Parenting

Dzieci piją za mało czystej wody ze szkodą dla zdrowia. "Wszystko wychodzi z domu"

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Woda w diecie dziecka

Woda nie jest tak atrakcyjna jak kolorowe soki i gazowane napoje. Jej picie jest jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. O tym, jak wprowadzić wodę do jadłospisu dziecka, mówi dietetyczka Anna Radowicka.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Czysta woda zdrowia doda - to powiedzenie znają doskonale zarówno rodzice jak i dzieci, które z nieco mniejszym entuzjazmem niż dorośli podchodzą do jej picia. Człowiek uwielbia słodkie napoje, ponieważ kojarzą się one z okresem niemowlęctwa i mlekiem matki. Choć natury nie da się oszukać, to nawyk picia wody można wyrobić już od maleńkości. Wszystko zaczyna się od momentu rozszerzania diety dziecka, czyli po 6. miesiącu życia. Jeśli rodzice w wieku roku czy dwóch lat podają dziecku wodę z syropem lub sok, czy wodę z cukrem to jego skojarzenie jest związane z tymi napojami. Niestety to właśnie opiekunowie są często głównym powodem niechęci dzieci do picia wody.

- To wszystko wychodzi z domu - podkreśla Anna Radowicka, dietetyczka. - Rodzice często oczekują od dzieci, żeby się nawadniały i zmieniły swoje nawyki żywieniowe. Mogę jednak odnieść się do swoich pacjentów i powiedzieć, że sami tak nie robią. Pytam: czy pan, pani, pije wodę tak często i w odpowiedniej ilości i słyszę w odpowiedzi: "no nie". Dziecko nas naśladuje - dodaje.

Woda dla dziecka nie musi być nudna 

Woda zawsze będzie uchodziła za mniej atrakcyjną od kolorowych soków i napojów gazowanych, dlatego warto podejść dzieci sposobem.

- Jeżeli mamy dzieci w wieku 10-12 lat, to możemy im wytłumaczyć, pokazać - tłumaczy specjalistka. - Na przykład możemy zrobić razem trening - jesteś zmęczony, to napij się wody. Jest akcja jest reakcja. Mamy też mnóstwo aplikacji, to takie przypominajki, gdzie np. kubeczki ruszają się co jakiś czas i wtedy warto wodę mieć w zasięgu.

Istotne jest również, aby woda nie była formą przymusu ani nakazem. Zabawa w eksperymenty, przelewanie wody, zabawa w smakosza wód i wystawianie ocen smaku - to wszystko może umilić dzieciom doświadczenia związane z piciem wody. Warto też zadbać o odpowiednie podanie płynu - atrakcyjny bidon, ciekawy kubek lub butelka z ulubionym super bohaterem sprawi, że woda nabierze wyjątkowego smaku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości