fabryka

  fabryka

  Nad ranem, w fabryce łożysk Tsubaki Nakashima w Kraśniku doszło do wypadku, w wyniku którego zginął 47-letni mężczyzna. Trzy osoby, które odniosły obrażenia zostały odwiezione do szpitala. Na miejscu pracują policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego wraz z technikiem kryminalistyki, prokurator i inspektorzy pracy.

  "Mam dług do spłacenia bo ktoś, kiedyś wyciągnął do mnie pomocną dłoń"– mówił niegdyś Marcin Gortat i jak się okazuje, nie rzuca słów na wiatr. Pomaga dzieciom realizować sportowe marzenia, niedługo wyprodukuje film, a jego największym marzeniem jest zbudowanie szpitala. Zobaczcie rozmowę z człowiekiem, który nie przestaje zaskakiwać.

  Jej przygoda z Chinami zaczęła się ponad 7 lat temu. Przyjechała tam jako studentka i postanowiła zostać na dłużej. Na wycieczkę po chińskiej fabryce pociągów, w której pracuje, zabrała nas Marta Kucmierz.

  Kupując ubrania, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one szyte w krajach trzeciego świata przez osoby, które pracują w urągających warunkach. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiadły: stylistka Ewelina Rydzyńska i blogerka bloga o slow fashion Joanna Glogaza. Dlaczego wiele sieciówek korzysta z taniej siły roboczej? W jaki sposób konsumenci mogą zaprotestować przeciwko wyzyskowi? Co to jest slow fashion?

  Fabryki przypominające obozy pracy. Budynki, które nie spełniają żadnych nom bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarobki na granicy jałmużny. Czy etyka w modzie jest możliwa? Czy możemy ubierać się nie mając na sumieniu życia i zdrowia innych? Magdalena Płonka, autorka książki „Etyka w modzie", udowadnia, że tak.

  Maszyny w tej fabryce pochodzą z lat 20. ubiegłego wieku. Niedawno fabryka wyprodukowała kapelusze dla olimpijczyków, ale jej niepowtarzalnym i czołowym produktem pozostają kapelusze chasydzkie. Noszenie kapelusza dla chasydów ma religijne i mistyczne znaczenie.