21 tydzień ciąży i kolejne tygodnie to czas, kiedy dziecko będzie bardzo szybko przybierało na wadze. Zauważysz, że twój brzuch zacznie się szybko powiększać. Zapewne masz wiele pytań: 21 tydzień ciąży a waga dziecka, ruchy, badanie USG – poniżej postaramy się na nie wszystkie odpowiedzieć.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
21 tydzień ciąży – który to miesiąc?
21 tydzień ciąży – który to miesiąc – pytanie to bardzo często zadają przede wszystkim te mamy, które po raz pierwszy oczekują dziecka. Mylące jest przede wszystkim to, że do zapłodnienia doszło dziewiętnaście tygodni temu, a zgodnie z kalendarzem ciąży, jesteś w 21 tc. Jest to 5 miesiąc. Do jego zakończenia został jeszcze jedynie kolejny tydzień. Jest to nadal 2 trymestr ciąży (do jego zakończenia jeszcze 6 pełnych tygodni). Jest to tydzień, w którym możesz pochwalić się, że połowa ciąży już za tobą.
Ile powinno ważyć dziecko w 21 tygodniu ciąży?
Dziecko zmienia się każdego dnia. Jest coraz większe i dłuższe, pracują i wzmacniają się wszystkie narządy. Ile powinno ważyć dziecko w 21 tyg. ciąży? Zgodnie z ustalonymi normami, maluszek powinien ważyć ponad 300 gramów. Szacuje się, że waga dziecka w tym okresie waha się pomiędzy 285 a 370 gramów. Jeżeli chodzi o długość ciała, powinna wynosić ona pomiędzy 23 a 27 cm. Pamiętaj jednak, że są to wyłącznie szacunki. Odchylenia od normy nie powinny być zatem niepokojące. Dzieci rosną w różnym tempie. Najważniejsze są odpowiednie wymiary poszczególnych narządów dziecka, które określane są podczas badania USG.
21 tydzień ciąży – USG
USG w 21 tygodniu ciąży to badanie, które powinno zostać wykonane. Lekarze sugerują, że najlepiej, aby mama zgłosiła się na USG między 18. a 22. tygodniem. Podczas takiego badania lekarz sprawdza jak rozwija się dziecko. Dokonuje również jego pomiarów. Jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości związane z prawidłowym rozwojem dziecka, skieruje cię do specjalistycznej kliniki w celach diagnostycznych. USG w 21 tygodniu ciąży to również doskonały sposób, aby zobaczyć, jak zachowuje się dziecko: być może uda Ci się zaobserwować, jak energiczny jest maluch, jak się kręci, ssie palec. 21 tydzień ciąży – zdjęcia z tego okresu są niezwykłe. Wielu rodziców zachowuje je na pamiątkę.
21 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Każda mama zastanawia się w 21 tygodniu ciąży, jak wygląda jej dziecko. To zupełnie naturalne. Maluszek przypomina noworodka – jego profil jest zarysowany. Od dawna ma wszystkie narządy, które teraz się rozwijają i uczą się swoich funkcji. Intensywnie pracuje zarówno układ pokarmowy dziecka, jak i układ moczowy wraz z nerkami – dziecko pobudza je do pracy, poprzez połykanie wód płodowych. Dla maluszka jest to zupełnie niegroźne, a jednocześnie pozwala to nerkom rozpocząć normalną pracę. Dziecko rośnie i nabiera sił. Chrząstki dziecka nadal twardnieją, a ciało pokryte jest meszkiem oraz mazią.
To już 21 tydzień ciąży – ruchy dziecka powinny być już zatem odczuwalne dla mamy. Dziecko jest coraz większe, ma więcej sił i dlatego mama może odczuwać już jego ruchy.
21 tydzień ciąży a płeć dziecka
W 21 tygodniu płeć dziecka jest możliwa do potwierdzenia. Właściwie, jest to już możliwe nawet kilka tygodni wcześniej, o ile podczas USG 3D lub USG 4D w 21 tygodniu ciąży, dziecko nie będzie znajdowało się w pozycji uniemożliwiającej ocenę jego płci. Jeżeli jesteś ciekawa, czy urodzisz syna czy córkę, poinformuj lekarza przed badaniem, że chcesz uzyskać taką informację. Jeżeli będzie mógł on rozpoznać płeć, na pewno wtedy cię o tym poinformuje.
Samopoczucie mamy i jej zdrowie
2 połowa ciąży z jednej strony jest znacznie łatwiejsza niż ta pierwsza – brak wymiotów, nudności, zawrotów głowy - z drugiej, z drugiej jednak, pojawiają się problemy z kręgosłupem, czy z opuchniętymi nogami. Dodatkowo twoja macica wciąż się podnosi, co może powodować trudności jelitowe oraz powracającą zgagę. W 21 tygodniu ciąży waga mamy wzrasta – zazwyczaj w tym okresie odnotowuje się wzrost wagi o ok. 5 kg. Twoja skóra zacznie się rozciągać, dlatego należy o nią dbać w szczególny sposób. Na pewno pomocne będą delikatne masaże oraz stosowanie preparatów przeznaczonych dla kobiet ciężarnych.
Zobacz także:
- 37. tydzień ciąży i ból podbrzusza. Czy to objawy porodu?
- Chciał zapewnić wygodę ciężarnej żonie. Jego pomysł wywołał sensację w sieci. "Matki tego potrzebują"
- Na świat przyszedł gigantyczny noworodek. Ile waży? Szpital zbiera pieniądze na większe ubranka
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: StefaNikolic/Getty Images