Dziecko

Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?

Dziecko

Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?

Mówi się, że dziecko może być albo szczęśliwe albo grzeczne. Te dwie cechy razem zdarzają się niezwykle rzadko. O tym, co to znaczy, że dziecko jest grzeczne lub że jest źle wychowane w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym z, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie oraz Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych i mamą szóstki dzieci.

  • Co to znaczy grzeczne dziecko?
  • Zasady dobrego zachowania dla dzieci
  • Dobre wychowanie, savoir vivre podstawowe zasady


Zobacz też: Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

Co to znaczy grzeczne dziecko?

Współcześnie grzeczne dziecko bardzo często postrzegamy jako te, które zawsze siedzi cicho i bezwzględnie słucha się dorosłych.

Trenerka umiejętności wychowawczych już na wstępie zaznaczyła, że bardzo nie lubi oznaczenia grzeczne, niegrzeczne dziecko, bo ono nic nie znaczy, a niestety wrzuca w pewne ramy.

Częściej słyszę, że dziecko jest niegrzeczne niż że jest grzeczne. Niestety taka ocena etykietuje dziecko, jak i pośrednio jest to skierowane w kompetencje rodziców.

-zaznaczyła Marta Bąkowska.

Oczywiście dziecku należy wpoić dobre maniery, ale nie wolno przesadzać. Nauczenie dziecka dobrych manier nie może wiązać się z ograniczaniem go w jakikolwiek sposób czy dawaniem mu zakazów. Chodzi o to, aby wpoić, że dobre maniery dla dzieci to nic trudnego, a wręcz przyjemnego i pozwala pokazać się z dobrej strony. Przede wszystkim trzeba nauczyć dziecko zachowywać się w taki sposób, aby swoją zabawą, dziecięcą radością i dokazywaniem, nie przeszkadzało innym osobom. Oto savoir vivre dla najmłodszych!

>>> Zobacz też: Dzieci same w domu. Kiedy dziecko jest na to gotowe?

Zasady dobrego zachowania dla dzieci

Istnieje kilka zasad bon tonu dla dzieci, które należy wpajać już od najmłodszych lat. Dobrze, aby w savoir vivre przedszkolaka znalazły się poniżej wymienione zasady. Szczególnie ważną chwilą, kiedy należy uczyć dziecko takich zasad, jest pójście do szkoły. Wtedy właśnie dziecko doświadcza pierwszych sytuacji społecznych i zaczyna intensywną naukę funkcjonowania w środowisku.

Dobre wychowanie, savoir vivre podstawowe zasady:

1. Używanie słów “dziękuję”, “przepraszam” i “proszę”. Te słowa są stosowane przez dorosłych mechanicznie. Jest to absolutna podstawa dobrych manier dla dzieci i dla dorosłych. Należy dziecko nauczyć, w jakich sytuacjach mają być używane te słowa, a później obserwować zachowanie dziecka i reagować – przypominać, że ma powiedzieć np. dziękuję do sprzedawcy w sklepie po zakończeniu zakupu lub przeprosić, kiedy niechcący (lub chcący) narozrabiało. Oczywiście sami rodzice muszą często używać tych zwrotów, bo dziecko najlepiej uczy się przez naśladownictwo.

>>> Zobacz też: Czy starsze rodzeństwo powinno opiekować się młodszym?

2. Wulgaryzmy – absolutnie zakazane! Zasady dobrego wychowania dziecka mówią o tym, że nie może używać słów wulgarnych. Przeklinające dzieci najczęściej wynoszą wzory ze swoich domów, a więc zarówno mama, jak i tata muszą bezwzględnie oduczyć się przeklinania. Dziecko musi zostać uświadomione, że są to brzydkie słowa i używanie ich nie dobrze świadczy o drugiej osobie. Dziecko może nauczyć się przeklinania w szkole, trzeba więc przestrzec je, że rówieśnicy mogą przeklinać, ale że jest to bardzo niegrzeczne i bardzo źle świadczy o dziecku!

3. Powitanie i pożegnanie. Dziecko musi nauczyć się, że mówienie do spotkanych znajomych “dzień dobry” lub “do widzenia” jest absolutną koniecznością i społecznym standardem. To podstawowa zasada savoir vivre dla dzieci . Trzeba pamiętać, że przez pryzmat zachowania dziecka mogą być oceniani również rodzice. Mówienie “dzień dobry” i “do widzenia” jest koniecznością i trzeba praktykować to zawsze – bez względu na samopoczucie, humory malucha i pogodę. Oczywiście również rodzice nie mogą zapominać o odpowiednim witaniu i żegnaniu się. Warto również nauczyć dziecko uśmiechania się w czasie powitań.

4. Kłopotliwa fizjologia – absolutnie podstawową zasadą bon tonu dla dzieci jest uświadomienie, że takie czynności jak: zanieczyszczanie powietrza czy głośne odbijanie po jedzeniu, są społecznie niedopuszczalne. Nawet, jeśli nie uda się powstrzymać odruchu, dziecko zawsze musi przeprosić. Dziecko musi być również nauczone zasłaniania buzi w czasie kichania czy kaszlu.

5. Rozmowa dorosłych – dziecko należy nauczyć, że w czasie gdy dorośli rozmawiają, nie wolno im przerywać ani przeszkadzać. Dopiero po zakończonej rozmowie, dziecko może przyjść do rodzica z informacją, którą chciało powiedzieć. Jeśli jednak dzieje się coś pilnego i maluch musi przerwać rozmowę dorosłych, należy poinstruować go jak to zrobić – czyli zanim powie się ważną informację, najpierw musi powiedzieć “przepraszam mamo, muszę powiedzieć coś ważnego”. Savoir vivre dla najmłodszych i nawet dorosłych mówi, że nie wolno nikomu przerywać wypowiedzi ani wchodzić w słowo, a jeśli już jest taka konieczność, należy najpierw przeprosić.

>>> Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Radzi Alicja Długołęcka.

6. Komentarze i uwagi – dziecko musi być nauczone, aby publicznie nie wyrażać komentarzy na temat osób, rzeczy i miejsc, w obrębie których się znajduje. Oczywiście może to robić pod warunkiem, że są to komentarze nacechowane dobrze – jest mile widziane, kiedy dziecko mówi komplement osobie spotkanej na ulicy, lub jeśli wyraża zachwyt widokiem, pysznym jedzeniem czy ładnie urządzonym wnętrzem. Jest to wtedy dla otoczenia bardzo miłe i dziecięcy savoir vivre akceptuje takie sytuacje. Gorzej, kiedy dziecko w tramwaju pokazuje palcem na jedną z osób i mówi “mamo, zobacz jaka gruba pani!”. Takie zachowania są niedopuszczalne. Dodatkowo sami dorośli niech lepiej nie wypowiadają przy dziecku nieprzyjemnych komentarzy na temat drugiej osoby i danej sytuacji. Trzeba też bardzo uważać, co się mówi w domu – dzieci słuchają i rozumieją więcej, niż się może wydawać. Niezręcznie by było, gdyby w czasie rodzinnej kolacji dziecko, w reakcji na komentarz mamy w sprawie ładnej sukienki cioci, powiedziało: “mamo, ale ostatnio mówiłaś, że ciocia jest gruba i wygląda brzydko we wszystkim”.

Więcej: Jak pokonać nieśmiałość u dzieci? Porady

Co sądzisz o tym artykule?
5
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0