Kobiecy pokarm coraz bardziej potrzebny. Kto może zostać dawczynią?

karmienie piersią
tatyana_tomsickova/ Getty Images
400 dawczyń pokarmu kobiecego sprawiło, że z ich mleka skorzystało w Polsce ponad 3,6 tys. dzieci. Na świecie rocznie karmi się nim około miliona maluchów, a zapotrzebowanie jest coraz większe. 19 maja przypada Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Co trzeba zrobić, żeby nią zostać?

Banki mleka - co to jest

Banki mleka to profesjonalne laboratoria, których celem jest gromadzenie, badanie i dystrybucja mleka kobiecego wśród najbardziej potrzebujących pacjentów klinik neonatologii i intensywnej terapii noworodka. W Polsce jest 16 tych placówek, w Europie – ponad 250. Na świecie z mleka z banku mleka korzysta roczne około miliona dzieci.

I choć wśród odbiorców mleka z banku mleka przeważają dzieci przedwcześnie urodzone, przedstawiciele Fundacji postulują zwiększenie dostępu do tego pokarmu, ponieważ zapotrzebowanie jest większe.

- Każde nowonarodzone dziecko pozbawione dostępu do mleka biologicznej mamy ma prawo być karmione naturalnie, a więc także dzieci oddane do adopcji, dzieci kobiet leczących się onkologicznie w okresie okołoporodowym czy też po zabiegach mastektomii. Również dotyczy to maluchów pozbawionych mleka własnej matki z powodu panującej obecnie pandemii COVID-19 - podkreśliła przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji Bank Mleka Kobiecego prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka.

Wskazania medyczne i przyczyny życiowe do korzystania z mleka z banku mleka są bardzo różne.

- Od trudności w uruchomieniu laktacji po porodzie przedwczesnym, przez ciężką chorobę mamy uniemożliwiającą karmienie piersią z powodu przyjmowanych leków. Zdarza się też, że mlekiem z banku karmione są dzieci, które w przeciwnym razie nigdy nie otrzymałyby kobiecego mleka – dzieci osierocone czy też oddane do adopcji – powiedziała prezes fundacji, dr hab. Aleksandra Wesołowska.

Banki mleka w Polsce

W Polsce działa 16 placówek banków mleka pod patronatem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, z czego większość została sfinansowana ze środków publicznych w ramach realizacji Programu „Za Życiem”.

W ubiegłym roku, mimo trudności wynikających z pandemii COVID-19, z mleka z banku mleka skorzystało w Polsce 3660 dzieci (o 200 mniej niż w 2019 r.). I choć liczba karmiących piersią kobiet zarejestrowanych jako dawczynie spadała – z 490 w 2019 r. do 380 w 2020 r. – to objętość oddanego mleka w obu okresach była porównywalna i wynosiła średnio po 5 tys. litrów.

Na stronie Fundacji przypomniano, dlaczego ważne jest karmienia dziecka – szczególnie chorego czy przedwcześnie urodzonego – mlekiem kobiecym.

- Zawiera tysiące aktywnych składników, które mają wartość pozażywieniową i są nie do wyprodukowania na drodze procesu technologicznego. Poza tym mleko kobiece jest także idealnie dopasowane do potrzeb żywieniowych noworodka, zawiera wyłącznie gatunkowo specyficzne białka i jest najlepiej przyswajalnym pożywieniem – czytamy.

Podano tam również, że karmienie dziecka mlekiem innej niż biologiczna matka kobiety wiąże się z pewnym ryzykiem, a jego wyeliminowanie nie jest możliwe bez badań pokarmu oraz samych dawczyń, włączając badanie statusu serologicznego dawczyń. Dlatego mleko z banku mleka jest badane pod kątem czystości mikrobiologicznej i pasteryzowane.

Kto może zostać dawczynią mleka

Dawczynią może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, która karmiąc własne dziecko zdecyduje się oddawać swoje mleko na potrzeby innych. Z kandydatką przeprowadzany jest wstępny wywiad, w którym pyta się m.in. o tryb życia, historię dotychczasowych problemów zdrowotnych, przebyte choroby infekcyjne; następnie kieruje się ją na obowiązkowe badania.

Dawczyni pokarmu w okresie współpracy z bankiem mleka kobiecego nie może palić papierosów, pić alkoholu, wypijać dziennie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, przyjmować niektórych leków, zażywać narkotyków. Dawczynią nie mogą zostać kobiety, które chorują na ostre lub przewlekłe choroby.

Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego są częścią projektu „Prozdrowotne znaczenie dzielenia się pokarmem kobiecym”, realizowanego dzięki dotacji z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego liderem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, a parterami są: Fundacja Bank Mleka Kobiecego, Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka, Włoskie Stowarzyszenie Banków Mleka, Uniwersytecki Bank Mleka w Turynie, Krajowy Bank Mleka w Holandii w Szpitalu Dziecięcym w Amsterdamie.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego powstała, aby promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF.

Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do szczepienie na COVID-19? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Jak przyjście dziecka na świat działa na związek? "To ogromny kryzys, który dotyka większości par"

Monika Chwajoł zorganizowała córce komunię jak z bajki. "Takie przyjęcia moja rodzina zawsze organizuje"

GIS wycofał ze sprzedaży popularny sos. Wielokrotnie gościł na naszych stołach

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości