W dobie powszechnego korzystania z komputerów, umiejętność ręcznego pisania może wydawać się staroświecka. Jednak dzieci w polskich szkołach uczą się go nie bez powodu.
Pisanie poprawia koncentrację, rozwija półkulę mózgu odpowiedzialną za kreatywność, a poprawna pozycja przy pisaniu poprawia postawę ciała. Dodatkowo, robienie notatek pomaga w nauce, bo mózg o wiele więcej wtedy zapamiętuje, niż wklepując te same treści na komputerze - zauważyła Urszula Gąszcz, nauczycielka wychowania wczesnoszkolnego.
Szkoła
Co mówi o nas charakter pisma?
Analiza grafologiczna pozwala określić cechy charakteru, społeczne, psychologiczne, a nawet talenty osoby piszącej. Z jej pomocą można również rozpoznać niektóre choroby.
Z każdej próbki pisma możemy wyczytać cechy charakteru. Z pismem ręcznym najbardziej kojarzą się nam konstrukcje, czyli to w jaki sposób rysujemy, kreślimy konkretne literki. Bywa, że każdy z nas robi to w zupełnie inny sposób. Na tym polega piękno badania pisma ręcznego, że każda próbka pisma jest inna. Czytamy cechy charakteru nie z konstrukcji pojedynczych literek, tylko z całego zasobu liter. To nie tylko te cechy konstrukcyjne, ale i masa innych – wyjaśniła Karolina Gorzkowska, psychografolog.
Pismo ręczne
Jak podkreśliła Karolina Gorzkowska, pisanie ręczne nie tylko poprawia wyobraźnię, ale i ruchomość ręki. Pisząc, ćwiczymy myślenie, pamięć i przyswajanie nowych informacji. Tym samym, czynność ta wpływa zarówno na nasz rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Zapytana o to, czy dzieci trzeba uczyć pisma łączonego, psychografolog stwierdziła, że indywidualny jego charakter wyrabia się mniej więcej w okresie licealnym i studenckim. To, że jesteśmy uczeni łączenia literek, jest po prostu przyjętym wzorcem, kaligrafią, a cechy indywidualne pojawiają się później.
Zobacz: Co tu jest nabazgrane i gdzie się podziały długopisy?
Charakter pisma kształtowany jest przez nasze wychowanie, wykształcenie i doświadczenia. Pismo nie jest tworem stałym i ulega ciągłym zmianom. Ich przyczyną są na ogół różnego typu bodźce lub długotrwałe doświadczenia, np. choroby.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jak nauczyć dziecko czytać?
- Co to jest dysleksja? Objawy, diagnoza i ćwiczenia wspierające dziecko
- Wspomnienia lat dziecinnych, czyli dlaczego warto pisać pamiętniki dla dziecka
Autor: Agata Polak
Źródło zdjęcia głównego: Dusan Atlagic/Getty Images