Bezpieczeństwo najmłodszych w sieci. Co zmieni nowa ustawa?

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Bezpieczeństwo dzieci w internecie - ustawa pomoże?
Bezpieczeństwo dzieci w internecie - ustawa pomoże?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Z początkiem przyszłego roku szkolnego wejdzie w życie ustawa o ochronie małoletnich przed nieodpowiednimi treściami w internecie. To dostawca będzie odpowiadać za filtrowanie stron nieprzeznaczonych dla najmłodszych. O szczegółach dotyczących tych zmian opowiedział w Dzień Dobry TVN biegły sądowy z zakresu informatyki - Daniel Suchocki.

Internet bezpieczniejszy dla dzieci

Ustawa, która ma uporządkować kwestię bezpiecznego korzystania z sieci przez najmłodszych, ma wejść w życie we wrześniu tego roku. Według eksperta z zakresu informatyki już dziś istnieją popularne narzędzia do kontrolowania nieletnich w sieci. Zmiana w prawie ma jednak dotyczyć dostawców internetu.

- To będzie narzucone z góry przez dostawców, ale myślę, że trzeba będzie jeszcze nad tym trochę popracować. [...] To jest bardzo podobna ustawa, która już jest we Francji, która jednoznacznie wskazuje, że każde urządzenie, które ma możliwość dostępu do internetu, musi mieć zainstalowaną aplikację, która daje możliwość kontroli – tłumaczył ekspert.

Bezpieczeństwo w sieci za granicą

Kwestia ograniczania dostępu do nieodpowiednich treści jest dość skomplikowana i nie tak łatwo ją uregulować. Według Daniela Suchockiego dobre rozwiązanie zostało wprowadzone w Luizjanie w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy tego stanu muszą potwierdzić swoją tożsamość konkretną aplikacją rządową, jeśli chcą przeglądać w sieci treści przeznaczone dla dorosłych. Biegły sądowy wspomniał również o rozwiązaniu wprowadzonym na Wyspach Brytyjskich.

- Moim zdaniem sposób brytyjski, który dopiero się tworzy, jeśli chodzi o ustawę. […] Brytyjczycy idą w stronę weryfikacji, by wejść na stronę internetową musimy potwierdzić siebie kartą kredytową czy paszportem – dodał Daniel Suchocki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości