Finanse i Praca

Zmiany na rynku pracy w 2021 roku. "W milionach liczy się zawody, które mają wymrzeć"

Finanse i Praca

Aktualizacja:

Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa Polaków ma zawodowe postanowienia noworoczne. Aż 7 na 10 z nich chce zmienić pracę, a 5 na 10 – nabyć nowe umiejętności. W jaki kierunek jednak warto się zwrócić i które zawody będą najbardziej pożądane w 2021 roku? W Dzień Dobry TVN podpowiedziała to ekspertka ds. HR, Agnieszka Czarnecka.

Sytuacja na rynku pracy w 2020 roku

Mijający rok spowodował bardzo wielkie zmiany na rynku pracy. Choć sporo osób straciło źródło utrzymania i ostatnie miesiące nie były dla nich łaskawe, innym zdecydowanie poprawił się system pracy, ponieważ w końcu mogą częściej się wysypiać.

- Już dzisiaj wiele się mówi o tym, że ci, którzy pracę mają, świetnie oceniają ten work life balance . Od strony snu, korków, możliwości zarządzania swoim czasem pracy, to daje o wiele większą elastyczność. "Walczyliśmy o to" wiele miesięcy, lat. Dużo się o tym mówi w Polsce - stwierdziła ekspertka.

Choć na początku pandemii wielu szefów i właścicieli firm obawiało się, że pracownicy nie będą potrafili przestawić się na pracę zdalną, a ich efektywność drastycznie spadnie, okazało się, że jest zupełnie inaczej. Część z nich ma bowiem trudność z wylogowaniem się i zakończeniem pracy.

- To jest to, co psychologowie obserwowali od lat, że jakby ludzie, którzy pracują samodzielnie i mają tę umiejętność mobilizacji do pracy zdalnej i nienormowanego czasu pracy, mają trudność z przerwaniem pracy . Rozmywa się ta kwestia, kiedy ja zaczynam, a kiedy kończę pracę - tłumaczyła Agnieszka Czarnecka.

Obecna sytuacja spowodowała jednak, że bardzo wiele osób chce zmienić zawód lub nabyć nowe umiejętności oraz kwalifikacje. Nie znaczy to, że momentalnie to zrobią, ale w większości rzeczywiście podejmą w tym kierunku jakieś działania.

Dzień Dobry TVN

Zawody pożądane w 2021 roku

Przypuszcza się, że w najbliższym czasie aż 85 mln stanowisk zlikwiduje pandemia, a na ich miejsce powstanie 97 mln nowych etatów. Będą to zawody skupione na działalności w Internecie. Ostatnie wydarzenia znacznie przyspieszyły bowiem digitalizację.

- To się dzieje od lat. Wiemy, że w milionach liczy się zawody, które mają wymrzeć w najbliższych latach (...) i to będą głównie te zawody, które dotyczą tych najprostszych czynności, czyli podstawowa obsługa klienta, (...) tudzież proste, takie bardzo precyzyjne prace techniczne, np. na liniach produkcyjnych, które zostaną zastąpione przez roboty. (...) Ta digitalizacja to proces, który trwa od kilku już dobrych lat w Polsce, ale dzisiaj dzieje się o wiele szybciej - mówiła ekspert ds. HR.

Firmy będą wykazywać się coraz większym zapotrzebowaniem na kompetencje cyfrowe, co oznacza atrakcyjne perspektywy zawodowe dla specjalistów w dziedzinie IT, nowoczesnych technologii oraz automatyzacji. Jednak rozwój umiejętności w obszarze digitalowym powinien być celem również pracowników innych zawodów. Technologia wkracza bowiem do wszelkich obszarów specjalizacyjnych.

- Na pewno to, co dotyczy technologii, to są takie zawody, które są na topie i będą na topie . Czyli wszystko, co jest związane z IT, cyberbezpieczeństwem, nowymi technologiami, programowaniem - to na pewno. Finanse, księgowość to są branże, które nie cierpią w tym momencie. (...) Natomiast, ja bym podkreśliła jeszcze taką kwestię, że niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy, warto pójść w technologię - doradzała Agnieszka Czarnecka.

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości