"Mamo, tato, dlaczego niebo jest niebieskie?" - chyba każdy rodzic, choć raz usłyszał to pytanie, które wprawiło go w zakłopotanie. Jednak wcale nie trzeba być fizykiem, by udzielić na nie odpowiedzi, o czym przekonuje w Dzień Dobry TVN Dawid Myśliwiec, popularyzator nauki. Jak tłumaczyć dziecku świat?
Książka popularnonaukowa dla dzieci
Kiedy maluchy poznają świat i mają większy zasób słownictwa, zasypują dorosłych pytaniami. By zaspokoić dziecięcą ciekawość, wcale nie trzeba być chodzącą skarbnicą wiedzy i przekopywać się przez tomy encyklopedii. Z pomocą przychodzi nowa książka popularnonaukowa dla najmłodszych "Lelony odkrywają, dlaczego niebo jest niebieskie" autorstwa Dawida Myśliwca i Moniki Chylińskiej, której dopełnieniem są ilustracje Karoliny Mądro-Jabłońskiej.
- Ta książka zrodziła się z tego, że Monika, która jest tutaj wymieniona jako jedna z autorek, to jest moja żona. Jak przyszedł na świat nasz pierwszy syn, to przy Spider-Manie jest ten sławny cytat: "Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność" i bardzo szybko zdaliśmy sobie z tego sprawę, że rodzicielstwo to wielka odpowiedzialność, a sił totalnie brak. Wiadomo, nie każdy jest w stanie udzielić odpowiedzi na wszystkie te pytania. Natomiast pomyśleliśmy, że skoro mamy odpowiednią edukację i moje doświadczenie w opowiadaniu popularnonaukowym, to spróbujemy zrobić taką rzecz z myślą o naszych dzieciach, z której sami bez wyrzutów sumienia moglibyśmy je czegoś nauczyć - tłumaczył Dawid Myśliwiec w Dzień Dobry TVN.
Zamysłem autorów nie było przetłumaczenie podręcznika akademickiego na infantylny język, a stworzenie historii z niezwykłymi bohaterami, którzy przeżywają przygodę i próbują odpowiedzieć na tytułowe pytanie.
Dziecięca ciekawość - jak ją zaspokoić?
Dziecięca ciekawość jest bardzo ważna. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, by ją rozwijać, a nie tłumić.
- Ciekawość jest od początku, ale w pewnym momencie, jak dzieci zaczynają w miarę złożone pytania budować, to zaczynają ją werbalizować. W okolicach 3-5 roku życia przypada szczyt, gdzie te pytania potrafią być dla dorosłych denerwujące - zauważył nasz gość. - Jeżeli będziemy udzielali odpowiedzi wymijających albo nie będziemy udzielali ich wcale, to dziecko się nauczy, że to źródełko nie jest zbyt fajne. (...) Wydaje mi się, że dziecko jest wyrozumiałe i jeżeli powie mu się: "Tego akurat nie wiem, ale wiem coś innego, co trochę zahacza o twoje pytanie", to dla niego już jest ciekawe - dodał popularyzator nauki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Cała prawda o instynkcie macierzyńskim. Czy jego brak jest biologicznym defektem?
- Oficjalne arkusze CKE z egzaminów ósmoklasisty - język polski, matematyka i język angielski
- Ojciec zostawił niemowlę w pociągu. Kamery nagrały reakcję innego pasażera
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News