Pokój przedszkolaka to nie tylko miejsce zabaw, ale także nauki i odpoczynku. Warto zadbać o to, aby było bezpieczne i maksymalnie funkcjonalne – zwłaszcza jeśli nie dysponuje się zbyt dużym metrażem. O co zatem należy zadbać, aby dziecko było szczęśliwe, a rodzice zadowoleni?
Kiedy dziecko dorasta, zmieniają się jego zainteresowania – przestrzeń powinna być więc zaaranżowana w taki sposób, aby pomagała je swobodnie rozwijać. Czasem wystarczy zmienić w pokoju jedynie kilka drobiazgów, czasem jednak należy przeprowadzić gruntowny remont. Jak urządzić pokój przedszkolaka?
Co wpływa na rozwój dziecka?
Co wpływa na rozwój dziecka?
Pokój przedszkolaka - aranżacje i niezbędne meble
W każdym pokoju przedszkolaka warto wydzielić osobne miejsca do zabawy, nauki i odpoczynku. Przestrzeń do zabawy można stworzyć np. przy pomocy miękkiego dywanika, na którym dziecko będzie mogło wygodnie usiąść i bawić się klockami. Alternatywę dla dywanika stanowi kolorowa mata, na której często rozrysowane są np. trasy dla samochodów. Warto zadbać o to, aby meble dla przedszkolaka stały w odpowiedniej odległości od miejsca zabaw – dzięki temu będzie się miało pewność, że dziecko nie zaczepi o ich krawędzie. Dobrze jest również wiedzieć o tym, że już maluchowi warto przygotować miejsce do pracy w postaci biurka lub stoliczka oraz krzesełka. W stworzonej w ten sposób strefie nauki maluch będzie mógł swobodnie wyklejać, lepić z plasteliny, kolorować czy malować.
Ze względu na to, że wszystkie meble dla przedszkolaka powinny być dopasowane do wzrostu dziecka, warto zainwestować w stolik z regulowanym blatem – dzięki temu sprawdzi się on zarówno dla cztero-, jak i siedmiolatka. Do niego należy dobrać krzesełko o odpowiedniej wysokości. Na początku może być potrzebny również podnóżek, który zapewni stopom dziecka wygodne wsparcie. Samo biurko warto z kolei postawić tam, gdzie jest optymalny dostęp do naturalnego światła. Co więcej, powinno padać ono na stronę biurka przeciwną do tej, po której znajduje się pisząca ręka.
Jeśli chodzi o łóżko dla przedszkolaka , można pomyśleć nad modelem klasycznym lub piętrowym. Najczęściej rodzice decydują się na łóżka drewniane, ponieważ łatwo dopasowują się do każdego wnętrza, a przy okazji są stosunkowo trwałe. Aby urozmaicić pokój dla przedszkolaka , można wybrać też łóżko, na którym namalowane są postaci z bajek, np. na ramie. W sklepach dostępne są także łóżka tematyczne, np. w kształcie samochodów, pałaców, jak również łóżka z metalowymi, dekoracyjnymi zdobieniami. Warto pamiętać o tym, że dla dziecka w zupełności wystarczy model o wymiarach 80 × 160 cm. Bardzo często w pokoju przedszkolaka znajdują się rozkładane sofki lub tapczaniki. Łóżko z materacem jest jednak zawsze najlepszym wyborem, ponieważ zapewnia największy komfort spania. Jeśli jednak metraż nie pozwala na wstawienie łóżka, dobrze jest zainwestować w sofę z funkcją spania. Dzięki temu, że łatwo można ją złożyć, uzyskuje się większą przestrzeń do zabawy. W przypadku łóżek piętrowych można znaleźć modele ze schodkami lub drabinkami. Pierwsze rozwiązanie będzie lepsze dla młodszych dzieci, drugie – dla nieco starszych. Jeśli w domu można oddzielnie zaaranżować sypialnię i pokój do zabaw , warto to zrobić. Tworząc przestrzeń, w której umieszcza się przedmioty potrzebne jedynie do zabawy, można trochę zaszaleć. Warto więc wstawić np. minizjeżdżalnię czy dużą tablicę do rysowania. W zależności od upodobań dziecka można zaaranżować pokój np. na miniplac budowy i urządzić w nim wyjątkowy warsztat dla małego inżyniera.
Pokój przedszkolaka - inspiracje i gadżety
Należy pamiętać o tym, że aranżacja pokoju dla niemowlaka i przedszkolaka wygląda zupełnie inaczej. O ile w pierwszym przypadku urządzanie pokoju dla dziecka jest swego rodzaju spełnieniem marzeń dorosłych, o tyle pokój przedszkolaka musi się podobać przede wszystkim jemu samemu. Dlatego też całe pomieszczenie należy zaaranżować zgodnie z jego gustem i zainteresowaniami. Małym dziewczynkom w wieku przedszkolnym z pewnością spodobają się kolorowe, delikatne zasłonki powieszone na karniszach. Dodatkowo mogą być one zapinane na rzepy, dzięki czemu można zawiesić je w dowolny sposób. Aby dziecko mogło rozwijać swoją kreatywność, warto zainwestować w specjalną farbę na ściany, po której można rysować kredą. Jest to tzw. farba tablicowa, dostępna w wielu kolorach. Można również własnoręcznie stworzyć oryginalne meble dla przedszkolaka . Pozbywając się starych szaf czy komód, warto zostawić szufladki i zrobić z nich… półki. Wystarczy, że pomaluje się ich ścianki, a ze sklejki wytnie koła, które następnie przymocuje się do szufladek tak, aby wszystkie elementy tworzyły konstrukcję pociągu. Na ścianie można powiesić także zrobiony samodzielnie miniregał w kształcie domku. Pokój dla przedszkolaka musi być także wyposażony w małe pojemniki , np. na kredki czy mazaki. Z czego je zrobić? Na przykład ze starych doniczek. Wystarczy je wyszorować, a następnie wspólnie z dzieckiem pomalować. Jeżeli chodzi o wzór, jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia – pojemniki mogą przedstawiać Muminki, Minionki, a także i inne postaci z bajek. Można także namalować na nich rośliny lub zwierzęta – ważne jest, aby na koniec całość utrwalić lakierem akrylowym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psycholog radzi, by rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie. Unikanie tematu może tylko zaszkodzić
- Wrocławska świetlica dla dzieci z Ukrainy. "To był strzał w dziesiątkę"
- Jak urządzić domowy plac zabaw? "Może przeistoczyć się później w coś dla nastolatka"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images