Wystawa wyjątkowych zabawek Manitiusa. "Był ekonomistą, ale miał wyobraźnię przestrzenną"

Bartek Jędrzejak
Wymarzone miejsce każdego dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bartek Jędrzejak przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by pokazać widzom Dzień Dobry TVN ciekawe miejsca. Tym razem nie musiał daleko szukać - odwiedził Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie można zobaczyć wyjątkową wystawę, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu dziecku.

Wystawa Edwarda Manitiusa

W wytwórni zabawek na warszawskiej Pradze od lat 20. XX wieku produkowano niezwykłe przedmioty. Edward Manitius projektował nie tylko zabawki, ale również różnego rodzaju gadżety czy pomoce szkole, które wyróżniały się innowacyjnością, jakością wykonania i po prostu cieszyły oko. W Muzeum Warszawskiej Pragi można zobaczyć wystawę jego dzieł pt. "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia".

- To są zupełnie wyjątkowe przedmioty, wyjątkowe opakowania. Otwierają się w różny sposób. Manitius wymyślił w ogóle takie oryginalne opakowania. Miał niezwykłą wyobraźnię. Był to bardzo pomysłowy, kreatywny człowiek, mimo że nie miał wykształcenia artystycznego, on był ekonomistą, ale bardzo dużo rysował, miał wyobraźnię przestrzenną i taką też wrażliwość na formę i kolor - powiedziała Lena Wicherkiewicz, kuratorka wystawy.

Zobacz wideo: Bezpieczna zabawka, czyli jaka?

Bezpieczna zabawka, czyli jaka?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Własnoręcznie wykonany prezent

W Muzeum Warszawskiej Pragi znajduje się pracownia rzemieślnicza, w której można stworzyć coś niepowtarzalnego. - Dzisiaj tworzymy ozdoby choinkowe inspirowane zabawkami Manitiusa, które znajdują się na wystawie - wyjaśniła Karolina Jusińska z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wizyta w muzeum może zainspirować do własnoręcznego wykonania świątecznych upominków dla bliskich. - To prezent z duszą, prezent z sercem. Trzeba się zastanowić, ile teraz rzeczy robimy samodzielnie. To właśnie taki moment, kiedy możemy nauczyć się, jak szyć, a później z tego wychodzą cuda - dodała Jusińska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Bartek Jędrzejak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości