Co to jest purpurowy płacz?
Nazwa tego specyficznego rodzaju płaczu pochodzi od pierwszych liter "objawów" charakterystycznych dla tego rodzaju reakcji dziecka:
- Peak of crying, czyli szczyt płaczu - to nic innego, jak stopniowe narastanie płaczu;
- Unexpected (nieoczekiwany) - pojawia się niespodziewanie i równie niespodziewanie dziecko przestaje płakać;
- Resistant to soothing (odporny na ukojenie) - dziecko, które płacze w ten sposób bardzo trudno jest uspokoić, żadne - wcześniej wypróbowane i sprawdzone metody - nie pomagają;
- Pain-like-face (twarz wyrażająca cierpienie) - przy purpurowym płaczu na twarzy dziecka pojawia się grymas, który sugeruje, że maluch strasznie cierpi, tymczasem najczęściej nic mu nie dolega;
- Long lasting (długotrwały) - dziecko może płakać w ten sposób od 20 do nawet 40 minut, niektóre dzieci potrafią płakać kilka godzin;
- Evening (wieczór) - płacz purpurowy najczęściej pojawia się późnym popołudniem bądź wieczorem.
Ciążowe tematy dla młodej mamy
W wielu przypadkach płacz dziecka jest tak przeraźliwy, że rodzice łączą go z atakiem kolki niemowlęcej. Warto pamiętać, że w przypadku tej dolegliwości histerycznym płaczem dziecko manifestuje ból brzucha, który przy kolce będzie mocno wzdęty. Tymczasem purpurowy płacz nie ma związku z żadną chorobą.
Płacz purpurowy. Jak sobie z nim poradzić?
Choć wielu rodziców może odczuwać silny niepokój i strach, że z dzieckiem dzieje się coś bardzo niedobrego, to - jak tłumaczą badacze - purpurowy płacz to reakcja czysto emocjonalna. Najczęściej zaczyna występować ok. 2 tygodnia życia i może pojawiać się do 4 miesiąca życia. W ocenie badaczy maluch poprzez płacz rozładowuje stres, który towarzyszy adaptacji do nowych warunków.
To naturalny etap w rozwoju dziecka i niestety nie da się go pominąć. Rodzice muszą po prostu uzbroić się w cierpliwość i przeczekać. Jedyne, co można zrobić, to ułożyć dziecko w wygodnym, cichym i spokojnym miejscu. Dobrze, aby w tym niełatwym okresie rodzice wymieniali się opieką nad dzieckiem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy dziecko może pić kranówkę? Ekspertka nie ma żadnych wątpliwości
- Jest w 34. tygodniu ciąży i pojechała na duży festiwal. "Staraliśmy się o ten bilet 10 lat"
- Dwuletnia dziewczynka zaatakowała siostrę - incydent zarejestrowała kamera. "Lepiej je rozdzielić"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images