Huggy Wuggy to pluszowa przytulanka zyskująca popularność wśród wielu dzieci na całym świecie. "Miłośnik przytulania" stanowi jednak niebezpieczeństwo. Na czym polega? Przed czym przestrzegają pedagodzy?
Huggy Wuggy – co to jest?
Huggy Wuggy to pluszowa wersja postaci z gry wideo "Poppy's Playtime" – amerykańskiego survival horroru. W grze gracze wcielają się w byłego pracownika fabryki zabawek, który dziesięć lat po niewyjaśnionym zniknięciu ponownie do niej przybywa. Huggy Wuggy jest jednym z przeciwników, który zabija poprzez przytulanie. Pomagają mu w tym długie ręce i wielkie zęby. Czerwień na jego twarzy symbolizuje krew wszystkich ofiar.
Szkoła
Szkoła
Zabawkowa wersja potwora zyskuje coraz większą popularność i rzesze dziecięcych fanów. Można ją kupić w wielu sklepach, na bazarach, w internecie. Wizerunek potwora, wzorem wielu dziecięcych bohaterów, pojawia się również na gadżetach i ubraniach. Dzieci bawią się pluszowym stworem, straszą innych krzycząc m.in. „Huggy Wuggy cię złapie”.
Dlaczego zabawka Huggy Wuggy jest niebezpieczna?
Nauczyciele i rodzice na całym świecie apelują i przestrzegają przed tą zabawką. W Wielkiej Brytanii dzieci odtwarzały elementy gry mocno ściskając się wzajemnie, udając duszenie i szepcząc sobie do uszu groźby i wulgaryzmy. Według doniesień jedno dziecko naśladując Huggy Wuggy próbowało wyskoczyć z okna. W Luksemburgu dzieci się skarżą, że z obaw przed tą postacią boją się spać. W Polsce pierwszy apel wystosowali nauczyciele z przedszkola w Ząbkach pod Warszawą. Zwracają uwagę przede wszystkim na dostępne w sieci, głównie na TikToku, filmy związane z tą postacią. Wiele z nich normalizuje bardzo brutalne zachowania, a młodsze dzieci często nie odróżniają jeszcze rzeczywistości od fikcyjnego świata. Pedagodzy apelują, aby przede wszystkim kontrolować treści, które docierają do dzieci i wspierać ich niepozbawiony empatii i wrażliwości rozwój.
Nie brakuje również głosów uspokajających, że to tylko zabawka, jakich było już wiele. Nie chodzi przecież o to, aby wyrywać dzieciom modnego pluszaka z rąk. Ważne jest, aby traktowały ją jak zabawkę właśnie, a nie inspirację do niebezpiecznych zachowań normalizujących przemoc.
Zobacz także:
- Niebezpieczne substancje w domu. Jak chronić przed nimi dzieci?
- Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność?
- Dzieci są tutaj najważniejsze i mają najwięcej do powiedzenia. Jak powstają zabawki?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: spidersweb.pl, interia.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto