Robótki ręczne dla dzieci – dlaczego warto zachęcić do nich malucha?
W dobie nieustannie rozwijającej się technologii trudno jest zachęcić dziecko nie tylko do czytania książek, ale także do zajęć wymagających skupienia, uważności czy kreatywności. Dla własnej wygody i z uwagi na czasy, w których żyjemy, rodzice często wolą wręczyć maluchowi tablet czy laptop do zabawy, aniżeli zająć się wymyślaniem różnych aktywności dla dziecka. Podobnie pociechy, przyzwyczajone do licznych bodźców, barw, dźwięków, które dają im gry komputerowe, niechętnie angażują się w inne działania.
Jednak zabawa bez komputera, a jeszcze lepiej – nauka przez zabawę – nie musi być wcale nudna! Istnieje wiele zajęć, dzięki którym zaktywizujemy nasze dziecko, a zarazem nie pochłonie to zbyt wiele z naszego cennego czasu. Mowa tu o różnego rodzaju robótkach ręcznych.
Lepienie z plasteliny czy modeliny, plecenie na drutach, robienie wycinanek i wyklejanek z papieru – to tylko część prac manualnych, które możemy zapewnić naszemu dziecku. Dzięki nim maluch nauczy się uważności, wyzbędzie się przebodźcowania, pobudzi swoją kreatywność i rozwinie wrażliwość. Dlatego nie ma się nad czym zastanawiać! Poniżej przedstawimy Wam nasze pomysły na robótki ręczne dla dzieci.
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Robótki ręczne dla dzieci – wzory i przykłady
Jeśli nie macie koncepcji, od czego zacząć, jakie rodzaje prac manualnych możecie zaoferować swoim maluchom, spieszymy Wam z pomocą. Oto nasz subiektywny przegląd – robótki ręczne dla dzieci wzory:
Żaglówki z orzecha - jak je zrobić?
Z tym rodzajem aktywności spotkaliście się zapewne w szkole za Waszych czasów. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zapoznali swojego malucha z tą pracą manualną. Wykonanie żaglówki jest bardzo proste. Wystarczą nam łupiny orzecha włoskiego, klej, farba lub lakier do paznokci, wykałaczki, kawałek kolorowego papieru. Każdą z połówek łupin malujemy (opcjonalnie) lakierem do paznokci lub farbą. Następnie odkładamy łupiny do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest wycięcie żagla z papieru kolorowego. Po tej czynności przyklejamy żagiel do wykałaczki, a resztę kleju wlewamy do wnętrza łupiny. Wykałaczkę z zainstalowanym żaglem przyklejamy w środku łupiny. Nasza żaglówka jest już gotowa!
Kamienne zabawy - jak je zrobić?
Do tej aktywności nie potrzeba wiele – bazą do zabawy jest sama natura. Wystarczą nam jedynie kamienie – ważne, by były w różnej wielkości, w wielu kolorach i kształtach. Gdy zbierzemy już garstkę kamieni, możemy zabrać się za ich dekorowanie. Za pomocą farb i pisaków malujemy ciekawe ilustracje lub tworzymy z kamieni ludziki, rysując im twarze.
Gniotki - jak je zrobić?
Słynne gniotki to również powrót do przeszłości. Największa moda na te proste zabawki była w latach dziewięćdziesiątych. Teraz gniotki wracają w wielkim stylu. Jak wykonać tego sympatycznego stworka? Potrzebne nam będą: balon, kolorowy papier, mazaki, mąką ziemniaczana, sznurówki. Do balonika wsypujemy odpowiednią ilość mąki, po czym zawiązujemy go dokładnie na supeł. Kleimy górę balonika i nakładamy na nią fragmenty sznurówek – będą to włosy stworka. Z kolorowego papieru i z pomocą mazaków malujemy i wyklejamy twarz naszej postaci. Gniotek gotowy!
Makaronowe rybki - jak je zrobić?
To twórcze wykorzystanie zasobów naszej spiżarni. Do wykonania rybek potrzebujemy makaronu o kształcie muszelek. Ten rodzaj makaronu sam w sobie ma kształt ryb, pozostaje więc ozdobić go w odpowiedni sposób, by przypominał ulubione rybki naszej pociechy.
Zwierzątka z rolek - jak je zrobić?
Rolki od papieru toaletowego to świetna baza do kreatywnych działań plastycznych. Można z nich stworzyć niemalże wszystko. My proponujemy na początek wykonać z rolek nasze ulubione czworonogi – koty i psy. To bardzo prosty i ciekawy sposób na robótki ręczne dla dzieci.
Odciski dłoni - jak je zrobić?
To niesamowita pamiątka nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców czy dziadków. Do wykonania odlewu dłoni potrzebujemy jedynie podstawowej masy solnej. Gdy mamy gotową masę, razem z dzieckiem odciskamy rączki malucha. Możemy również ozdobić odcisk – pisząc na nim imię dziecka lub rysując ulubione motywy naszej pociechy. Zostawiamy odlew do wyschnięcia. Oto nasze pomysły na robótki ręczne dla dzieci. Mamy nadzieję, że razem z Waszymi pociechami skorzystacie z przedstawionych powyżej porad. W kolejnym artykule pokażemy Wam, jak wykonać robótki ręczne dla dzieci na drutach oraz robótki ręczne z papieru dla dzieci. Zapraszamy!
Zobacz także:
- Edyta Pazura o kryzysie wieku średniego. "Trwa już 14 lat"
- Najkrótszy dzień w roku - dla kogo będzie najtrudniejszy? Zdradza astrolog Merkurja
- Czego dzieci nie powinny jeść w święta? "Niektóre produkty mogą zaburzać prawidłową pracę narządów"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images