Trudności w karmieniu piersią. Położna: "Możesz karmić piersią, ale nie musisz"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Dlaczego karmienie piersią wciąż wzbudza tyle emocji?
Dlaczego karmienie piersią wciąż wzbudza tyle emocji? Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Karmienie piersią to temat, który wciąż wzbudza wiele emocji. Dlaczego nie wszystkie mamy chcą to robić? Jak pokonać trudności z tym związane? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała doradczyni laktacyjna, położna Karolina Mossakowska.

Kiedy kobieta nie może karmić piersią?

Temat karmienia piersią nie przestaje wzbudzać emocji wśród społeczeństwa, mimo że jest to jedna z najbardziej naturalnych rzeczy na świecie. Zdaniem wielu mam jest to piękny czas w ich życiu, jednak nie wszystkie z nich mogą lub chcą to robić.

- Przyczyn takich trudności mamy kilka. Jedną z nich jest np. choroba mamy, która uniemożliwia karmienie piersią, bądź przyjmowane przez nią leki, tutaj mówimy o całej onkologi, chemioterapeutykach oraz również o chorobach psychicznych, przy których musimy brać leki - wyjaśniła w studiu Dzień Dobry TVN doradczyni laktacyjna, położna Karolina Mossakowska.

Ekspertka: "Możesz karmić piersią, ale nie musisz"

Co w przypadku, gdy kobieta jest zdrowa, jednak ma kłopot np. z wypływem mleka? Jak tłumaczy ekspertka, warto udać się do doradcy laktacyjnego, jednak najpierw musi ona sobie zadać pytanie, czy w ogóle chce tą piersią karmić.

- Czasami mamy mają różne przekonania na temat karmienia piersią, które je blokują. Uważają, że "karmienie piersią jest trudne, że sobie nie poradzę, że jeżeli nie będą karmić piersią, to będę negatywnie oceniona przez społeczeństwo, bo wszyscy karmią piersią" - zaznaczyła położna.

Niektóre kobiety mogą cierpieć na tzw. zespół D-MER. Po raz pierwszy opisano go w 2007 roku. Na czym polega? - To zespół, w trakcie którego przed samym aktem karmienia, mówi się, że około 15 sekund do 2 minut, występują w organizmie mamy bardzo nieprzyjemne uczucia np. lęk, niepokój, strach - tłumaczyła.

- Jest to do zniwelowania z pomocą wsparcia doradcy laktacyjnego, który będzie rozmawiał, przedstawiał zalety karmienia piersią i wsparcia bliskich. Decyzja zawsze należy tylko do mamy - podsumowała.

Piękne zdjęcia karmiących mam

Mam karmiących piersią jest bardzo wiele, jednak niektóre z nich wciąż nie mogą przekonać się do wykonywania tej czynności publicznie. Zmienić to pragną kobiety z Krosna, które biorą udział w inicjatywie "Laktokadry", mającej na celu oswojenie społeczeństwa z widokiem karmienia dzieci.

Pomysłodawczynią projektu jest mama i blogerka Katarzyna Szmyd, a zdjęcia wykonuje fotografka Ewa Komor. - Ja w swoich zdjęciach mam karmiących i ich dzieci najbardziej chcę pokazać piękno, ująć bliskość. Widzę tam szaloną dawkę miłości, którą chce pokazać innym. Jest to tak piękne, co mnie jako kobietę zawsze wzrusza - tłumaczyła autorka zdjęć.

Coraz więcej mam angażuje się w tę inicjatywę. - Wysyłają zdjęcia podczas karmienia, które my umieszczamy na naszych profilach. Staramy się prowadzić warsztaty, spotkania, żeby dostarczyć im jak najwięcej tej wiedzy - zaznaczyła współorganizatorka "Laktokadrów" Natalia Gazda.

- Zorganizowałyśmy tutaj sesję pod nazwą "Mama karmiąca w pracy", żeby pokazać, że powrót mamy do pracy nie jest równoznaczny, z tym że musi zakończyć swoją przygodę z karmieniem, tylko że można to wszystko pogodzić - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący: