Dzieci są tutaj najważniejsze i mają najwięcej do powiedzenia. Jak powstają zabawki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pluszaki na czerwonym dywanie
Pluszaki na czerwonym dywanie
Tymi zabawkami dziecko będzie bawiło się samo
Tymi zabawkami dziecko będzie bawiło się samo
Bezpieczna zabawka, czyli jaka?
Bezpieczna zabawka, czyli jaka?
Skrzynia na zabawki
Skrzynia na zabawki
Zabawki edukacyjne dla dzieci
Zabawki edukacyjne dla dzieci
Miś Uszatek to dla wielu starszych widzów kultowa postać z bajki. Tę niezwykłą zabawkę z klapniętym uszkiem szyje jeden z polskich zakładów. Jak to się zaczęło? Dowiecie się tego z naszego reportażu, który przypominamy z okazji Dnia Miłośników Pluszaków. To nietypowe święto jest obchodzone 28 października. 

Jak powstał miś Uszatek?

Historia tego zakładu, jedynego na świecie oficjalnego producenta misia Uszatka, zaczęła się w latach 80. minionego wieku, a wzięła z marzeń.

- Mój brat przywiózł z Niemiec słonika różowego, podarował go swojej córce. To był impuls do tego, żeby zrobić coś, co będzie podobnej jakości - wspominał Mirosław Łapczuk, współwłaściciel fabryki pluszaków.

Dwadzieścia dwa lata temu firma miała swoje stoisko na targach w Norymbergi, czyli największych targach zabawek na świecie. - Oglądając te stoiska wielkich firm, trochę było to przytłaczające. Czuliśmy się tam tacy malutcy, jak Kopciuszek - mówił pan Mirosław.

Prawdziwy rozwój firmy, która dziś wysyła pluszaki na cały świat, zaczął się 10 lat temu wraz z mistrzostwami Europy w piłce nożnej, które odbyły się w Polsce i w Ukrainie. - To był zwykły, prosty telefon mówiący o tym, że się na tym znamy. To był piątek, w poniedziałek pojechaliśmy z gotowymi wzorami. Strasznie się spodobały [...] - opowiadał Maciej Raczkowski, współwłaściciel fabryki.

Jak powstają zabawki?

- Zabawka zbudowana jest z 16-18 do 20 elementów. Szyje się to na odwrotnej stronie. Zrozumienie, że to ma być obszyte. Później wywrócenie tej zabawki na drugą stronę jest to duża sztuka. Tu są dobrzy fachowcy w tej firmie - zapewniał Maciej Raczkowski.

- Każdy element musi być wycięty z papieru. Czasami, jak mam jakąś trudną zabawkę, to muszę sobie zakleić i zobaczyć, jak to wygląda w 3D - tłumaczyła Katarzyna Kotula, projektantka.

Pod koniec lat 90. upadło studio filmowe "Se-Ma-For". Firma wykupiła od syndyka wszystkie gabloty, które zawierały postaci z animowanych realizacji, między innymi trafiła się figurka misia Uszatka. - Zauważyliśmy, że każda firma ma zbudowaną historię, która jest oparta na jakieś kultowej postaci. [...] To nas zachęciło, że musimy wskrzesić misia Uszatka. Długo trwało, ale efekt był bardzo zaskakujący - zaznaczył Mirosław Łapczuk.

Prawie 40-letnia historia tej fabryki to przede wszystkim historia ludzi, jej właścicieli i ich marzeń o spełnianiu marzeń najmłodszych. W tej firmie mówi się, że dzieci są tutaj najważniejsze i mają najwięcej do powiedzenia. Dla wielu z nich miś Uszatek to wyłącznie historia opowiedziana przez dziadków.

- Dzisiaj się ogląda tę bajkę przez wzorzec grzecznego, ułożonego dziecka. Dla nas jest to rodzaj takiej sentymentalnej podróży, ale dzisiejsze dzieci niekoniecznie identyfikują się z tą postacią - przyznał Mirosław Łapczuk.

Ale miś Uszatek to niejedyny pluszak, który powstaje w fabryce. Jakie bajkowe postaci są tam szyte? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości