Dziadkowie walczą o prawo do opieki nad 4-letnim wnukiem. Zarzucają matce Oskarka, że nigdy nie interesowała się jego losem, a teraz chce zabrać do siebie chłopca ze względu na korzyści finansowe, w tym zasiłek na dziecko. Sprawie przyjrzeli się reporterzy "Uwagi! TVN".
Co na ten temat mówią przepisy, zapytaliśmy radcę prawnego dra Macieja Zaleskiego.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt reformy prawa rodzinnego, a w nim najważniejszymi punktami, budzącymi najwięcej emocji są alimenty natychmiastowe oraz rodzinne postępowanie informacyjne. Na czym polegają proponowane zmiany?
Obowiązkowe prace społeczne za utrudnianie dziecku kontaktu z drugim rodzicem - wprowadzenie takiej kary do przepisów prawa domaga się RPD. Zdaniem Mikołaja Pawlaka, tego typu alienacja jest formą przemocy emocjonalnej.
Postępowanie alimentacyjne potrafi ciągnąć się miesiącami, dlatego ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzanie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę. Jaka to byłaby kwota? Wiadomo, kiedy projekt stanie się obowiązującym prawem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać o komentarz do proponowanych zmian w prawie rodzinnym.