Parenting

Dzień Ojca – kiedy obchodzi się go na świecie?

Parenting

Aktualizacja:
Tata z córką w różowej sukience baletnicy

Dzień Ojca ma o wiele krótszą tradycję niż Dzień Matki, obchodzony właściwie od starożytności. Tradycja Dnia Ojca sięga roku 1910 (w Stanach Zjednoczonych), natomiast w Polsce święto jest obchodzone od 1965 roku. Jest to święto ruchome, obchodzone w różnych krajach w różnych okresach roku. Początek lata jest jednak najbardziej popularną na świecie datą świętowania Dnia Ojca.

Kiedy wypada Dzień Ojca? Dzień Ojca, a właściwie jego brak, był zupełnie niezauważalny, dopóki na początku XX wieku pewna dziewczyna podczas kazania na Dzień Matki nie zaczęła się zastanawiać, dlaczego nie obchodzi się Dnia Ojca. W ten sposób rozpoczęła się tradycja, która trwa do dziś. Popularność tego święta na samym początku nie była jednak duża.

Dzień Ojca – historia święta?

Kiedy Dzień Ojca zaczął być obchodzony? Zainicjowała go Sonora Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Podczas jednego z kazań na Dzień Matki, niedługo po śmierci swojego taty, zaczęła się zastanawiać, dlaczego ojcowie nie mają swojego własnego święta. Pastorom z rodzinnego kościoła przedstawiła pomysł święta dla wszystkich tatusiów.

Jakob Kosel o roli ojca
Jakob Kosel o roli ojcaDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Kiedy Dzień Ojca celebrowano po raz pierwszy, żyjących ojców uhonorowano czerwonymi różami, dzieci tych już zmarłych przyniosły zaś do kościoła białe róże. Pastorowie natomiast przygotowali na ten dzień specjalne kazanie. Tak obchodzono pierwszy Dzień Ojca 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton.

Kiedy jest Dzień Taty w Polsce?

Kiedy jest dzień mamy i taty? 26 maja to Dzień Mamy. Dzień Ojca także dość szybko przyjął się jako tradycja w wielu krajach. Kiedy Dzień Taty stał się oficjalnym świętem? W Stanach Zjednoczonych dopiero prezydent Nixon w 1972 roku nadał mu oficjalny status. W tym momencie ustalony został również stały termin tego święta w Ameryce Północnej – czyli 3 niedziela czerwca. Jest to jedna z najpopularniejszych dat Dnia Ojca, choć najczęściej świętuje się go 23 czerwca, na początek lata. Kiedy jest Dzień Ojca w Polsce? Także 23 czerwca. Zaczęto go obchodzić w 1965 roku i do tej pory niezmiennie tradycja ta jest kontynuowana.

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca na świecie?

Kiedy przypada Dzień Ojca w innych krajach? Dzień Ojca jest obchodzony przede wszystkim 23 czerwca, natomiast nie w każdym kraju. W Portugalii, Hiszpanii, a także we Włoszech tatusiom składamy życzenia 19 marca. W Austrii robimy to w drugą, a na Litwie – w pierwszą niedzielę czerwca. Skandynawowie świętują Dzień Ojca w drugą niedzielę listopada, natomiast Niemcy robią to w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. W Danii dzień ojca wypada 5 czerwca.

Kiedy jest dzień mamy i taty wspomina się różnych świętych . W wielu krajach Dzień Ojca związany jest z wyobrażeniami i przekonaniami religijnymi. Silnie podkreśla się wtedy postać św. Józefa oraz samego Jezusa. Wspomina się również wizerunek Boga-Ojca.

Dzień Ojca w Azji

W Azji również w niektórych krajach obchodzi się Dzień Ojca. Kiedy?

 • W Japonii Dzień Ojca obchodzi się 3 niedzielę czerwca, a zatem święto jest ruchome. W 2022 roku wypada ono 19 czerwca. Zaczęto go obchodzić dopiero w latach 80.
 • Na Filipinach Dzień Ojca obchodzi się 19 czerwca.
 • W Tajlandii ten dzień obchodzi się w dniu urodzin poprzedniego króla i przypada na 5 grudnia i jest to dzień wolny od pracy.
 • W Mongolii to święto obchodzi się 18 marca.
 • W Chinach Dzień Ojca obchodzi się 8 sierpnia, gdyż potoczne określenie na tatę, to "ba-ba", a data 8 sierpnia brzmi bardzo podobnie, gdyż sama cyfra brzmi "ba".
 • W Indiach zwyczajowo nie obchodzi się tego święta, zwyczaj przyjął się jedynie w większych miastach.

Dzień Ojca w Europie

Dzień Ojca, podobnie jak dzień matki w różnych krajach obchodzony jest w inne dni.

 • We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii dzień ojca obchodzony jest 19 marca, w dzień wspomnienia św. Józefa.
 • Litwini świętują w pierwszą niedzielę czerwca, a Austriacy – w drugą niedzielę czerwca.
 • W Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). W Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.
 • W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.
 • W Danii Dzień Ojca obchodzony jest co roku 5 czerwca.
 • W Turcji Dzień Ojca obchodzony jest w 3. niedzielę czerwca.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Pozostałe wiadomości