Jak pogodzić opiekę nad dziećmi i jednocześnie realizować się zawodowo, nie zapominając przy tym o swoich pasjach? Justynie i Kubie Przygońskim to się udało. Jak? Opowiedzieli o tym w studiu Dzień dobry TVN. Gościliśmy również psycholog Magdalenę Chorzewską.
Nieobecny tata i zapracowana mama
Justyna Przygońska jest businesswoman, która wraz ze swoją przyjaciółką prowadzi markę odzieżową. Kuba Przygoński jest rajdowcem, którego możemy oglądać między innymi w rajdzie Dakar. W domu nie ma go większość roku. Choć oboje są bardzo zapracowani, zdecydowali się na założenie rodziny. Dziś Justyna i Kuba są rodzicami trzyletniej Niny i rocznej Alinki. Jak udaje im się pogodzić obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci?
Zdaniem Justyny jest to przede wszystkim kwestia priorytetów, którymi kierujemy się w swoim życiu. Zarówno dla Justyny jak i Kuby rodzina od zawsze była najważniejsza. Oboje dążyli do jej założenia.
Małżonkowie przyznają, że ich sytuacja wcale nie jest idealna, zwłaszcza, że Kuby nie ma w domu przez większość miesięcy w roku.
W naszym domu panuje absolutny chaos. Ten dzień, zwłaszcza rano, kiedy trzeba jedno dziecko przygotować do przedszkola, drugie na przyjście naszej wspaniałej niani to jest szaleństwo. Później mamy tę chwilę dla siebie. Ja trochę przysnę w pracy, gdzie czuję jakbym trochę wypoczywała. Kiedy Kuba wraca z zawodów wcale nie ma taryfy ulgowej i wstaje w nocy do córek.
-zdradziła Justyna Przygońska.
>>>Zobacz też: "Weekendowy kierowca i instagramowy mąż" - Kuba Przygoński
>>>Justyna i Kuba Przygońscy w kuchni DDTVN.<<<
Czy pogodzenie pracy z macierzyństwem jest możliwe?
Zdaniem psycholog Magdaleny Chorzewskiej poukładanie naszego życia i to, czy uda nam się pogodzić pracę z rodzicielstwem zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Pojawienie się dziecka może mocno zburzyć porządek w domu, dlatego tak ważne jest by partnerzy ze sobą rozmawiali.
To wszystko zależy od tego, czego ludzie chcą, czego oczekują i jak sobie radzą po zderzeniu z rzeczywistością. Bo wyobrażenie sobie tego jak wygląda rodzina z dziećmi, a przeżycie tego, to są często dwie różne historie.
Psycholog dodała również, że kiedy para ma sprzeczne oczekiwania w kontekście czasu dla rodziny i zajmowania się dziećmi, warto rozmawiać i szukać rozwiązań.
Kiedy spotykamy tę drugą połówkę i poznajemy ją, to wiemy z kim mamy do czynienia. Jeżeli układamy sobie życie z osobą, dla której najważniejsza jest praca, nie możemy od niej oczekiwać tego, że kiedy pojawią się dzieci, nagle zrezygnuje z pracy i poświęci się rodzinie.
Zdaniem Magdy Chorzewskiej w większości par prędzej czy później dochodzi do momentu kiedy pojawia się kryzys praca-rodzina-czas. Tu trzeba usiąść na spokojnie, z dobrymi intencjami i rozmawiać o możliwościach i kompromisach.
Justyna Przygońska dodała, że od kiedy ma dwójkę małych dzieci, obecność w biurze swojej firmy ograniczyła do minimum. Spędza tam nie więcej niż pięć godzin dziennie. Większość dnia spędza ze swoimi córeczkami. Jak sama o sobie mówi, jest mamą zaradną, ponieważ, kiedy jej mąż wyjeżdża na zawody, musi radzić sobie sama.
Myślę, że mam ogromny luksus prowadząc swoją własną markę, ponieważ spędzam ze swoimi dziećmi bardzo dużo czasu.
Zobacz też: Wychowanie przez wzmacnianie. Na czym polega?
Autor: Magdalena Gudowska