Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie

Rodzice dają dzieciom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, uczą dziecko życia i postrzegania całego świata, pokazuje jak należy postępować i jakim być człowiekiem. A co się dzieje w sytuacji, gdy dziecko zamiast otrzymywać miłość i bezpieczeństwo, dostaje od rodziców zupełnie coś innego? O zachowaniach, które ranią dzieci w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Martę Bąkowską.

Niezauważanie dziecka

O przemocy fizycznej i psychicznej mówi się wiele. Jednak oprócz tych bardzo oczywistych zachowań, które wyprzedzają dziecku ogromną krzywdę, jest jeszcze kilka nieoczywistych postaw, które potrafią zranić dziecko na całe życie. Psycholog Marta Bąkowska zaliczyła do nich między innymi niezauważanie.

Pamiętajmy, że dziecko istnieje w relacji z drugim człowiek, nawiązuje z nim więź. Takie niezauważanie go, ignorowanie subtelnych sygnałów, nienawiązywanie z nim kontaktu wzrokowego, powoduje, że dziecko nie może zaistnieć. Można zrobić taki eksperyment, włożyć człowieka do grupy, w której nikt na niego nie reaguje – to budzi niepokój i lęk. Dziecko nie może w takiej sytuacji budować własnego ja. Należy pamiętać, że dziecko przegląda się w oczach rodziców.

Niestety często tak jest, że dorosły zauważa problem dopiero jak dziecko krzyczy i płacze, a nie zauważa wielu sygnałów poprzedzających ten atak. Takie dzieci w dorosłym życiu mogą mieć wiele trudności w relacjach z ludźmi.

>>> Zobacz też: Bałagan w pokoju dziecka - walka z wiatrakami?

Dziecko to nie kolega

Drugim zachowaniem, które może mieć swoje negatywne skutki w przyszłości jest traktowanie dziecka jak dorosłego partnera.

Czasami możemy zaobserwować, jak rodzice rozmawiają z 5-latkiem. I widać rosnącą frustrację dziecka. Wtedy warto odpuścić i nie zapominać o tej hierarchii, kto jest rodzicem, a kto jest dzieckiem.

-zauważyła psycholog.

>>> Zobacz też: Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?

Nie karaj dziecka milczeniem

Kolejnym bardzo złym zachowaniem rodzica jest karanie dziecka milczeniem. Jest to dla malucha jedna z najciężej do zniesienia emocjonalnie kar.

To dziecko powinno przeprosić, ale rodzic powinien mu umożliwić taką sytuację. Nawiązać kontakt lub się uśmiechnąć.

-zwróciła uwagę Marta Bąkowska.

Nie umniejszaj problemów dziecka

Kolejnym krzywdzącym zachowaniem jest umniejszanie problemu dziecka. Pamiętajmy, że to, co dla rodziców może wydawać się błahe i nieistotne, dla dziecka będzie dużym problemem. Jeżeli rodzice na zgłaszane kłopoty będą odpowiadać: „nic się nie stało”, „bez przesady”, dziecko poczują się niezrozumiane.

Zobacz też:

Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!