Parenting

Może trwać nawet kilka godzin. Co sygnalizuje tzw. purpurowy płacz?

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
edziecko.pl
dziecko, które płacze

Płacz to naturalna reakcja. Małe dzieci w ten sposób wyrażają swoje emocje i sygnalizują, że coś jest nie w porządku. Specyficznym jego rodzajem jest tzw. purpurowy płacz. Co oznacza? Jak go rozpoznać i czy powinien niepokoić rodziców?

Co to jest purpurowy płacz?

Nazwa tego specyficznego rodzaju płaczu pochodzi od pierwszych liter "objawów" charakterystycznych dla tego rodzaju reakcji dziecka:

  • Peak of crying, czyli szczyt płaczu - to nic innego, jak stopniowe narastanie płaczu;
  • Unexpected (nieoczekiwany) - pojawia się niespodziewanie i równie niespodziewanie dziecko przestaje płakać;
  • Resistant to soothing (odporny na ukojenie) - dziecko, które płacze w ten sposób bardzo trudno jest uspokoić, żadne - wcześniej wypróbowane i sprawdzone metody - nie pomagają;
  • Pain-like-face (twarz wyrażająca cierpienie) - przy purpurowym płaczu na twarzy dziecka pojawia się grymas, który sugeruje, że maluch strasznie cierpi, tymczasem najczęściej nic mu nie dolega;
  • Long lasting (długotrwały) - dziecko może płakać w ten sposób od 20 do nawet 40 minut, niektóre dzieci potrafią płakać kilka godzin;
  • Evening (wieczór) - płacz purpurowy najczęściej pojawia się późnym popołudniem bądź wieczorem.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

W wielu przypadkach płacz dziecka jest tak przeraźliwy, że rodzice łączą go z atakiem kolki niemowlęcej. Warto pamiętać, że w przypadku tej dolegliwości histerycznym płaczem dziecko manifestuje ból brzucha, który przy kolce będzie mocno wzdęty. Tymczasem purpurowy płacz nie ma związku z żadną chorobą.

Płacz purpurowy. Jak sobie z nim poradzić?

Choć wielu rodziców może odczuwać silny niepokój i strach, że z dzieckiem dzieje się coś bardzo niedobrego, to - jak tłumaczą badacze - purpurowy płacz to reakcja czysto emocjonalna. Najczęściej zaczyna występować ok. 2 tygodnia życia i może pojawiać się do 4 miesiąca życia. W ocenie badaczy maluch poprzez płacz rozładowuje stres, który towarzyszy adaptacji do nowych warunków.

To naturalny etap w rozwoju dziecka i niestety nie da się go pominąć. Rodzice muszą po prostu uzbroić się w cierpliwość i przeczekać. Jedyne, co można zrobić, to ułożyć dziecko w wygodnym, cichym i spokojnym miejscu. Dobrze, aby w tym niełatwym okresie rodzice wymieniali się opieką nad dzieckiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości