Z ponad miliona uchodźców, którzy znaleźli się na terytorium Polski, aż 400 tysięcy to dzieci. Istnieją plany na włączenie ich do polskich szkół, jednak to wymaga czasu. Inicjatywę, która funkcjonuje już w tym momencie, stworzyła Dolnośląska Organizacja Turystyczna. O jej szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała Arleta Bzdun.
Świetlica dla ukraińskich dzieci
W tym trudnym czasie wiele osób stara się pomóc uchodźcom z Ukrainy w każdy możliwy sposób. Organizowane są nie tylko rozmaite zbiórki, ale lawinowo zaczęły pojawiać się ogłoszenia o rozmaitych zabawach i zajęciach integracyjnych dla ukraińskich dzieci, by dać im trochę wytchnienia oraz namiastkę normalności. Zanim nieletni trafią bowiem do szkół i przedszkoli, potrzebne jest miejsce, gdzie mogliby pobyć przez parę godzin, by rodzice w spokoju załatwili sprawy urzędowe. Taki punkt powstał m.in. we Wrocławiu.
- W wyniku burzy mózgów Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej postanowiliśmy stworzyć świetlicę. Nie moglibyśmy zrobić tej świetlicy sami, więc poprosiliśmy naszych członków, czy chcieliby włączyć się w taką inicjatywę. Mieliśmy też kilka innych pomysłów, ale świetlica to był chyba taki strzał w dziesiątkę. Oczywiście odezwało się bardzo szybko Kolejkowo (...) i w przeciągu kilku dni zorganizowaliśmy pomoc ludzi dobrej woli i firm, z którymi współpracujemy i które odpowiedziały na apel - mówiła Arleta Bzdun w Dzień Dobry TVN.
Inicjatywa Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej
Dolnośląska Organizacja Turystyczna zrzesza w swoim stowarzyszeniu ponad 150 członków z sektora turystycznego, wierzyli więc, że razem z nimi uda się zrobić coś potrzebnego. Ich świetlica ruszyła 7 marca i będzie otwarta codziennie od 10 do 15 od poniedziałku do piątku. Na czas opieki zapewniane są dzieciom gry, zabawy i mały poczęstunek od firm oraz ludzi dobrej woli.
- Świetlica działa od wczoraj, jest duże zainteresowanie. Dzieci są bardzo zadowolone i chcą do nas wracać. (...) Ta świetlica będzie czynna tak długo, jak będzie to potrzebne - dodała Arleta Bzdun w naszym programie.
Szczegółowe informacje można znaleźć w social mediach. Wiadomo jednak, że to nie jedyne miejsce przeznaczone dla najmłodszych z Ukrainy. Takie zajęcia to głównie inicjatywy oddolne, a ogłoszenia o ich organizacji są na Facebooku i Instagramie, a także na stronach fundacji, ośrodków sportowych i instytucji kulturalnych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Putin nie chciał ujawniać prawdy o swoim dzieciństwie. Jakie tajemnice odkryli dziennikarze?
- Od komika do męża stanu, czyli bohaterska postawa prezydenta Ukrainy. "To zapisze go na kartach historii"
- Największe domy mody likwidują sklepy w Rosji. Jakie marki dołączyły do sankcji?
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN