Alimenty na SPA i taksówki? "Czy za 6 600 zł miesięcznie można się utrzymać?"

Skłócona para na kanapie
Alimenty na SPA i taksówki? 
Źródło: Tero Vesalainen / Getty Images
W sieci zawrzało, gdy na jednej z platform społecznościowych pojawił się wpis ojca, którego dorosła córka domaga się podwyższenia alimentów. Zdaniem mężczyzny młoda kobieta wykorzystuje fundusze ojca na zaspokojenie potrzeb, których nie można określić podstawowymi. O to, co na ten temat mówią przepisy, zapytaliśmy radcę prawnego dra Macieja Zaleskiego.

Kiedy alimenty są za wysokie?

Post opublikowany na Twitterze momentalnie wywołał lawinę komentarzy. Jego autor nie tylko poddał w wątpliwość słuszność wydatków swojej córki, ale również zasugerował, że autorką pozwu jest jego była partnerka.

- Córka lat 18 pozwała mnie o 3 200 zł miesięcznie alimentów, gdyż jej miesięczne koszty utrzymania wynoszą 6 600 zł - napisał użytkownik serwisu. - Czy obowiązkiem alimentacyjnym są objęte wczasy w spa, przejazdy Uberem, ramen na telefon? I czy za 6 600 zł miesięcznie można się utrzymać? Jakie Państwo mają zdanie? (...) Mój poziom życia jest taki, że w każdy poniedziałek sprawdzam, gdzie są promocje i tam robię zakupy. Nie robię sobie paznokci za 255 zł co miesiąc - dopytywał, precyzując, że dziewczyna mieszka z matką w wybudowanym przez niego domu, kiedy on sam wynajmuje 36-metrowe mieszkanie.

Na odpowiedzi internautów nie trzeba było długo czekać.

"Kompletnie nie rozumiem tych wywodów. Kiedy mam dziecko, robię wszystko, żeby niczego mu nie brakowało. Jak mnie stać, a ono będzie miało potrzeby typu SPA i ramen, to mu to zapewnię i je uszczęśliwię. W przeciwnym razie po co mieć dzieci? Swoją drogą są droższe potrawy niż ramen", " Kwotę 3 200 musiała skądś wziąć. Pewnie wiedząc, ile zarabiasz, ustaliła max kwotę ze swoim prawnikiem, która zostanie i tak obniżona. Nie znam Waszej historii, a jedynie fragment twojego punktu widzenia. Skoro Cię pozwała, to znaczy, że żadne rozmowy nie przynosiły skutku. Przykre." , "Bywa, że w pełnej rodzinie dziecku/nastolatkowi, zapewnia się dobry poziom życia, spełnia zachcianki itp. Dziwnym trafem po rozwodzie nagle przychodzi myśl, że dziecko nie musi przecież tyle mieć. Często wpływa na to… nowe życie płacącego alimenty" - pisali trzymający stronę rzekomej powódki.

Rozwody

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozwody 50+
Rozwody 50+
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Rewolucja w rozwodach
Rewolucja w rozwodach

Znaleźli się również obrońcy pozwanego ojca.

"Uświadom dziewczę, że na starość lub gdybyś poważnie zachorował, też możesz ją pozwać. Może coś tam zaświta w głowie", "Koleżanka znajomej pozwała męża o 5k alimentów, bo szkoła muzyczna, dodatkowe zajęcia językowe i masa innych bzdur. Sąd musiał starać się zachować powagę urzędu, widząc rozpiskę kosztów i konfrontując to z wiekiem dziecka, które miało 8 miesięcy", "Kumpel niedawno dostał pozew o alimenty na 13k. Obecnie płaci 4k i był spokój. Sąd jednak odrzucił wniosek, bo stwierdził, że z alimentów nie buduje się domu, a to obecnie robi jego była pani" - komentowali oponenci.

Na co można wydać alimenty?

Niezależnie od tego, czy przedstawiona we wpisie historia ma swoje odbicie w rzeczywistości, czy była jedynie wabikiem dla domorosłych specjalistów w dziedzinie prawa rodzinnego, został poniesiony niezwykle ważny temat. Doktor Maciej Zaleski nie ma wątpliwości, na co powinny zostać przeznaczone alimenty. - Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego rodzice mają obowiązek świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie - podkreśla Maciej Zaleski.

- Przepis art. 133 wspomnianego kodeksu nie określa zakresu świadczeń alimentacyjnych rodziców. Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci nie jest zróżnicowany w zależności od tego, czy dziecko pochodzi z małżeństwa, czy ze związku pozamałżeńskiego, z tym zastrzeżeniem, że małżonek może wystąpić przeciwko współmałżonkowi z żądaniem ustalenia obowiązku dostarczania małoletniemu dziecku środków utrzymania i wychowania na podstawie art. 27k.r.o. lub jako przedstawiciel ustawowy dziecka może żądać zasądzenia alimentów na jego rzecz w oparciu o art. 128. W praktyce, jeżeli rodzice dziecka pozostają w związku małżeńskim, to najczęściej jedno z rodziców występuje z roszczeniami alimentacyjnymi na rzecz dziecka jako jego przedstawiciel ustawowy. W przypadku występowania z roszczeniem alimentacyjnym o przyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny sąd, rozstrzygając o wysokości świadczeń alimentacyjnych, odrębnie określa wysokość tych świadczeń w stosunku do współmałżonka i odrębnie w stosunku do dzieci - wyjaśnia radca prawny.

Znaczącą rolę w ustaleniu wysokości alimentów odgrywają zarobki rodziców.

- W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że obowiązek rodziców łożenia na utrzymanie dziecka, które nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie jest, co do zasady taki sam, ale obowiązek ten zależy zawsze od ocenianych indywidualnie możliwości zarobkowych każdego z rodziców oraz od ich osobistego zaangażowania i starań o utrzymanie i wychowanie dziecka. W przypadku dziecka dorosłego i studiującego to drugie ma wszakże znikome znaczenie - zaznacza specjalista. - W przypadku, gdy porównanie możliwości zarobkowych rodziców wskazuje, że matka osiąga wielokrotnie wyższe dochody niż ojciec, wysokość alimentów nie może być rażąco wysoka dla ojca, ponieważ wpływałoby to w sposób nadmierny na sposób jego życia pozostawiając go w niedostatku - dodaje.

Maciej Zaleski kładzie również nacisk na status dziecka. Jeśli po osiągnięciu pełnoletności zdecyduje się na zaprzestanie kształcenia, to ojciec w skuteczny sposób może uchylić się od obowiązku alimentacyjnego. Budzące najwięcej emocji ustalanie wysokości alimentów znajduje odbicie w uzasadnionych kosztach utrzymania dziecka.

- Zakres obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka obejmujący koszty utrzymania i wychowania dziecka określają usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanych - mówi. - Tylko w odniesieniu do świadczeń alimentacyjnych wobec małoletniego dziecka ustawodawca, w ramach usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, wskazuje nie tylko koszty jego utrzymania, ale również koszty jego wychowania - podsumowuje.

W kwestii koniecznych wydatków wielokrotnie wypowiadały się sądy. Warto więc przytoczyć chociażby jedno z uzasadnień wyroku w sprawie, w której studiująca prywatnie medycynę kobieta domagała się od ojca pokrywania kosztów nauki języka i kultury kraju, w którym chciała podjąć pracę po zakończeniu edukacji. Sprawa miała miejsce w 2018 roku.

- Zainteresowania i pasje powódki, wydatki związane z jej religią, jej plany na przyszłość jakkolwiek powinny być szanowane i wspierane przez rodziców, to nie mogą być traktowane jak wydatki konieczne i celowe w ramach postępowania alimentacyjnego - uznał Sąd Okręgowy w Olsztynie. - Wręcz przeciwnie, wydatki te jawią się jako ekstraordynaryjne, wręcz zbytkowe, a więc takie, które rodzice powódki mogą ponosić, ale nie można im takiego obowiązku narzucić.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Nowa Rzeczniczka Praw Dziecka doprowadziła Ewę Drzyzgę do łez. "Wzbudziło to we mnie młodzieńczy bunt"

Iga Świątek o swojej słynnej czerwonej sukni z Meksyku. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Iga Świątek o swojej słynnej czerwonej sukni z Meksyku. "W końcu wyszło tak, że zostałam sama"

Odkrywamy gabinet Mariusza Szczygła. O czym będzie jego kolejna książka? "Ten obraz stanie się okładką"

Odkrywamy gabinet Mariusza Szczygła. O czym będzie jego kolejna książka? "Ten obraz stanie się okładką"

Nie żyje popularny amerykański aktor. Syn żegna Ryana O'Neala

Nie żyje popularny amerykański aktor. Syn żegna Ryana O'Neala

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Jak wygląda codzienność 13-osobowej rodziny? "Ludzie już się przyzwyczaili do tego, jakie ilości zakupów robimy"

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"
Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Twój kot lubi się wdrapywać na choinkę? Spryskaj drzewko płynem. "Nie znoszą tego zapachu"

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

"The Last of Us" najlepszym serialem 2023 roku. Kiedy drugi sezon?

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"
Materiał promocyjny

Jak zatrzymać procesy starzenia? "Bardzo ważne jest to, żeby pamiętać o białkach"

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"
Materiał promocyjny

Jak ozdobić mieszkanie na święta? "To świetny sposób na zmianę wnętrza"

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?
Materiał promocyjny

Aparatem czy smartfonem - czym lepiej tworzyć treści na Instagramie?

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"
Materiał promocyjny

Zimowe atrakcje turystyczne w Warszawie. "Odpalenie iluminacji, a potem silent disco"

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki
Materiał promocyjny

Nie masz pomysłu na prezent? Postaw na sprawdzone, łatwe w doborze kosmetyki

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Halina Mlynkova wspomina jedną z ostatnich rozmów z teściem Janem Nowickim. "Czym zasłużyłam, że mówił mi takie rzeczy".

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas