Parenting

Dzień Ojca – kiedy go obchodzimy?

Parenting

Aktualizacja:
Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Dzień Ojca ma o wiele krótszą tradycję niż Dzień Matki, obchodzony właściwie od starożytności. Tradycja Dnia Ojca sięga roku 1910 (w Stanach Zjednoczonych), natomiast w Polsce święto jest obchodzone od 1965 roku. Jest to święto ruchome, obchodzone w różnych krajach w różnych okresach roku. Początek lata jest jednak najbardziej popularną na świecie datą świętowania Dnia Ojca.

Kiedy wypada Dzień Ojca? Dzień Ojca, a właściwie jego brak, był zupełnie niezauważalny, dopóki na początku XX wieku pewna dziewczyna podczas kazania na Dzień Matki nie zaczęła się zastanawiać, dlaczego nie obchodzi się Dnia Ojca. W ten sposób rozpoczęła się tradycja, która trwa do dziś. Popularność tego święta na samym początku nie była jednak duża.

Dzień Ojca – historia święta?

Kiedy Dzień Ojca zaczął być obchodzony? Zainicjowała go Sonora Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Podczas jednego z kazań na Dzień Matki, niedługo po śmierci swojego taty, zaczęła się zastanawiać, dlaczego ojcowie nie mają swojego własnego święta. Pastorom z rodzinnego kościoła przedstawiła pomysł święta dla wszystkich tatusiów. Kiedy Dzień Ojca celebrowano po raz pierwszy, żyjących ojców uhonorowano czerwonymi różami, dzieci tych już zmarłych przyniosły zaś do kościoła białe róże. Pastorowie natomiast przygotowali na ten dzień specjalne kazanie. Tak obchodzono pierwszy Dzień Ojca 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton.

Kiedy jest Dzień Taty w Polsce?

Kiedy jest dzień mamy i taty? 26 maja to Dzień Mamy. Dzień Ojca także dość szybko przyjął się jako tradycja w wielu krajach. Kiedy Dzień Taty stał się oficjalnym świętem? W Stanach Zjednoczonych dopiero prezydent Nixon w 1972 roku nadał mu oficjalny status. W tym momencie ustalony został również stały termin tego święta w Ameryce Północnej – czyli 3 niedziela czerwca. Jest to jedna z najpopularniejszych dat Dnia Ojca, choć najczęściej świętuje się go 23 czerwca, na początek lata. Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce? Także 23 czerwca. Zaczęto go obchodzić w 1965 roku i do tej pory niezmiennie tradycja ta jest kontynuowana.

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca na świecie?

Kiedy przypada Dzień Ojca w innych krajach? Dzień Ojca jest obchodzony przede wszystkim 23 czerwca, natomiast nie w każdym kraju. W Portugalii, Hiszpanii, a także we Włoszech tatusiom składamy życzenia 19 marca. W Austrii robimy to w drugą, a na Litwie – w pierwszą niedzielę czerwca. Skandynawowie świętują Dzień Ojca w drugą niedzielę listopada, natomiast Niemcy robią to w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. W Danii dzień ojca wypada 5 czerwca.

Kiedy jest dzień mamy i taty wspomina się różnych świętych . W wielu krajach Dzień Ojca związany jest z wyobrażeniami i przekonaniami religijnymi. Silnie podkreśla się wtedy postać św. Józefa oraz samego Jezusa. Wspomina się również wizerunek Boga-Ojca.

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce – dlaczego tak późno?

Kiedy jest dzień mamy i taty, wiedzą wszyscy. Nie zawsze tak jednak było. Dzień Ojca bardzo długo musiał czekać na to, aby wejść na stałe do kalendarza świąt. W porównaniu z Dniem Matki, świętowanym tak naprawdę od czasów starożytności, jest to dość zaskakująca sytuacja. Wynika ona chyba przede wszystkim z towarzyszącego większości społeczeństw wzorca kulturalnego. Kiedy obchodzimy Dzień Taty, zależy w dużej mierze od uwarunkowań społecznych. W społeczeństwach patriarchalnych – a większość krajów Europy, Azji i Ameryki do takich właśnie należy – to kobieta odpowiadała za domowe ognisko, wychowanie dzieci, to ona sprawowała nad nimi opiekę i kształtowała ich charakter. Dopiero niedawno zaczęto na poważnie zastanawiać się, jaki wpływ na dzieci ma relacja z ojcem. A jest on przecież ogromny.

Kiedy jest Dzień Matki i Ojca – co im zawdzięczamy?

Kiedy jest dzień taty i mamy, szczególnie doceniamy ich rolę w naszym życiu. Dzień Ojca to święto, w którym celebrujemy nie tylko to, że ojciec dał nam życie. Zwracamy uwagę przede wszystkim na to, kim dla nas w tym życiu się stał. Dla większości chłopców ojciec to pierwszy wzór męskości, siły i opieki. To reprezentant wartości, które w swoim dorosłym życiu realizować będzie młody człowiek. To ojciec może wpoić synowi najważniejsze wartości, takie jak: odpowiedzialność, szacunek do kobiet, opanowanie, konsekwencja czy wytrwałość.

Z kolei dla dziewczynki ojciec jest "pierwszym mężczyzną". To od relacji z tatą w dużej mierze zależeć będzie, czy dziewczynka będzie się postrzegać jako ładna, będzie czuła się bezpiecznie z mężczyznami i jednocześnie będzie wierzyła we własne możliwości.

Kiedy obchodzi się Dzień Ojca, to dobra okazja, aby pokazać tacie, że widzimy jego wysiłek włożony w nasze wychowanie, ciężką pracę, dzięki której zapewnił nam dobry start w przyszłość. To także dzień, w którym szczególną uwagę i troskę powinniśmy skierować na samotnych ojców, a tych nie jest wcale mało.

Zobacz też:

Czego córka może nauczyć się od taty? Ania Starmach: "Chciałam być jego powierniczką i przyjaciółką"

Jak zrobić laurkę dla taty? Laurka dla taty na urodziny, na imieniny i na dzień taty

Dzień Ojca 2020: kiedy wypada w Polsce? Kiedy w innych krajach?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości