Marcin Gutowski laureatem Grand Press za "Don Stanislao": "Teraz robimy jeszcze trudniejszą robotę"

Marcin Gutowski
Marcin Gutowski
Źródło: Mateusz Jagielski/East News
Z nami gala rozdania nagród Grand Press. Marcin Gutowski z "Czarno na białym" TVN24 zwyciężył w kategorii Reportaż TV/wideo za "Don Stanislao". W Dzień Dobry TVN dziennikarz opowiedział o kulisach swojej pracy i trudnych warunkach, z którymi musi się mierzyć.

Dziennikarze TVN i TVN24 laureatami Grand Press 2021

W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się gala 25. edycji konkursu Grand Press, podczas której uhonorowano dziennikarzy za najważniejsze medialne dokonania w 2021 roku. Wśród nominowanych i laureatów znaleźli się dziennikarze stacji TVN i TVN24 i tvn24.pl, m.in.: Justyna Suchecka-Jadczak, Łukasz Frątczak, Grzegorz Głuszak, Piotr Jacoń, Renata Kijowska, Dariusz Kubik, Katarzyna Lazzeri, Grzegorz Łakomski oraz Jakub Stachowiak.

Nagrodę specjalną Grand Press 25-lecia otrzymał dziennikarz "Superwizjera" TVN Bertold Kittel. Trzecie miejsce w głosowaniu na Dziennikarza Roku zajął Piotr Kraśko. Nagroda w kategorii Reportaż TV/wideo zwyciężył Marcin Gutowski ("Czarno na białym" TVN24) za "Don Stanislao".

- To miłe odebrać na koniec roku nagrodę. Natomiast to są dni dokumentacji, niedosypiania, marznięcia, jeżdżenia po kraju i nie tylko po kraju. Dzisiaj Michał Fuja spał niespełna cztery godziny. Jest w drodze do innej części kraju, gdzie będzie miał kolejne zdjęcia do reportażu. Bertold Kittel odbierał zasłużoną nagrodę dziennikarza 25-lecia, ale rano dowiadywał się na temat kolejnego wygranego procesu z internetowym trollem, który go hejtował, a wieczorem wpadł na galę pomiędzy jednym montażem a drugim. Zaraz też pędzę - opisywał kulisy dziennikarskiej pracy Marcin Gutowski.

Marcin Gutowski laureatem Grand Press 2021

Reportaż Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" wstrząsnął opinią publiczną.

- Po raz pierwszy pokazaliśmy drugą twarz tak wysoko postawionego hierarchy, człowieka, który był najbliższym współpracownikiem, nazywał się przyjacielem Jana Pawła II - mówił dziennikarz w Dzień Dobry TVN. - Za nami już część pracy wykonanej. Dwie części cyklu "Bielmo", w którym próbujemy obdrapywać mechanizmy ukrywane przez dziesięciolecia w kościele katolickim, tuszowania przestępstw, nadużyć seksualnych, pedofilii wśród duchownych. Prawdę mówiąc, ta nagroda jest miła, ale to było dawno. Teraz robimy jeszcze trudniejszą robotę, jeszcze bardziej wyczerpującą i obciążającą nas, nie tylko mnie, a cały zespół, który nad tym pracuje w "Czarno na białym" - dodał laureat Grand Press 2021.

Marcin Gutowski w naszym programie podziękował widzom za zaufanie oraz swojej redakcji, w której ma przestrzeń na poruszenie trudnych tematów. - Nie ma pogoni za sensacją. Nie śpieszy nam się, bo wiemy, jak to jest ważne, ale dostaję też wszelaką pomoc prawną i jak trzeba to coacha czy psychologa. Przyznaję, korzystałem kilkakrotnie, bo po prostu to siada na głowę - i historie ofiar, i złego traktowania przez potężnych ludzi, którzy mają wpływ - stwierdził nasz gość.

Posłuchaj całej rozmowy z dziennikarzem Marcinem Gutowskim w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości