"Wiedza o zdrowiu" - czego miałby uczyć nowy przedmiot?
Do ministry edukacji wpłynęło pismo wnioskujące o wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu - "wiedza o zdrowiu". Autor wniosku Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, jest zdania, że mamy zbyt małą wiedzę z zakresu ochrony zdrowia, praw pacjenta i dbania o swoje zdrowie. Dzięki zajęciom uczniowie mogliby zdobyć "umiejętności niezbędne do podejmowania właściwych decyzji związanych m.in. ze zdrowiem, prawidłowym odżywianiem się, prawami i obowiązkami pacjenta", a także dowiedzieć się, jak ogromne znaczenie ma profilaktyka i przyjmowanie szczepień ochronnych.
Rzecznik chce, aby lekcje z tego przedmiotu odbywały już w pierwszej klasie. Najmłodsi uczniowie (klasy 1-3) uczyliby się o tym, jak należy zachowywać się w szpitalu, jakie prawa przysługują każdemu pacjentowi oraz jak korzystać z telefonów alarmowych. - Edukacja zdrowotna pozwoli także na poruszenie kwestii takich jak seksualność, profilaktyka związana ze zdrowiem psychicznym, szacunek dla osób LGBT i ich seksualności - dodał w swoim komunikacie Rzecznik.
"Wiedza o zdrowiu". Dlaczego taki przedmiot jest potrzebny?
W piśmie skierowanym do Barbary Nowackiej rzecznik praw pacjenta podkreślił, że wielokrotnie zwracał się w kwestii utworzenia nowego przedmiotu do Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka. Dodał, że tego rodzaju zajęcia prowadzone są w szkołach w wielu krajach w m.in. w Norwegii, Finlandii, Czechach oraz na Łotwie.
Bartłomiej Chmielowiec chce, aby lekcje z nowego przedmiotu miały podobną formę, jak te wiedzy o społeczeństwie. - Aby skutecznie promować zdrowe nawyki wśród obywateli, konieczne jest opracowanie narzędzia umożliwiającego przekazanie usystematyzowanej wiedzy. Taka inicjatywa przyniesie rezultaty w postaci poprawy jakości życia oraz leczenia przyszłych pokoleń pacjentów - stwierdził.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Absurdy prosto z polskich szkół. "Naruszają ustawy, rozporządzenia i konstytucję RP"
- 12-latek przeczytał ponad 300 książek i pomaga bratu z autyzmem. "To rozwija jego mowę"
- Nie był akceptowany przez rówieśników. Dziś uczy empatii. "Zostałem odizolowany"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: polsatnews.pl
Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images