Smoczek uspokajający imitujący pierś – dlaczego warto go wybrać?

Smoczek dla maluszka - tak czy nie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wśród wielu rodzajów smoczków – kauczukowych, silikonowych, okrągłych i spłaszczonych – znajdziemy specjalny smoczek uspokajający imitujący pierś, który pomaga dbać o prawidłowy rozwój aparatu mowy i zapobiegać wadom zgryzu. Stosowany prawidłowo stymuluje odruch ssania i nie zaburza laktacji.

Smoczek uspokajający w kształcie sutka sprawdzi się przede wszystkim u dzieci karmionych piersią. Będzie przypominał im znajome, dobrze kojarzące się chwile karmienia, co wpłynie na podniesienie walorów uspokajających.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Co to jest smoczek uspokajający w kształcie sutka?

Każdy smoczek pomaga zapanować nad niepohamowaną potrzebą ssania, która występuje ze szczególnym nasileniem w pierwszym roku życia dziecka. Uspokaja, wycisza, ułatwia zasypianie. Jest swego rodzaj zamiennikiem piersi i pomaga dziecku spokojnie wytrzymać przerwę między karmieniami. Jednak jego specjalny rodzaj, czyli miękki smoczek uspokajający zbudowany jak pierś, wykazuje szczególne właściwości. Przy jego powstawaniu pracowali lekarze i neurologopedzi, tworząc kształt, który nie zaburza prawidłowego odruchu ssania. Wspomaga również prawidłowy rozwój jamy ustnej i pozwala uniknąć wad zgryzu w przyszłości – oczywiście jeśli jest stosowany rozsądnie, zgodnie z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny.

Smoczek uspokajający imitujący pierś – jak jest zbudowany?

Smoczki wykonane są zazwyczaj z naturalnego kauczuku lub bezbarwnego silikonu, który pozbawiony jest smaku i zapachu. Doświadczenie pokazuje, że to także bardziej trwały i odporny materiał. To właśnie z silikonu zazwyczaj wykonuje się smoczki uspokajające przypominające pierś. Wyróżniają się specjalnym kształtem silikonowej gumki – jest ona profilowana i pokryta drobnymi wypustkami, imitującymi fakturę kobiecej brodawki sutkowej. Często stosuje się niejednorodny silikon, który kurczy się i wydłuża – podobnie jak brodawka podczas ssania. Znajomy kształt i odczucia podczas ssania działają na niemowlę uspokajająco. Dodatkowo producenci smoczków tego typu zadbali o wbudowanie profilowanej tarczki z otworami wspomagającymi przepływ powietrza, a także gwarantowany brak szkodliwych substancji, takich jak bisfenol A.

Jakie zalety ma dynamiczny smoczek uspokajający?

Wśród licznych zalet smoczka tego typu warto wymienić przede wszystkim następujące kwestie:

  • Wspomaga intensywną pracę mięśni jamy ustnej. Gumka smoczka jest tak skonstruowana, by pracować w ustach dziecka podczas ssania – dzięki temu rozwój mowy w przyszłości będzie przebiegał poprawnie.
    • Umożliwia swobodne oddychanie i przełykanie śliny. Przemyślana konstrukcja smoczka pomaga w koordynacji procesu ssania, oddychania oraz przełykania śliny.
      • Częściej akceptują go dzieci karmione piersią. Rodzice maluchów karmionych piersią wiedzą, że nie akceptują one każdego smoczka do butelki czy uspokajającego. Dlatego przy wyborze modelu warto wybrać ten, który jak najwierniej imituje znajomy kształt.
        • Został zaprojektowany przez specjalistów. W tworzeniu smoczków uspokajających wyglądających jak sutek brali udział neurologopedzi kliniczni, którzy wzięli pod uwagę takie parametry, jak kształt brodawki sutkowej, rytm i efektywność ssania, dynamikę brodawki podczas ssania, a także koordynację ssania z połykaniem śliny i oddychaniem.

          Czy smoczek uspokajający dla noworodka to dobry pomysł?

          Choć smoczek jest pomocnym gadżetem, bez którego wielu rodziców nie wyobraża sobie funkcjonowania z dzieckiem, warto stosować go rozsądnie. Przede wszystkim nie można sięgać po niego tuż po porodzie. Według aktualnej wiedzy na temat laktacji należy na starcie zadbać o to, by noworodek nauczył się prawidłowo ssać i robić to efektywnie. Dlatego powinno się jak najczęściej przystawiać go do piersi, zamiast oszukiwać głód smoczkiem. Korzystanie z niego może wpłynąć na zaburzenia laktacji oraz niewystarczające przybieranie dziecka na wadze – maluch może nie mieć już ochoty na naukę ssania.

          Jednak w przypadku wcześniaków, których nie można do woli przystawiać do piersi, zaleca się stosowanie specjalnego terapeutycznego smoczka, który może przynieść sporo korzyści. Działa uspokajająco, a także będzie stymulować umiejętność ssania, która przyda się, gdy dziecko będzie można karmić naturalnie lub butelką. Smoczek uspokajający dla wcześniaka jest mały i odpowiednio wyprofilowany, zapewnia maluchowi bezpieczeństwo.

          Zobacz także:

          Autor: Adrian Adamczyk

          Źródło zdjęcia głównego: Manu Vega/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości