Dzieci same w domu
Tomasz Lusawa jest tatą 11-letniego Oliwiera, 7-letniego Dawida i 4-letniego Maksa.
Najstarszy syn zostaje w domu od trzech lat i to lubi. Wtedy może sobie gotować, grać na pianinie. Średni syn sam w domu nie zostaje, boi się, co najwyżej zostaje ze starszym bratem Oliwierem. Jeżeli zostawiamy w domu trójkę naszych chłopaków, to nie na dłużej niż godzinę. Jednak staramy się z żoną uczyć naszych synów samodzielności. Nie boimy się dzisiejszych czasów, kiedy wszyscy są zbyt ostrożni. Jeżeli nasi synowie nie będą się bać, będzie im w życiu łatwiej.
Paulina Chmielek jest mamą Adama i Antka.
Pierwszy raz zostawiłam Adasia jak miał 5 lat. Kiedy wychodzę ma przygotowane picie, jedzenie oraz telefon, z którego może do mnie zadzwonić. Informuję również sąsiadów, że syn został sam w domu, ponieważ myślę, że w nieprzewidzianej sytuacji synek nie potrafiłby jeszcze zareagować. Staram się nie wychodzić na dłużej niż godzina.
Magdalena Kolb jest mamą 6,5 letniego Adama oraz niespełna rocznego Mikołaja.
Od pół roku Adaś zostaje sam w domu na 10-15 min, kiedy np. potrzebuję zejść do piwnicy lub do pobliskiego sklepu. Kiedy po pierwszym razie wróciłam do domu, widziałam na jego twarzy ulgę. Myślę, że to jeszcze za wcześnie, by syn mógł zostawać w domu sam na dłużej. Pozwalam również Adasiowi samemu wychodzić np. do sklepu. Kiedy poszedł po raz pierwszy po bułki był z siebie bardzo dumny. Ja obserwowałam go z balkonu.
Z psychologicznego i prawnego punktu widzenia
>>> Zobacz także: Kiedyś klucz na szyi, dzisiaj "dzieciocentryzm".
O tym, w jakim wieku dzieci są na tyle dojrzałe, by móc same zostawać w domu oraz czy ten temat jest regulowany prawnie porozmawialiśmy z adwokatem Joanną Parafianowicz i Martą Bąkowską, psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Prawo w tym przypadku jest dość enigmatyczne. Ustawodawca nie może wnikać w każdą dziedzinę naszego życia. Możemy mówić o dwóch przepisach kodeksu wykroczeń i kodeksu karnego, które regulują takie sytuacje. W dużym uproszczeniu, jeżeli zostawiamy dziecko do 7. roku życia albo inną osobę nieporadną ze względu na wiek i nie mogącą rozpoznać niebezpieczeństwa i sobie z nim poradzić, rodzic bądź opiekun ponosi odpowiedzialność wykroczeniową. Natomiast jeżeli dochodzi do pozostawienia dziecka poniżej 15. roku życia i narazi się ono na niebezpieczeństwo to w takim przypadku wchodzi odpowiedzialność karna i ograniczenie wolności.
-zaznaczyła w rozmowie adwokat.
Po czym poznać, że dziecko jest już gotowe, by mogło zostać samo w domu? Zdaniem psycholog rodzice powinni zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa dziecka.
Zdolność dziecka do pozostawania samemu w domu świadczy o jego autonomii, dojrzałości, która wzrasta wraz z wiekiem, stopniowo. Ważne, by zwrócić uwagę na to, kiedy dzieci same zaczną się upominać o taką możliwość. Malutkie dziecko odczuwa lęk kiedy tylko straci rodzica z pola widzenia, to przedszkolak potrafi już pobawić się sam w swoim pokoju.
Psycholog zwróciła uwagę, że rodzice chcąc zostawić dziecko samo w domu, powinni wziąć pod uwagę różnice indywidualne. Nie powinniśmy kierować się wiekiem metrykalnym dziecka, ponieważ np. dziecko nadpobudliwe osiągnie taką zdolność nieco później niż dziecko spokojne.
Drugą istotną kwestią jest fakt, że to dziecko powinno samo wyrazić zgodę na pozostanie samemu w domu.
Jeżeli dziecko wyraża z tego powodu dyskomfort, pod żadnym pozorem nie powinno zostawać samo w domu.
-zaznaczyła psycholog Marta Bąkowska.
Trzecią kwestią jest pozostawianie młodszego rodzeństwa pod opieką starszych dzieci. Zdaniem Pani Marty rodzice nie powinni obarczać taką odpowiedzialnością starszych dzieci.
Kiedy zdecydujemy, że nasze dziecko jest gotowe, by pozostać samo w domu, musimy umówić się też z dziećmi na pewne zasady, że np. nie będą nikomu otwierać drzwi oraz że za każdym razem będą odbierać od nas telefon. Jeżeli dziecko dzwoni często, to znak dla rodziców, że przebywanie samemu w domu jest dla dziecka dyskomfortem. W takiej sytuacji rodzice powinni skracać czas rozłąki.
-podsumowała rozmowę psycholog Marta Bąkowska.
Jak budować u dziecka poczucie własnej wartości?
Wychowanie dziecka. Jak dyscyplinować i nie stresować?
Ile kosztuje wychowanie dziecka?
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF