Gorące tematy

Dzień Ojca 2022. Kiedy obchodzimy w Polsce dzień taty?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Chłopiec dający prezent tacie

Zbliża się Dzień Ojca. Już 23 czerwca każdy tata będzie świętował i przyjmował życzenia od dzieci. Tak samo, jak ważny jest Dzień Matki, tak ważny jest dzień ojca i z tej okazji warto uczcić to święto.

Dzień Ojca 2022 - kiedy wypada?

Pierwszy raz Dzień Ojca w Polsce obchodzono w 1965 roku. Od tamtego momentu każdy tata świętuje 23 czerwca. W tym roku ten wyjątkowy dzień przypada we wtorek. Dzień ojca nie jest tak popularny w Polsce jak dzień matki. W prawdzie od kilku lat coraz więcej osób go świętuje, tym bardziej warto zapisać tę datę w kalendarzu.

Jakob Kosel o roli ojca
Jakob Kosel o roli ojcaDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dzień Ojca – jaki prezent wybrać?

Przede wszystkim ważna jest pamięć i życzenia. Wiadomo jednak, że chociażby mały prezent ucieszy każdego. Zawsze dobrym pomysłem jest kupienie czegoś spersonalizowanego, jednak jeżeli nic nie przychodzi ci do głowy, mamy na to radę. Prezentujemy kilka „prezentów-pewniaków”, które świetnie sprawdzą się na tę okazję. Zestaw majsterkowicza albo kubek termiczny przydadzą się zawsze. Uniwersalnym prezentem będzie także zegarek. Najmłodsi mogą przygotować swoim ojcom laurkę z własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Dzień Taty – historia

Chociaż współcześnie uważa się, że Dzień Ojca powstał dzięki sukcesowi obchodów Dnia Matki w USA, to na terenach Polski niejako obchodziło się ten dzień już wcześniej. Dawniej Wschodni Kościół Ortodoksyjny uznawał drugą niedzielę przed Bożym Narodzeniem za dzień upamiętniający biblijnych poprzedników Jezusa, zaczynając od Adama. Była to Niedziela Przodków. Z kolei w katolicyzmie ojcostwo świętowano na dzień św. Józefa, czyli ziemskiego ojca Jezusa. Obchodzono go 19 marca od około XVI wieku. Święto te trafiły wraz z kolonizatorami do Ameryki.

W Polsce Dzień Ojca zaczęto obchodzić od 1965 roku. Wtedy to pierwszy raz obchodzono 23 czerwca jako Dzień Ojca, jednak wciąż nie zyskał tej samej popularności co Dzień Matki.

Tradycje na Dzień Ojca w Polsce

Dawniej, jako tradycję, traktowano obchody św. Józefa. Wtedy to wierni uczęszczali do kościoła. Chociaż był to niejako dzień ojca, to w tym dniu świętowano przede wszystkim dziewictwo - młode panny obdarowywano kwietnymi wieńcami. Mężczyźni z kolei w tym czasie tradycyjnie otwierali ogródki piwne. Współczesne obchody jednak są znacznie inne. W Polsce wręcza się tatom drobne podarunki, a dzieci robią laurki. W szkołach i przedszkolach organizowane są specjalne obchody, a część sklepów przygotowuje specjalną ofertę dla mężczyzn.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: VioletaStoimenova/Getty Images

Pozostałe wiadomości