Uczniowie komentują lekcje wychowania do życia w rodzinie
Bratek Dajnowski przeprowadził sondę wśród uczniów i zapytał o szczegóły związane z przedmiotem wychowanie do życia w rodzinie.
- Uczymy się o rzeczach, jakby to powiedzieć, intymnych czasami. To jest o tym, jak człowiek powstaje, o ciąży, jak to wygląda - powiedział 13-letni Krystian.
Jakie tematy powinny być poruszane na wdż? - O intymności, że nasze ciało to jest nasza sprawa. Nikt nie powinien się poniżać z tego powodu albo coś. Bardzo trudno się o tym mówi - podkreślił 13-letni Julian.
12-letnia Rosłana uważa, że tego typu lekcje są bardzo przydatne.
- Małoletnie osoby może nie wiedzą, jak się zachowywać w różnych takich seksualnych sytuacjach. Na wdż pani nam opowiada, jak trzeba się w tych sytuacjach zachowywać - wskazała 12-latka.
- Rodzice niektórych rzeczy nie mówią, a ta pani mówi - dodała 14-letnia Ania.
Uczniowie oceniają lekcje WDŻ
15-letni Oliwier opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z WDŻ.
- Mieliśmy 10 minut lekcji i pan sobie wychodził. To są takie zajęcia poboczne, można powiedzieć, nikt nie zwraca na nie szczególnej uwagi. Wspominam je dosyć dobrze, bo to był taki moment w ciągu dnia, kiedy nie musiałem dużo się uczyć, nie musiałem się skupiać na lekcji, tylko mogłem trochę odpocząć, ale raczej, jeżeli chodzi o naukę, to dużo się tam nie dało dowiedzieć - stwierdził.
Jak 17-letnia Julia wspomina lekcje wychowania do życia w rodzinie, na które uczęszczała?
- Ogólnie sam zamysł mi się bardzo podobał, ale jednak były takie tematy jak miesiączka czy dojrzewanie dziewczyn, które były poruszane na osobności z dziewczynami. Uważam, że chłopcy też powinni wiedzieć coś o tym, a nie, że to jest taki temat tabu - podkreśliła uczennica. - Uważam, że taki przedmiot powinien być w szkole średniej, no bo jednak dojrzewamy. Każdy się zmienia i jest to coś, co jest potrzebne. Nawet po prostu żeby młoda osoba wiedziała, co się z nią dzieje. Żeby nie było takiego zdziwienia, że młoda dziewczyna dostanie okres i nie wie, co ma zrobić - dodała Julia.
Cały reportaż znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak liceum z Krakowa pomaga uczniom z ADHD? "Udzielają mi naprawdę ważnych rad"
- Sprawdzamy, co dziecko może kupić w sklepiku szkolnym
- Czy w Polsce dzieci poniżej 16 lat powinny mieć zakaz dostępu do mediów społecznościowych? [SONDA]
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN