Wychowanie przez wzmacnianie. Na czym polega?

Ola Żabicka jest terapeutką dziecięcą, nazywaną „gliwicką supernianią” oraz autorką metody wychowawczej, nazywanej wychowaniem przez wzmacnianie. Na czym konkretnie polega ta metoda? Terapeutkę gościliśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

Nowy "Przedszkolaczek"

Ola Żabicka jest inicjatorką zmiany popularnej piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”. W oryginale utworu śpiewamy: „jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę (…) kto jest beksą i mazgajem, ten się do nas nie nadaje, niechaj w domu siedzi sam”

Zdaniem Oli Żabickiej dawna wersja „Przedszkolaczka” jest uosobieniem takiego podejścia do dziecka, które jest oparte na zakazach, ocenianiu i ośmieszaniu trudności dzieci.

Beksa czy mazgaj to są słowa bardzo raniące. Przez pokolenia, bezrefleksyjnie uczyliśmy tej piosenki nasze dzieci.

Któregoś dnia, kiedy 3-letnia córka Pani Oli wróciła z przedszkola i zaśpiewała jej tą piosenkę popłakała się. Dziewczynka uznała, że nie jest prawdziwym przedszkolaczkiem, ponieważ płacze, kiedy mama zostawia ją w przedszkolu.

Pomyślałam wtedy, że coś trzeba z tym tekstem zrobić. Nie mam zdolności do układania rymów. W czasie swoich warsztatów trafiłam na Beatę Jasińską, która w konsultacji ze mną zmieniła kilka wersów piosenki i powstał zupełnie nowy tekst.

Teraz zamiast słów: „jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę”, śpiewamy: „jestem sobie przedszkolaczek, jestem ważny, dużo znaczę”.

Dzień Dobry TVN

Wychowanie przez wzmacnianie

Jest to metoda wychowawcza, która opiera się na Stosowanej Analizie Zachowania.

Podstawa wychowania przez wzmacnianie polega na dostrzeganiu i docenianiu wysiłków oraz postępów naszego dziecka i dodawanie mu wtedy uwagi. Niestety, kiedy dziecko zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami rodzica, ten traktuje to jako coś oczywistego. Rodzic zwraca się do dziecka z uwagą tylko wtedy, kiedy zachowanie dziecka odbiega od oczekiwań rodzica.

Metoda wychowawcza pomaga w następujących problemach:

  • Wybiórcza dieta i odmowa spożywania posiłków
  • Odmowa ubierania się uniemożliwiająca wychodzenie dziecka
  • Brak współpracy przy codziennych rutynach
  • Rozbudowane rytuały pożegnalne u przedszkolaka
  • Odmowa przyjmowania leków
  • Praca ze schematami u dziecka z zespołem Aspergera
  • Lęk przed korzystaniem z toalety
  • Zachowania buntownicze u pięciolatka
  • Agresja fizyczna i słowna wymierzona w rodziców
  • Lęk przed spaniem we własnym łóżku u przedszkolaka

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości