Historia lalki Barbie
Barbie to jedna z najbardziej kultowych zabawek na świecie. Pierwsza z nich powstała w 1958 roku. Stworzyła ją Ruth Handler, właścicielka firmy Mattel. Co ciekawe, nazwała na część swojej córki Barbary. Barbie to pieszczotliwe zdrobnienie tego imienia. Zanim jednak nastała epoka smukłych lalek o dorosłych sylwetkach, dzieci mogły cieszyć się głównie zabawkowymi bobasami. Ruth zauważyła jednak, że jej córka wraz z koleżankami często traktowały je podczas zabawy jak dorosłe osoby. Kobieta postanowiła wyjść na przeciw jej oczekiwaniom.
"#BezCukru z Oskarem Netkowskim"
Elliot, mąż Ruth, oraz jej bliscy współpracownicy nie podzielali jej entuzjazmu. Sądzili, że pomysł się nie przyjmie i nie będzie cieszyć się popularnością. Kobieta postawiła jednak na swoim. Podczas wyprawy po Europie natknęła się na Lilli - lalkę dla dorosłych, którą równie często bawiły się także dzieci. Podjęła wtedy decyzje, że zrealizuje swój plan. Pierwsza Barbie pojawiła się na nowojorskich targach w 1959 roku. Szybko stała się marzeniem wielu dziewczynek i do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością.
Według biografii Barbie ma chłopaka Kena (imię pochodzi od syna twórczyni – Kennetha), a także trzy młodsze siostry i dwie przyjaciółki. Idąc z duchem czasu, została również influencerką: ma konto na Instagramie, który śledzi ponad 2 mln użytkowników, a także profil na Facebooku. Barbie kocha modę. I to z wzajemnością. Projektowali dla niej m.in. Gucci, Versace, Calvin Klein czy Oscar de la Renta.
Barbie narzędziem Szatana?
Choć bije od nich urok i w gruncie rzeczy to kawałek plastiku, są i tacy, dla których Barbie to zło wcielone. Yasmeen Suri to chrześcijańska influencerka, która nierzadko udziela się w sieci w trapiących ją kwestiach. We wpisie na Facebooku skrytykowała nowy model Barbie, w którym lalka została joginką.
- Nie możesz oddzielić jej od religii. Każda poza ma na celu przywołanie hinduskiego bóstwa w sferze duchowej. Widziałam dzieci opętane przez demony. (...) Szatan ściga dzieci. Chce się nimi posłużyć i indoktrynować je na swoją chwałę. A kiedy skończy, zniszczy je - napisała. - Szatan zawsze wygląda na niewinnego. Nigdy nie przyjdzie z rogami i widłami - dodała.
Metamorfoza Barbie
Przeciwnicy Barbie to nie tylko wierzący, którzy drżą o zagrożenia duchowe wynikające z używania zabawki. Jej oponenci zarzucali też, że jest zbyt idealna. Długonoga piękność o talii osy, dużym biuście, smukłej szyi i wielkich oczach miała dawać najmłodszym nierealny obraz kobiety. W niektórych krajach sprzedaż Barbie do dziś jest zakazana. Uważa się je za zagrożenie dla dziecięcej moralności. Dodatkowym aspektem są możliwe zaburzenia odżywiania wśród dzieci, które chciałyby naśladować plastikową piękność.
Z biegiem lat powstały również modele nieco inne od standardowej Barbie. Dziś można już kupić lalkę o niskim wzroście, bardzo wysoką lub tę o pełniejszych kształtach. Dzięki takiemu zabiegowi, dzieci oswajają się z różnorodnością.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ed Sheeran po raz kolejny został ojcem! Piosenkarz zdradził płeć dziecka
- Patricia Kazadi przeżyła piekło depresji i myśli samobójczych. "Wybaczam, ale nie zapominam"
- Kurdej-Szatan ze łzami w oczach mówi o osobach z niepełnosprawnościami. "Powinniśmy się od nich uczyć"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images