wychowaliśmy ma trudne zakończenie albo pokazuje niełatwe doświadczenia bohaterów. - Te bajki historyczne, powiedziałabym, są pełne takich wątków, ale szczerze mówiąc te bajki współczesne też są przerażające, tylko troszkę w inny sposób. To, co mnie jako psychologa bardziej by niepokoiło to to, że dzisiejsze bajki dzieci praktycznie oglądają same. Oczywiście, są rodzice, którzy mają świadomość, jak ważne jest to, żeby z dzieckiem tę bajkę obejrzeć, porozmawiać o niej i zobaczyć, jak dziecko tę bajkę rozumie - powiedziała psycholożka.
Marta Bąkowska podkreśliła, że kiedyś to była bardziej rodzinna rozrywka. Przeżywaliśmy wspólnie emocje i rozmawialiśmy o nich. Teraz bajki mają zabawiać dzieci, przekierować ich uwagę.
- Tak naprawdę bajki powinny służyć rozwijaniu wyobraźni, budowaniu więzi i żeby można było się przytulić, razem spędzić czas. Bardzo często jest tak, że rodzice nie mają pełnej świadomości, co dziecko ogląda, co dziecko przeżywa. Przychodzą do gabinetu stomatologa i nawet nie mają świadomości, że lęki, traumy, czy stany depresyjne wynikają z tego, że dziecko nie jest w stanie przetworzyć tych treści, które są narzucone z zewnątrz - tłumaczyła Bąkowska.
Co jest szczególnie niepokojące w bajkach?
W bajkach z przeszłości obowiązywało klasyczne rozróżnienie na dobro i zło. My dorośli natomiast wiemy, że życie jest dużo bardziej złożone. Nic nie jest tak oczywiste i czarno-białe.
- Dziecięca natura, dziecięce myślenie tak postrzega rzeczywistość, zwłaszcza u małych dzieci. W związku z tym niektóre współczesne bajki, mówię o tych, które rzeczywiście są niepokojące, nie o tych dobrych, które też powstają, jest zacierana granica między dobrem, a złem - tłumaczyła psycholożka.
Dzieci bawią się maskotami dobrych bohaterów, które mają groźne miny, wręcz przerażające. To sprawia, że najmłodsi pozostają w lęku, nie rozumiejąc tego przekazu. Warto też wspomnieć, że nie może być tylko dobrych bajek, z pozytywnymi zakończeniami. Dlatego tak ważne jest towarzyszenie rodzica i pomoc w rozróżnieniu różnych emocji.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Świąteczny tramwaj LEGO wyruszył na ulice Warszawy. "Zapraszamy dzieci, dorosłych, całe rodziny"
- Ola Szwed zarywa noce, by przerabiać ubrania. "Nie umiem szyć na maszynie. Wszystko robię ręcznie"
- Czy Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" odszedł od Anity? Jest jego komentarz
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News